خانه / اجتماعی / 53 میلیارد ریال تسهیلات برای اشتغال عشایر خراسان شمالی اختصاص یافت

53 میلیارد ریال تسهیلات برای اشتغال عشایر خراسان شمالی اختصاص یافتمحمدرضا قلی پور شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارکرد: از این میزان، 18 میلیارد ریال از محل اعتبارات خشکسالی با بهره 4درصد و بازپرداخت پنج ساله و 35 میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی با سود 6 درصد و بازپرداخت یکساله است.
وی با ذکر اینکه از این میزان تسهیلات بیش از 200 خانواده عشایری بهره مند شده اند گفت: در 6ماه نخست امسال بیش از سه هزار و 500 تن گوشت فرمز توسط عشایر تولید شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته تغییر زیادی نداشته است.
وی بیان کرد: با توجه به خشکسالی ها و فقیر بودن مراتع، تمام تلاش اداره کل امور عشایر استان این بود که میزان تولید موجود حفظ و کاهش پیدا نکند.
قلی پور گفت: 8 درصد از گوشت قرمز در سطح کشور توسط عشایر خراسان شمالی تولید می شود و این نشان از توانمندی تولیدات عشایر است.
وی افزود: در 6ماه نخست سال جاری سه هکتار از اراضی شیب دار مستعد در تخته میرزای اسفراین زیر کشت کیاهان دارویی ازجمله مریم گلی و آویشن باغی رفت که اولین برداشت آن هم انجام شده است.
قلی پور بیان کرد: برآورد می شود که کشت گیاهان دارویی در هر هکتار بین 80 تا 100 میلیون ریال برای عشایر سود داشته باشد.
وی با اشاره به اجرای طرح زنجیره تولید گفت: این طرح در راستای زنجیره تولید گوشت قرمز با اهداف کاهش هزینه تولید و طول دوره پروار و کاهش ضریب تبدیل خوراک که به صورت سنتی بین 12 تا 13 کیلو گرم بوده و در این روش به پنج کیلوکرم رسیده است، اجرا می شود.
قلی پور اضافه کرد: اجرای طرح زنجیره تولید، 50 درصد هزینه تولید یک واحد دامداری را کاهش می دهد و از طرفی سبب افزایش تولید و درآمد خانوار، ایجاد اشتغال جدید، تثبیت شغل در مناطق عشایری و خروج بخشی از دام مازاد عشایر از مراتع می شود.
وی اظهارکرد: ما طرح زنجیره تولید را برای افراد متقاضی در سطح استان انجام می دهیم.
در خراسان شمالی 2 ایل عشایری در قالب 38 طایفه با 30 هزار و 300 نفر جمعیت در قالب پنج هزارو 350 خانوار با 750 هزارراس دام زندگی می کنند.
اخبار خراسان شمالی را در کانال تلگرامی اخبار ایرنا خراسان شمالی به نشانی ? @IRNABOJNURD پیگیری کنید.
ع/ 6042 انتشاردهنده: سیدحسین قدسیانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید