خانه / دسته‌بندی نشده / کارگاه شرح خطبه پیامبر گرامی اسلام (ص) در روز غدیر

کارگاه شرح خطبه پیامبر گرامی اسلام (ص) در روز غدیر

به گزارش باشگاه داشنجویان ایسنا، خطبه یا خطابه غدیر، سخنرانی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله است که در بازگشت از حجة الوداع آخرین حج پیامبر در سال ۱۰ قمری در منطقه غدیر خم آن را ایراد فرمودند. در این خطبه پیامبر بنا به ماموریتی که به موجب آیه ۶۷ سوره مائده معروف به آیه تبلیغ یافته بودند، حضرت علی علیه السلام را به عنوان جانشین خود به مردم معرفی کرده و از آنها بر این امر بیعت گرفتند.

این خطبه طولانی است و به نظر می رسد حداقل ایراد آن حدود یک ساعت به طول انجامیده است. حدیث غدیر بخشی از این خطبه است که پیامبر فرمودند: «من کنت مولاه فهذا علی مولاه» و این حدیث در بین شیعه و سنی متواتر است.

در سال های اخیر تلاش شده است که متن کامل خطبه با استناد به منابع شیعه و اهل سنت چاپ شده و در دسترس همگان قرار گیرد تا مطالعه کنند. در متن کامل خطابه، پیامبر به صراحت به جانشینی امام علی علیه السلام به الفاظ مختلف تاکید نموده و حتی اسامی سائر ائمه شیعه نیز برده شده است.

این کارگاه در ۱۲ جلسه  یک ساعته و به صورت( آنلاین ) از ۹ الی ۲۰ مرداد ماه ۹۹ ساعت ۲۱:۳۰ الی ۲۲:۳۰ برگزار خواهد شد.

علاقه مندان به شرکت در این برنامه می توانند کلمه “غدیر” را به شماره ۳۰۰۰۸۵۶۹۰۷ ، ارسال کنند. لازم به ذکر است شرکت در این دوره  برای عموم آزاد است.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید