خانه / اجتماعی / چند خبر کوتاه از استان کرمان

چند خبر کوتاه از استان کرمانبه گزارش ایرنا، سرهنگ ماشالله ملائی روز شنبه در صبحگاه مشترک نیروهای مسلح شهرستان جیرفت ضمن تبریک هفته نیروی انتظامی افزود: بیشترین پرونده های وارده به پلیس فتا مربوط به برداشت های غیرمجاز از حساب های بانکی بوده که 60 درصد پرونده های این پلیس تخصصی را به خود اختصاص داده است.
وی ادادمه داد: هتک حیثیت و نشر اکاذیب نیز 20 درصد از جرایم فضای مجازی شهرستان جیرفت را طی سال گذشته به خود اختصاص داده بود و مابقی جرائم شامل سرقت وکلاهبرداری مرتبط با رایانه و مــزاحمت اینترنتی بوده است.
وی بیان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون 55 طرح ارتقاء امنیت اجتماعی و پاکسازی نقاط آلوده در جیرفت انجام شده که نسبت به سال گذشته در زمینه اجرای این طرح ها 22 درصد افزایش داشته ایم.
وی ادامه داد: با اجرای این طرح های ارتقاء امنیت اجتماعی 58 درصد افزایش ارتقاء امنیت ایجاد شده است که این هدیه پلیس به مردم است.
فرمانده انتظامی شهرستان جیرفت تصریح کرد: در یکسال گذشته افزایش 61 درصدی دستگیری سارقین و 55 درصد کشف سرقت ها را شاهد بودیم از این رو شهروندان با مقدم دانستن اصل پیشگیری در نگهداری اموال خود بیشتر دقت کنند.
وی گفت: طی یکسال گذشته بیش از 6 تن انواع مواد مخدر در جیرفت کشف شد که در این زمینه شاهد 32 درصدافزایش کشف بوده ایم و همچنین در زمینه دستگیری خرده فروشان، معتادان و قاچاقچیان مواد مخدر افزایش 13 درصدی دستگیری ها ثبت شده است.
سرهنگ ملایی بیان کرد: در زمینه توقیف خودروهای متخلف، در یکسال گذشته 23 درصد افزایش توقیف داشتیم در بخش موتورسیکلت ها نیز با توقیف 2 هزار و 107 دستگاه موتور سیکلت 29 درصد افزایش توقیف را شاهد بودیم.
وی اظهار کرد: در زمینه تصادفات فوتی پنج درصد کاهش تصادف، سه درصد کاهش فوتی، در تصادفات جرحی 25 درصد کاهش تصادف و 39 درصد کاهش مجروحین طی یکسال گذشته ثبت شده است.
**شرکت 76 نفر در کارگاه آموزشی نخستین سوگواره تعزیه عاشورایی جنوب کرمان
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب کرمان گفت: 76 نفر در کارگاه آموزشی نخستین سوگواره تعزیه عاشورایی این منطقه شرکت کردند.
حسین اسحاقی در حاشیه آیین اختتامیه اولین سوگواره تعزیه عاشورایی جنوب کرمان در شهرستان فاریاب به خبرنگار ایرنا اظهار کرد: این کارگاه آموزشی به مدت 2 روز در شهرستان فاریاب برگزار شد.
وی ادامه داد: این کارگاه آموزشی با عنوان خواستگاه تعزیه برای هنرمندان جنوب کرمان برگزار شد.
وی گفت: اولین سوگواره تعزیه عاشورایی جنوب کرمان با حضور 6 گروه هنری شامل 4 گروه از شهرستان جیرفت و 2 گروه از شهرستان های فاریاب و رودبار جنوب پس از 2 روز به پایان رسید.
وی اظهار کرد: در پایان این سوگواره از 13 هنرمند با اهداء لوح سپاس تجلیل شد.
**وقف 20 میلیارد تومانی خیران رفسنجانی در حوزه امنیت
فرمانده انتظامی شهرستان رفسنجان گفت: از ابتدای سال گذشته تاکنون خیران امنیت در رفسنجان بیش از 20 میلیارد تومان در زمینه امنیت وقف کردند که این کار رتبه اول در کشور را کسب کرده است.
سرهنگ نصرالله عباسی در جمع نمازگزاران جمعه در مصلی رفسنجان اظهار کرد: برای نخستین بار در کشور خیران امنیت ‌ساز با 20 میلیارد تومان کمک ‌های خود در بحث امنیت، رفسنجان را به رتبه اول کشور رسانده است.
وی ادامه داد: کمکهای این افراد در قالب احداث مدرن ‌ترین میدان تیر جنوب ‌شرق کشور در رفسنجان، ایجاد کلانتری 11، اهدای بیش از 12 دستگاه خودور به نیروی انتظامی از جمله وقفیات این افراد در این حوزه امنیت است تا مردم در آسایش و امنیت زندگی کنند.
عباسی افزود: عواملی مانند بیکاری، اعتیاد و غیره موجب سرقت ‌های خرد می‌ شود لذا 921 فقره کشف سرقت در سال جاری داشتیم که نسبت به سال گذشته کاهش 10 درصدی در این زمینه را شاهد بوده ایم.
وی به مجموع کشفیات مواد مخدر در 6 ماه نخست امسال اشاره کرد و گفت: 281 کیلوگرم مواد مخدر از خرده‌ فروشان و 16 هزار و 857 پاکت سیگار قاچاق در رفسنجان کشف شده و 111 درصد افزایش کشفیات در این زمینه را داشتیم.
فرمانده انتظامی رفسنجان بیان کرد: هشت باند سرقت بزرگ فراستانی، 2 باند قاچاق مواد مخدر و یک باند جعل اسناد از دیگر کشفیات نیروی انتظامی در رفسنجان طی این 6 ماه بود و 16 درصد افزایش دستگیرشدگان در این زمینه را داشته ایم.
وی اظهار کرد: از مجموع دستگیرشدگان سه هزار و 172 نفر اتباع بیگانه غیرمجاز بودند و این نشان می دهد که در برابر معضلات اجتماعی نباید بی‌ تفاوت باشیم.
** توزیع بیش از 3 هزار بروشور در هفته سالمند
رئیس اداره بهزیستی شهرستان جیرفت گفت: به مناسبت هفته تکریم منزلت سالمندان سه هزار و 700 بروشور در این شهرستان توزیع می شود.
محمدرضا نژاد روز جمعه در حاشیه حضور سالمندان در نماز جمعه این شهرستان به خبرنگار ایرنا اظهار کرد: این تعداد بروشور در زمینه سلامت دوره سالمندی شامل حفظ ایمنی سالمندان در منزل، سالمندی طبیعی، آلزایمر و فراموشی، آسیب های دوره سالمندیِ و تغذیه سالمندان در حال توزیع است.
وی گفت: یکی از برنامه های مهم هفته سالمند برگزاری همایش روز سالمند است که ساعت هشت و 30 دقیقه روز دوشنبه 17 مهرماه در سالن فاطمیه علوم پزشکی جیرفت برگزار می شود لذا از سالمندان و عموم مردم برای شرکت در این مراسم دعوت بعمل می آید.
وی افزود: ویزیت رایگان، انجام تست قند، تجلیل از سالمندان ادارات و اهداء جوایز به قید قرعه به همراه برنامه های متنوع از جمله برنامه های همایش هفته تکریم منزلت سالمندان جیرفت می باشند.
** 17 هزار قطعه طیور در رفسنجان از زنجیره مصرف حذف شد
رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان رفسنجان گفت: طی 6 ماهه اول سال جاری طی بازدیدهای صورت گرفته 17 هزار و 196 قطعه طیور از کشتارگاه طیور در این شهرستان از زنجیره مصرف حذف شدند.
محمود مقامی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: 2 کشتارگاه طیور در رفسنجان وجود دارد که پس از کشتار، این طیور توسط ناظرین و کارشناسان دامپزشکی مورد بازرسی قرار می گیرند که این 17 هزار و 196 مورد طیور (مرغ) به دلیل داشتن بیماری ها ضبط و از چرخه مصرف خارج شدند.
وی افزود: در 6 ماهه اول امسال بیش از 2 هزار رأس دام سنگین گاو و شتر و حدود 19 هزار رأس دام سبک گوسفند و بز به کشتارگاههای شهرستان رفسنجان وارد شدند که طی بازدید ناظران بهداشتی شبکه 18 رأس دام سنگین و 36 رأس دام سبک به دلیل داشتن بیماری ها ضبط شد.
خبرنگاران: هادی شفیعی مجاز و مریم رضایی ** انتشار دهنده: نجمه حسنی*
7450/7433/3029انتهای پیام /*


پاسخی بگذارید