خانه / اجتماعی / هوای اردبیل پاییزی شد ، بارش های موقت در تاسوعا و عاشورا

هوای اردبیل پاییزی شد ، بارش های موقت در تاسوعا و عاشورابه گزارش روز چهارشنبه ایرنا ، یک ناوه عمیق با منشاء اسکاندیناوی از روی دریای سیاه سرتاسر شبه جزیره بالکان و بلندی های قفقاز را پوشش داده و هم اکنون از شمالغرب و غرب دریای خزر به استان اردبیل نفوذ کرده و اثرهای آن به شکل تراکم ابر و مه ، کاهش 12 درجه ای دما و وزش بادهای سرد در منطقه نمایان شده است.
همزمان هوای سرد و سنگین جنب قطبی از منطقه سیبری در امتداد شمال شرق به جنوب غرب گسترش یافته به گونه ای که خط سرما تا مرزهای استان های مرکزی ایران زمین کشیده شده است.
انتظار می رود این ناوه و هوای سرد همراه آن به تناوب در یک هفته آینده در کرانه های غرب ، جنوب غرب و جنوب دریای خزر و استان اردبیل فعال باشد و در بعضی روزهای این بازه زمانی هوای این نقاط و به خصوص نیمه شرقی استان اردبیل ابری و گاهی با بارش های رگباری و یا باران ریزه باشد.
عمده اثرهای بارشی و سرمای موج اول این ناوه از چهارشنبه شب تا عصر جمعه خواهد بود و به همین خاطر هواشناسی اردبیل امروز با صدور اخطاریه ای درباره این دگرگونی های جوی و احتمال وقوع سیلاب در بعضی نقاط به ساکنان منطقه هشدار داده است.
در قبل از ظهر شنبه برابر با تاسوعای حسینی هوای اکثر نقاط استان اردبیل نیمه ابری و به شکل نسبی سرد و گاهی با بارش های خفیف خواهد بود و از ظهر به بعد در این روز تشدید بارش ها در بعضی نقاط این استان انتظار می رود.
روز یکشنبه برابر با عاشورا آسمان منطقه اندکی تا نیمه ابری خواهد بود و از ظهر همین روز به خاطر نفوذ زبانه کم فشار جنوب و وزش باد گرمیج هوای اردبیل و قسمت مرکزی این استان به شکل محسوس گرم خواهد شد و در عصر این روز و شب احتمال وقوع بارش های رگباری وجود دارد.
اردبیل به خاطر موقعیت طبیعی و جغرافیایی از هوای بسیار متغیر برخوردار است. مردم این شهرستان که به پایتخت حسینیت ایران ملقب شده است از گذشته های دور مراسم های عزاداری سرور آزادگان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) را به شیوه سنتی و پرشکوه برپا می دارند.
6019/6016
خبرنگار : مسعود وسیله ** انتشار دهنده: سیفعلی موسی زادهانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید