خانه / اجتماعی / چتر بیمه رایگان سلامت جمع تر شد/ درمان فقط در بیمارستان های دولتی

چتر بیمه رایگان سلامت جمع تر شد/ درمان فقط در بیمارستان های دولتیبه گزارش ایرنا اگرچه این طرح که در آن زمان کام بسیاری از متقاضیان بیمه را در کشور شیرین کرد، همچنان در دولت دوازدهم تداوم دارد اما در روزهای اخیر با ابلاغ مصوبه هیات دولت، نحوه خدمات دهی به بیمه شدگان طرح پوشش رایگان بیمه سلامت دچار تغییراتی شده و تنها به بیمارستان ها و مراکز دولتی محدود شد.
بر این اساس از این پس دریافت خدمات درمانی در مطب های خصوصی، داروخانه های غیردولتی و بیمارستان های خصوصی برای بیمه شدگان طرح مزبور، مشمول پوشش بیمه سلامت قرار نمی گیرد.
با ابلاغیه جدید دولت، استان خراسان رضوی با بیش از یک میلیون متقاضی بیمه رایگان سلامت، که پس از استان تهران، بالاترین شمار بیمه شدگان تحت پوشش این طرح را در کشور دارد، با چالش هایی مواجه می شود.
اجرای مصوبه جدید هیات دولت در نحوه ارائه خدمات به متقاضیان بیمه رایگان سلامت، هم اکنون چالش های مختلفی را پیش روی بیمه شدگان و مسئولان حوزه سلامت در پاسخگویی به مراجعان در کلانشهر مشهد و استان خراسان رضوی قرار داده است و گویا برخی از مراکز درمانی قبل از ابلاغ این مصوبه به پیشواز آن رفته اند.
یکی از بیمه شدگان طرح بیمه رایگان سلامت در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: در هفته های اخیر به چند مطب دکتر مراجعه کردم، هیچکدام از آنها حاضر به پذیرش دفترچه بیمه سلامت نشدند و مجبور شدم هزینه خدمات درمانی را با نرخ آزاد پرداخت کنم.
محمد یوسفی افزود: حقیقتش را بخواهید اکنون دفترچه خود و خانواده ام را به کناری انداخته ام، چراکه این دفترچه ها دیگر برای ما استفاده ای ندارد.
وی بیان کرد: اطلاعیه مربوط به تغییر نحوه پذیرش دفترچه های بیمه سلامت و ارائه خدمات فقط در مراکز درمانی دولتی در هفته های اخیر در برخی از مطب ها و داروخانه ها نصب شده است.

* یک سوم متقاضیان بیمه رایگان سلامت، محروم و نیازمندند
مدیر اجرایی سازمان نظام پزشکی مشهد به خبرنگار ایرنا گفت: تغییر نحوه خدمات متقاضیان بیمه رایگان سلامت یک تصمیم ملی بر طبق مصوبه هیات دولت است که به دلیل بار مراجعان درمانی و افزایش هزینه های مربوطه صورت گرفته است.
دکتر هادی بیژن نژاد با اشاره به مهلت تعیین شده برای متقاضیان بیمه رایگان سلامت در خراسان رضوی افزود: طبق تصمیمات اتخاذ شده، خدمات سرپایی و بستری به این گروه تا دهم آبان ماه امسال هم در بخش خصوصی و هم در بخش دولتی ارائه می شود و پس از زمان مقرر، ارائه خدمات تنها در بیمارستان ها و مراکز درمانی دولتی میسر خواهد بود.
وی خاطرنشان کرد: بررسی ها نشان می دهد که هم اکنون حدود یک سوم از کل افرادی که در استان، به صورت رایگان زیر پوشش بیمه سلامت قرار گرفته اند، نیازمند و در زمره اقشار محروم قرار دارند.
وی گفت: این درحالی است که برخی از کارشناسان حوزه پزشکی سوق دادن کلیه خدمات درمانی از بیمارستان های خصوصی به بیمارستان ها و بخش های دولتی را چالش و دغدغه ای می دانند که تبعات مختلفی را در پی خواهد داشت.

*ارائه خدمات در بخش دولتی و خصوصی با تغییر صندوق بیمه ای میسر است
مدیرکل بیمه سلامت خراسان رضوی نیز گفت: ارائه خدمات درمانی اعم از سرپایی و بستری به بیمه شدگان تحت پوشش طرح فراگیر بیمه رایگان این استان از این پس فقط در بیمارستان ها و مراکز دولتی امکان پذیر است.
دکتر علیرضا رمزی افزود: این اقدام مطابق با مصوبه هیات دولت و در راستای ساماندهی نحوه ارائه خدمات پوشش رایگان بیمه همگانی در سطح کشور و از جمله استان خراسان رضوی صورت می گیرد.
وی بیان کرد: در قالب طرح پوشش بیمه همگانی رایگان بیش از یک میلیون و 140 هزار نفر در استان خراسان رضوی طی سالهای گذشته ثبت نام کرده و خدمات دریافت کرده اند که به لحاظ شمار متقاضیان دومین استان در سطح کشور هستیم.
وی خاطرنشان کرد: این در حالی است که هم اکنون دفترچه های دارای اعتبار در خراسان رضوی حدود 350 هزار مورد است و مابقی برای تمدید مراجعه نکرده اند و یا به دلیل رفع همپوشانی و تغییر صندوق، امکان دریافت دفترچه را نداشته اند.
وی بیان کرد: متقاضیان بیمه سلامت همگانی که قصد دارند خدمات درمانی را هم از بخش دولتی و هم از بخش خصوصی دریافت کنند، می توانند با تغییر صندوق خود به بیمه ایرانیان و پرداخت سرانه مصوب، نسبت به این مهم اقدام کنند.

*رشد 23 درصدی جمعیت بیمه شدگان سلامت
مدیرکل بیمه سلامت خراسان رضوی گفت: جمعیت بیمه شدگان سلامت در این استان با اجرای ‘طرح پوشش رایگان بیمه همگانی’ ، رشد 23 درصدی نسبت به گذشته داشته است.
رمزی، پوشش رایگان بیمه همگانی را یکی از صندوقهای بیمه سلامت ذکر و بیان کرد: جمعیت کل بیمه شدگان سلامت در این استان تا پیش از اجرای طرح تحول سلامت توسط دولت یازدهم، 2 میلیون و 948 هزار نفر بود اما اکنون به بیش از سه میلیون و 400 هزار نفر افزایش یافته است.
وی بیان کرد: اکنون در چهارچوب صندوق بیمه روستایی یک میلیون و 886 هزار نفر، صندوق کارکنان دولت 425 هزار نفر، در قالب صندوق سایر اقشار 150 هزار نفر و در صندوق بیمه شدگان خاص پنج هزار نفر زیر پوشش بیمه قرار دارند.
وی گفت: با اجرای طرح پوشش فراگیر بیمه ای، بار مراجعان برای دریافت خدمات درمانی زیر پوشش بیمه سلامت در استان خراسان رضوی بیش از 25 درصد افزایش یافته است.
رمزی ادامه داد: سال گذشته 20 میلیون و 900 هزار نفر در خراسان رضوی خدمات بیمه سلامت را دریافت کرده اند که این میزان در سال 92 یعنی قبل از اجرای طرح تحول نظام سلامت، 15 میلیون نفر بوده است.
به گفته وی 9 میلیون نفر از مراجعان به مراکز درمانی طی این مدت مربوط به طرح پوشش فراگیر رایگان بیمه ای بوده اند.

*15 درصد از عمل های جراحی در بخش خصوصی انجام می شود
رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز معتقد است: تنها حدود 15 درصد از عمل های جراحی در استان خراسان رضوی و کشور در بیمارستان های خصوصی انجام می شود و بقیه در بیمارستان های دولتی صورت می گیرد.
دکتر مصطفی محرابی بهار افزود: با اجرای طرح تحول نظام سلامت سهم پرداختی از جیب مردم در مراکز درمانی دولتی کاهش چشمگیری یافته است و از 10 درصد به 6 درصد در شهرها و سه درصد در روستاها کاهش یافته است.
وی تعداد بیمارستان های زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد در استان خراسان رضوی را 26 بیمارستان عنوان کرد.
سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بخشنامه جدید بیمه سلامت مبنی بر ارائه خدمات بستری و سرپایی فقط شامل بیمه‌شدگان سلامت همگانی می‌شود.
دکتر ایرج هریرچی افزود: این بخشنامه تنها به افرادی که زیر پوشش بیمه سلامت رایگان هستند، مربوط است و دیگر صندوق‌های بیمه سلامت را مشمول نمی شود.
وی بیان کرد: سازمان بیمه سلامت ایران از ابتدای سال 93 تمامی افرادی را که از هیچ نوع بیمه درمانی برخوردار نبودند در قالب صندوق بیمه سلامت همگانی به‌صورت رایگان زیر پوشش گرفت که شمار آنان در کل کشور 11 میلیون نفر گزارش شده است.
هم اکنون 9.5 درصد از کل جمعیت بیمه شدگان بیمه سلامت در سطح کشور مربوط به استان خراسان رضوی است و در مجموع 57 درصد از جمعیت 6.5 میلیونی این استان زیر پوشش خدمات اداره کل بیمه سلامت قرار دارند.
خبرنگار: مریم انجیدنی ** انتشار دهنده: علی اصغر ایزدی
3027/5132انتهای پیام /*


پاسخی بگذارید