خانه / اجتماعی / هند در صدر جدول مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا

هند در صدر جدول مرگ و میر ناشی از آلودگی هوابه گزارش ایرنا، تارنمای خبری ‘وایر’ روز جمعه در گزارشی درباره هوای بسیار آلوده دهلی نو که به دنبال آتش بازی ها و ترقه بازی های جشن دیوالی حاصل شده است، نوشت: بر اساس ارزیابی مراکز پزشکی بین المللی، هند در سال 2015 در رابطه با شمار مرگ و میر ناشی از بیماری های مرتبط با آلودگی هوا رتبه نخست جهانی را کسب کرده است.
به نوشته این تارنمای خبری، در نتیجه استفاده مفرط از ترقه و آتش بازی به مناسبت عید مذهبی هندوها که دیوالی خوانده می شود، روز جمعه در دهلی نو پایتخت هند پاکی هوا به درجه ‘بسیار پایین’ و آلودگی در حد ‘شدید’ ثبت شده است.
بنا بر تحقیقاتی که نتایج اولیه آنها در مجله پزشکی لانست چاپ شده است در سال 2015 آلودگی هوا در سراسر جهان باعث مرگ بیش از 9 میلیون نفر شده است که سه برابر مجموع میزان مرگ و میر به خاطر ایدز، سل و مالاریا می باشد.
کشور چین با ثبت 1.8 میلیون مورد مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا در سال 2015 در رتبه بعد از هند قرار دارد.
این پژوهش با اشاره به اینکه بیشترین موارد مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا در کشورهای در حال رشد مانند هند، چین، پاکستان، بنگلادش، ماداگاسکار و کنیا رخ داده است، دلیل آن را رشد نا همگون قوانین مربوط به محیط زیست در این کشورها دانست که هماهنگ با توسعه اقتصادی و صنعتی پیشرفت نکرده اند.
مقامات وزارت بهداشت هند با مشاهده این آمار اعلام کرده اند اکنون زمان آن رسیده است که هند از خواب بیدار شده و راه حل های خلاقانه ای برای این مشکل بیابد.
شبد**آساق**1424**1379
وحیده دینداری** انتشار دهنده: هادی افتخاریانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید