خانه / اجتماعی / پیش بینی هواشناسی از وقوع یخبندان در خراسان جنوبی

پیش بینی هواشناسی از وقوع یخبندان در خراسان جنوبیبه گزارش روز چهارشنبه اداره کل هواشناسی خراسان جنوبی رضا برهانی افزود: بررسی همدیدی و آینده نگری نقشه های هواشناسی نشان می دهد که به تدریج از فردا با تضعیف این سامانه روند تغییرات دما رو به افزایش است.
وی ادامه داد: امروز در نواحی شرقی استان وزش تند باد و گرد و خاک قابل پیش بینی است.
برهانی بیان کرد: وضعیت جوی 24 ساعت اول بیرجند تا ظهر پنجشنبه صاف تا کمی ابری همراه با وزش باد و کاهش دما خواهد بود.
وی با بیان اینکه بیشینه و کمینه دمای هوا در این مدت در مرکز استان به 14 و منفی چهار درجه سلسیوس می رسد گفت: در 24 ساعت گذشته سربیشه با کمینه دمای منفی 2 و خوسف با بیشینه دمای 22 درجه سانتی گراد به ترتیب سردترین و گرمترین شهرهای استان بوده اند.
هواشناسی استان توصیه ها بخش کشاورزی را بدین شرح اعلام کرد:
** توصیه های گلخانه ها و سالن های پرورشی و مرغداری ها
– تنظیم دما و تامین سوخت در گلخانه ها و سالن های پرورشی و مرغداری ها

** توصیه های باغی
– با توجه به اینکه در پاییز سال جاری نزولات جوی ناچیز بوده است باغداران برنامه ریزی لازم در خصوص آبیاری باغات و یخ آب زمستانه را در دستور کار خود قرار دهند.
– جمع آوری و معدوم نمودن شاخه های خشک و آفت زده میوه های آلوده انجام شود.
– باغداران استان استفاده از کودهای فسفاته و پتاسه به روش چالکود در باغات میوه همراه با کود حیوانی پوسیده را در دستور کار خود قرار دهند.
– خودداری از هرگونه توسعه باغات به علت کاهش نزولات جوی و تناوب خشکسالی

** توصیه های زراعی
– کشاورزان گندم کار و کلزا کار که مزارع آنها دچار خسارت سرمازدگی شده است به منظور مقاوم سازی و بازسازی گیاه پس از سرما از کودهای قابل حل با پتاسیم و فسفر بالا و اسید هیومیک به صورت کودآبیاری و کودهای حاوی عناصر ریز مغذی به ویژه روی و محرک های رشد گیاهی با مشورت کارشناسان جهاد کشاورزی استفاده کنند.
– با توجه به مساعدبودن هوا نسبت به پایش مزارع و درصورت نیاز نسبت به مبارزه با علف های هرز با مشورت کارشناسان جهاد کشاورزی اقدام شود.
-به منظور افزایش مقاومت گیاه به سرما مصرف کودهای سولو پتاس و سولفات پتاسیم 100 درصد قابل حل در آب با مشورت کارشناسان جهاد کشاورزی انجام گیرد.
– خودداری ازهرگونه توسعه کشت های دیم به علت کاهش نزولات جوی و تناوب خشکسالی
سایت ایرنا خراسان جنوبی: www.irna.ir/skhorasan
کانال تلگرام: irnabirjand@
3215* 6054*خبرنگار – محمد رسول ابراهیمی اسفدن- مریم پنجابیانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید