خانه / اجتماعی / همگرایی ایران و سوریه در سنگر مبارزه با تروریسم

همگرایی ایران و سوریه در سنگر مبارزه با تروریسمبه گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، سرلشکر «محمد باقری» رئیس ستاد کل نیروهای مسلح کشورمان سه شنبه گذشته با استقبال سرلشکر «اسامه خضور» مدیر اداره سیاسی ارتش سوریه، سردار «علی نژاد» وابسته نظامی و «جواد ترکابادی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در سوریه وارد دمشق شد.
سرلشکر باقری هفته گذشته با سپهبد «فهد جاسم الفریج» وزیر دفاع سوریه دیدار کرد. او در این دیدار گفت ایجاد داعش، جبهه النصره و دیگر گروه های تروریستی با برنامه ریزی عمیق آمریکا و مزدوران آن انجام شد و چنان سرمایه گذاری کرده بودند که بتوانند کشورهای بزرگ و قدرتمند اسلامی مانند سوریه و عراق را نابود کنند.
وی افزود با این برنامه ریزی بزرگ توانستند بخش های گسترده ای از سوریه و عراق را درگیر کنند و اگر همکاری و هماهنگی کشورهای محور مقاومت و فداکاری شهدا و رزمندگان نبود، آن ها قطعا به اهداف خود دست می یافتند. سرلشکر باقری گفت هدایت ها و رهبری های رهبر معظم انقلاب اسلامی و رئیس جمهوری سوریه نقش مهم و راهبردی در پیروزی های محور مقاومت داشته است.
سرلشکر باقری هفته گذشته در دمشق با «بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه در دیدار و گفتگو کرد. در این دیدار نامه مقام معظم رهبری توسط سرلشکر باقری به رئیس جمهوری سوریه تحویل داده شد. سرلشکر باقری روز جمعه هم در جمع رزمندگان مدافع حرم در جبهه های استان حلب و دیگر استان های سوریه حضور یافت. او در این دیدار اظهارداشت شاهد موفقیت های بزرگ جبهه مقاومت و رزمندگان مدافع حرم در مبارزه با گروهک های تروریستی تکفیری هستیم و روند پیروزی ها و موفقیت های محور مقاومت با رشادت های مدافعان حرم ادامه دارد و روز به روز به پایان عمر تروریست ها نزدیک تر می شویم. این گزارش دربردارنده مهمترین محور تحلیل هایی است که درباره سفر سرلشکر باقری به سوریه در رسانه های عربی منتشره شده است.

** هماهنگی محور مقاومت در مبارزه با تروریسم
روزنامه های «الوطن» و «الثورة» سوریه و «الاخبار» لبنان با اشاره به سفر سرلشکر باقری به سوریه و دیدارهای او با مقام سوریه، هماهنگی ایران و سوریه در سنگر مبارزه با تروریسم را در کانون توجه قرار دادند.
به نوشته روزنامه الوطن، سرلشکر باقری در دیدار با «علی عبدالله ایوب» همتای سوری خود در دمشق پیروزی های راهبردی که اخیرا در مبارزه با داعش به دست آمده است، مورد ارزیابی قرار دادند. در این دیدار جزئیات روابط ارتش دو کشور و تمایل دو کشور برای تقویت روابط و گشایش افق ها و زمینه های همکاری بیشتر در راستای منافع مشترک بررسی شد و بر این مساله تاکید شد که دیدگاه ها درباره بسیاری از مسائل به ویژه راهبرد مبارزه با تروریسم همسو است.
سر لشکر باقری هدف از حضور خود در دمشق را اعلام همکاری و هماهنگی برای رویارویی با صهیونیست ها و تروریست ها اعلام کرد. او گفت راه های تقویت روابط در آینده را بررسی و خطوط کلی برای این همکاری ترسیم کردیم. این سفر در شرایطی صورت گرفت که حضرت آیت الله سید «علی خامنه ای» رهبر انقلاب هم به تازگی گفت آمریکا عصبانی است، زیرا ایران طرح های این کشور در سوریه، لبنان و عراق را ناگام گذاشت.
به نوشته روزنامه الثورة، سفر سرلشکر محمد باقری به سوریه و دیدارها و گفت و گوهای او با مقام های سوریه درباره همکاری در مبارزه با تروریسم نشان می دهد میان دو کشور ایران و سوریه هماهنگی بالایی برای ریشه کن کردن تروریسم و برقراری امنیت و ثبات منطقه و حفظ وحدت سرزمینی سوریه وجود دارد. این سفر پیام محکم و استواری برای قدرت های توطئه گر علیه ملت منطقه دارد.
این دو کشور دوست به عنوان همپیمان به نبرد علیه تروریسم سرگرم هستند و هرگز اجازه نخواهند داد طرح های صهیونیستی – آمریکایی علیه مردم منطقه اجرایی شد. این موضوع در بررسی بهترین راهبردها برای نابودی گروه های تروریستی خود را نشان داده است. این هماهنگی میان ایران و سوریه و همکاری با مقاومت لبنان، قدرت محور مقاومت را شکل می دهد که طرح های استعمارگران را در منطقه از طریق پیروزی بر تروریست ها و اربابان آن ناکام گذاشته است. در نتیجه این پیروزی ها با همکاری روسیه بود که مرحله جدیدی از نظام جهانی شکل گرفت که برخی موازنه ها را به سازمان های بین المللی به ویژه شورای امنیت برگرداند و قدرت آمریکا در نهادهای بین المللی را در هم شکست. هماهنگی و همکاری ایران در همه زمینه های نظامی، اقتصادی و … نشان می دهد مردم ایران و سوریه در یک سنگر برای بازگشت به امنیت به منطقه با طرح های استعمارگران عمل می کنند.
به نوشته روزنامه الاخبار، افزون بر اینکه سرلشکر باقری و علی عبدالله ایوب همتای سوری او بر اهمیت همکاری سوریه و ایران در همه زمینه ها به ویژه علیه رژیم صهیونیستی و گروه های تروریستی تاکید کردند آنها مخالفت خود با حضور نظامی آمریکا در سوریه را که در روند پیشروی های ارتش سوریه و همپیمانان آن در مبارزه با تروریسم سنگ اندازی می کند، مورد تاکید قرار دادند.

** پیام های سفر سرلشکر باقری به سوریه
تارنماهای «البدیل» مصر، «عرب 48» فلسطین و روزنامه های «رای الیوم» چاپ لندن و «البناء» لبنان با پوشش اخبار سفر سرلشکر باقری به سوریه و دیدار او با مقام های سوریه، پیام های این سفر برای دشمنان محور مقاومت را برجسته کردند.
به نوشته تارنمای البدیل، سفر یک مقام نظامی ایران به دمشق در شرایط کنونی دارای اهمیت بالایی است. زیرا منطقه شاهد تحولات برجسته ای است که نیاز به تقویت دستاوردها و ترسیم مرزهای پیروزی است. تهران و دمشق برای حفظ محور مقاومت در برابر طرح های آمریکایی- صهیونیستی هزینه ها و تلاش های بسیاری کردند.
به نوشته البدیل، سفر سرلشکر باقری به سوریه همه توجه ها را به سوی دشمن واقعی به ویژه رژیم صهیونیستی جلب کرد. به ویژه که سرلشکر باقری پس از دیدار با «علی عبدالله ایوب» همتای سوری خود گفت دو طرف برای همکاری با هدف رویارویی با دشمن مشترک یعنی اسرائیل و تروریسم برنامه بلند مدتی را ترسیم کردند.
اظهارات مقام ایرانی پیام های آشکاری برای رژیم صهیونیستی به همراه داشت. او به رژیم صهیونیستی نسبت به نادیده گرفتن حریم هوایی و زمینی سوریه هشدار داد. هشدارهای سرلشکر باقری دارای پیام های بسیاری است که تل آویو نمی تواند آنها را نادیده بگیرد. بسیار کم دیده می شود که رژیم اسرائیل بگوید ما به دنبال تنش آفرینی با سوریه نیستیم. اما «آویگدور لیبرمن» وزیر جنگ این رژیم دیروز گفت اسرائیل تمایلی برای ورود به جنگ به سوریه ندارد. پیام های ایران و سوریه همه محاسبات تل آویو را به هم ریخته است. این موضوعی است که «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی را واردار کرد با «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه تماس بگیرد. این اقدام پس از آن صورت گرفت که ایران تهدید کرد هرگز به اسرائیل اجازه نخواهد داد به آسانی در آسمان های سوریه تحرک داشته باشد.
به نوشته تارنمای عرب 48، بسیاری از تحلیلگران سفر سرلشکر باقری به حلب را پیامی به سوی جهانیان دانسته اند که محتوایش این است که هر طرفی که جنگ و میدان های نبرد را در سوریه مدیریت می کند تصمیم گیرنده اصلی درباره عملیات نظامی در مناطقی است که نیروهایش در آن حضور دارند.
به نوشته روزنامه رای الیوم، اینکه سامانه های نیروی هوایی سوریه به سوی جنگنده های رژیم اسرائیل در یک ماموریت شناسایی در آسمان های لبنان و نه سوریه حمله کردند تحول مهم و بی سابقه ای است. این بیانگر احتمال وجود راهبرد نظامی جدید برای رویارویی با هرگونه اقدامی در نادیده گرفتن حریم هوایی لبنان و سوریه است. پیام موشک های سوریه به رژیم اشغالگر آشکار است. محتوای این پیام آن است که دورانی که جنگندهای رژیم اسرائیل در حریم هوایی لبنان جولان می زدند و تصور می کردند بدون هیچ مانعی می توانند مکان های مورد نظر را بدون هیچ مانعی بمباران کنند به سر آمده است. پس از این با هرگونه نادیده گرفتن حریم هوایی برخورد خواهد شد و مهم نیست نتیجه آن چه باشد.
به نوشته این روزنامه، نمی توان این تنش آفرینی های رژیم اسرائیل و عکس العمل سوریه در برابر آن را جدا از راهبردهای جنجال آفرین آمریکا علیه ایران دانست. نتانیاهو از پیروزی ها سوریه، عراق و ارتباط ایران با لبنان از طریق سرزمین های عراق و سوریه نگران است. منطقه در حال تغییر است. زیرا سوریه به طور پرشتابی با کمک ایران و روسیه در حال تغییر و قدرت یابی است. واشنگتن و تل آویو این موضوع را درک می کنند.
روزنامه البناء با اشاره به سفر سرلشکر باقری به سوریه و دیدار او با مقام های این کشور به ویژه بشار اسد و نگرانی رهبران رژیم صهیونیستی از این سفر نوشت: این سفر بیانگر چند واقعیت است. واقعیت نخست این است که ائتلاف ایران و سوریه نسبت به پیش از آغاز جنگ تروریستی- استعماری علیه سوریه محکم تر شده است. این نشان می دهد طرح آمریکایی – صهیونیستی که برای تضعیف این ائتلاف، فاصله انداختن میان ایران و همپیمانان آن، ضربه زدن به مقاومت لبنان و فلسطین و از بین بردن مساله فلسطین به کار گرفته شده بود با شکست های پی در پی روبرو شده است.
واقعیت دوم آن است که پیروزی مقاومت در دیرالزور برپایه اعتراف همه کشورها و ناظران، شکست دیگری برای شرط بندی های آمریکا است که برای فاصله انداختن میان عراق و سوریه و ایران تلاش می کرد. سفر سرلشکر باقری به دمشق بیانگر این واقعیت است. این سفر واقعیت ناکامی طرح فاصله انداختن میان اعضای محور مقاومت و همچنین پیروزی همزمان این محور در دیرالزور و پیروزی عراق علیه داعش و طرح جدایی کردستان را نشان داد. آمریکا و رژیم اسرائیل تلاش می کردند با استقلال کردستان عراق از آن به عنوان پایگاهی برای ادامه جنگ فرسایشی و توطئه علیه محور مقاومت استفاده و پس از شکست داعش از این موضوع به عنوان برگ برنده استفاده کنند.
واقعیت سوم آن است که پیروزی ائتلاف ایران و سوریه جبهه مقاومت را در رویارویی با حمله ها و عربده کشی های رژیم صهیونیستی در سرزمین های سوریه تقویت می کند. در نتیجه این سفر دو کشور تصمیم قاطعی برای رویارویی با حمله جنگنده های رژیم صهیویستی در سرزمین های سوریه گرفته اند و در آستانه این سفر بود که موشک های سوریه جنگنده های رژیم صهیونیستی را در مرزهای لبنان هدف قرار گرفتند. این موضوع به آزادی تحرک جنگنده های رژیم صهیونیستی در آسمان های لبنان و استفاده از آن برای حمله به سوریه پایان خواهد داد. این اقدام این واقعیت را تقویت کرد که محور مقاومت متحد است و تصمیم گرفته شده است در همه سرزمین های محور مقاومت با رژیم صهیونیستی رویارویی شود و در همه جبهه ها در برابر رژیم اشغالگر عکس العمل نشان داده شود.
واقعیت چهارم آن است که جنگ تروریستی علیه سوریه به طور کلی نتایجی معکوسی به دنبال داشته است و بر خلاف طرح های واشنگتن و تل آویو پیش رفت. به جای اینکه این جنگ تسلط آمریکا بر منطقه و تقویت جایگاه رژیم صهیونیستی را به دنبال داشته باشد. محیط راهبردی جدیدی به سود محور مقاومت شکل گرفته که رژیم صهیونیستی را در محاصره قرار داده و ارتش این رژیم شکست خورده است. همچنین نیروهای ذخیره آمریکا در قالب داعش که از سراسر جهان برای شکست محور مقاومت راهی سوریه شده بودند با شکست روبرو شدند. اکنون رژیم صهیونستی و آمریکا در برابر واقعیت قدرت یابی محور مقاومت قرار گرفته اند و ائتلاف ایران و سوریه بیش از هر زمان دیگر قوی تر و محکم تر است.

پژوهشم**9278*1601**خبرنگار : اصغر یوسفی **انتشار: شهناز حسنی
ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearch همراه شوید.انتهای پیام /*


پاسخی بگذارید