خانه / اجتماعی / وقف باید مطابق با نیازهای جامعه باشد/ باید به مردم آگاهی بدهیم

وقف باید مطابق با نیازهای جامعه باشد/ باید به مردم آگاهی بدهیمبه گزارش ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین علی محمدی سخنران پیش از خطبه های این هفته نماز جمعه در دانشگاه تهران افزود: با توجه با مطالعه وقف نامه ها و نیات واقفین که بیش از 800 نوع نیت واقف بدست آمده است به این نتیجه رسیده ایم که باید بر روی برخی از وقف ها مانند وقف برای فعالیت های قرآنی، اشتغال، ازدواج، کمک به خانواده های نیازمند و بی سرپرست وکمک به کودکان کار تاکید و توجه بیشتری شود.
وی یکی از نیازهای مهم امروز جامعه را وقف برای تولید علم و فناوری ذکر کرد و افزود: این امر مهم مورد تاکید مقام معظم رهبری است و معظم له در جلسات خصوصی و خاص به این امر تاکید فراوان داشتند.
نماینده ولی فقیه در اوقاف ادامه داد: اگر بخواهیم مشکلات اقتصادی و اجتماعی کشور را حل کنیم یکی از مولفه های مهم تولید علم و فناوری است که باید این مهم در نیات واقفین کشور لحاظ شود.
وی از رسانه ها و شخصیت ها که افکار عمومی کشور را در اختیار دارند خواست برای وقف در جهت تولید علم و فناوری مردم را مشورت و هدایت کنند.
محمدی با اشاره به برخی از اقدامات سازمان اوقاف و امور خیریه کشور گفت: در ایام اربعین در 74 نقطه در داخل کشور و مرزهای مختلف و داخل کشورعراق موکب هایی برای خدمت رسانی به زائرین اربعین برپا شد.
وی با اشاره به زلزله اخیر در غرب کشور، اظهار کرد: از اولین ساعات وقوع زلزله در غرب کشور مسئولان اوقاف خود را به این مناطق رساندند و امکانات مورد نیاز را در حد امکان در اختیار زلزله زدگان قرار دادند.
رییس سازمان اوقاف با بیان کمک های این سازمان به زائرین حضرت امام رضا (ع)، ادامه داد: در 92 ایستگاه اعم از بقاء متبرکه، مساجد و حسینه ها به 40 هزار نفر از زائرانی که در مسیر زیارت به مشهد مقدس هستند، خدمت رسانی می شود و 500 حسینیه نیز برای اسکان آنان در نظر گرفته شده است.
وی یکی از سنت های پسندیده پیامبر(ص) و ائمه (ع) را سنت وقف خواند و در باره آثار و برکات این سنت حسنه در کشور گفت: در کشور یکهزار و 400 مرکز درمانی از موقوفات وجود دارد که در آنها به مردم خدمت رسانی می شود و همچنین 133 بیمارستان که 30 بیمارستان فقط در شهر تهران وجود دارد، از موقوفات می باشد.
محمدی در باره موقوفات فرهنگی نیز گفت: 6 هزار و 800 موقوفه در موضوعات فرهنگی، علمی و پژوهشی اعم از دانشگاهها، حوزه های علمیه ، مدارس، کتابخانه ها و مراکز علمی و پژوهشی در کشور وجود دارد که مردم از آن بهره می برند.
رییس سازمان اوقاف به وجود 70 هزار مسجد در کشور که به صورت موقوفه می باشند اشاره کرد و افزود: جدا از مساله تبلیغ ائمه جماعت که در مسجد صورت می گیرد، زمین و خود این مساجد جزو موقوفات می باشند.
وی با بیان این که برخی از مراکز ورزشی در کشور هم از موقوفات می باشند، گفت: ورزشگاه هایی مانند وزشگاه شهید دستغیب در شیراز و ورزشگاه تختی در اصفهان به صورت وقف می باشند که شاید برخی از مدیران و بهره برداران هم این موضوع را ندانند.
محمدی افزود: انتظار این است که این موقوفات به مردم اطلاع رسانی شود تا مردم نسبت به آن آگاهی بیشتری داشته باشند و تشویقی برای امر وقف در مردم ایجاد شود.
وی ادامه داد: نکته مهم دیگر در امر وقف این است که این سنت حسنه را به یک گفتمان عمومی تبدیل کنیم همانطور که در زمان پیامبر اکرم (ص) هر صحابی یک موقوفه اعم از موقوفه جزئی و کلی داشت مثلا وقف یک جلد قرآن یا کتاب نیز می تواند شامل وقف باشد.

**وقف جمعی یا گروهی
نماینده ولی فقیه در اوقاف گفت: وقف جمعی و گروهی از پیشنهادهایی بود که به مجلس شورای اسلامی ارایه شد و شورای نگهبان نیز آن را تایید کرد و بر اساس آن یک گروه می توانند با سرمایه گذاری محلی را وقف کنند و هم اکنون نیز 3 بیمارستان تخصصی با کمک های تعدادی از پزشکان و واقفین در حال ساخت می باشد.
اجتمام**1193
خبرنگار:حسن حیدری*ناشر:امیرکاردانانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید