خانه / دسته‌بندی نشده / همایش «آسیب شناسی علوم سیاسی در ایران» برگزار شد

همایش «آسیب شناسی علوم سیاسی در ایران» برگزار شد

به گزارش باشگاه دانشجویان ایسنا، بخش اول این همایش که ظهر روز پنجشنبه با حضور دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی برگزار شد، فرزین رحیمی زنوز ـ دانشجوی مقطع دکتری علوم سیاسی دانشگاه تربیت مدرس تهران با تشریح عوامل آسیب زا در علوم سیاسی گفت: عوامل آسیب زا در این رشته به دو دسته عوامل بیرونی و درونی تقسیم می­شوند. عوامل بیرونی آن دسته از عواملی هستند که از اراده ما خارج است، مثلا شرایط سیاسی و اقتصادی کشور و … که بر رشته علوم سیاسی تاثیراتی نهاده است اما اینکه اگر بخواهیم آن را به عنوان یک آسیب مطرح کنیم و راهکاری عملیاتی برای آن پیشنهاد دهیم، دور از ذهن به حساب می­‌آید.

وی در ادامه به توصیف عوامل درونی پرداخت و ادامه داد: بزرگترین آسیبی که رشته علوم سیاسی با آن درگیر است، مسئله بازار کار و اشتغال دانشجویان این رشته است.

امین صادقی بکیانی ـ دانشجوی مقطع دکتری علوم سیاسی دانشگاه شیراز نیز ضمن تاکید بر آینده پژوهی گفت: امروزه یکی از حلقه های مفقود زنجیره­ رشته علوم سیاسی، مبحث آینده پژوهی است که نیاز است یا به صورت رسمی در کنار دیگر دروس علوم سیاسی قرار گیرد یا به صورت رسمی در قالب کارگاه های آموزشی پیگیری شود.

وی در ادامه پیشنهاد تشکیل اتحادیه انجمن های علمی علوم سیاسی را مطرح کرد و افزود: این اتحادیه با داشتن اساسنامه و اهداف و وظایف مشخصی می تواند در یک قالب قانونی با دستگاه های اجرایی شروع به رایزنی و چانه‌زنی کرده تا بتواند سهمیه هایی را برای استخدام در دستگاه های دولتی فراهم کند و عمده وظایف آن نیز مسئله بازارکار و اشتغال باشد.

محمد عثمانی ـ دانشجوی مقطع دکتری علوم سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد نیز در این همایش تصریح کرد: من نگاه دانشجو و اساتید علوم سیاسی را به بزرگترین معضل این رشته که همان دانش سیاست ایرانی و معضلات ایرانی است متوجه می ­کنم. ایران باید موضوع ما باشد؛ موضوعی که در دانشگاه ها به آن توجهی نشده است. علم سیاست باید تبدیل به یک ایده و پرسش شود و باتوجه به این پرسش ها و معضلات دپارتمان ها بوجود آیند و دانشجو و استاد تربیت شوند.

فرید کامیاب ـ دانشجوی کارشناسی ارشد سیاست گذاری عمومی دانشگاه تهران نیز ضمن توجه به محتوای رشته علوم سیاسی در ایران گفت: موضوع رشته ما باید ایران باشد. رشته ما باید در وهله اول به ایران بیاندیشد. اگرچه اساتیدی چون دکتر طباطبایی و زنده یاد دکتر فیرحی کم و بیش به ایران توجه کرده ­اند اما بازهم کافی نیست و باید توجه بیشتری به ایران شود.

بر اساس این گزارش، دکتر کیومرث اشتریان ـ عضو هیئت علمی سیاست گذاری دانشگاه تهران و رئیس انجمن علوم سیاسی ایران نیز در این همایش ضمن اشاره به اهمیت تبحر متدولوژیک گفت: تبحر متدولوژیک برای مطالعه آسیب شناسانه علوم سیاسی در ایران بسیار مهم است. تبحر متدولوژیک در حد اجمالی آن عامل بسیار مهمی برای افزایش اعتماد به نفس برای تولید علم است. فقدان تبحر متدولوژیک موجب می­ شود که ما نتوانیم در حوزه علم سیاست سخن بگوییم و نتوانیم پدیده های سیاسی را کشف کنیم.

محمدباقر خرمشاد ـ استاد علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی و رئیس انجمن جامعه شناسی سیاسی ایران هم یکی از آسیب های علوم سیاسی در ایران را ضعف روشی دانست و عنوان کرد: در تجدیدنظر و پرداختن به آسیب های علوم سیاسی در وهله اول باید به اصلاح روش پرداخت تا دانشجو و عالم علم سیاست در ایران در مسئله شناسی، چگونگی پرداختن مسئله و استخراج جواب توانمند شود.

علی مرشدی­زاد ـ عضو هیئت علمی دانشگاه شاهد تهران هم ضمن اشاره به اهمیت فلسفه سیاسی گفت: ما برای حرکت به سمت دموکراسی نیاز به فلسفه سیاسی داریم واین موضوع پشتوانه علوم سیاسی محسوب می­ شود. در جامعه ما سنت نقد چندان پذیرفته نیست. برای همین جامعه شناسی سیاسی جز علوم نامطلوب قلمداد می ­شود، زیرا جامعه شناسی سیاسی اشکالات را می­بیند و نقد می­ کند. نقد کردن امر بسیار مهمی است. علوم سیاسی باید در این امر آزاد باشد و بتواند این کار را انجام دهد.

 دکتر بهنام سرخیل ـ مدیر گروه علوم سیاسی دانشگاه بین­ المللی امام خمینی (ره) قزوین، جهت کاربردی شدن رشته علوم سیاسی و روابط بین ­الملل پیشنهاد داد دو واحد کارورزی برای این دانشجویان در نهادهای مرتبط با علم سیاست در سرفصل های درسی گنجانده شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد که رشته علوم سیاسی و روابط بین ­الملل باید به سمت میان رشته ­ای حرکت کند و گفت: باید به مباحث میان رشته ای مثل اقتصاد سیاسی بین ­الملل و روانشناسی سیاسی توجه بیشتری شود؛ تحقق این امر می­ تواند بر پویایی علوم سیاسی در ایران بیفزاید.

بخش دیگر این همایش ظهر روز جمعه ۲۸ آذر مصادف با صد و بیست و یکمین سالروز تأسیس مدرسه علوم سیاسی در ایران برگزار شد که  دکتر روح ­الله اسلامی ـ عضو هیئت علمی علوم سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به میراث مدرسه علوم سیاسی گفت: توجه مدرسه علوم سیاسی به قدرت یکی از میراث آن است که متاسفانه امروزه در رشته علوم سیاسی کمرنگ شده است. واقعیت علوم سیاسی این است که علم قدرت است. علوم سیاسی رشته ­ای است که حکومت را مورد بررسی قرار می­ دهد بنابراین، ارتباط بین رشته ما و حکومت باید مستحکم تر شود.

دکتر رضا نجف ­زاده ـ عضو هیئت علمی علوم سیاسی دانشگاه شهید بهشتی تهران دیگر سخنران این بخش، دکتر زدگی و جمود دکتر واره‌­ها را از آسیب های علوم سیاسی دانست و گفت: باید به تربیت کادر علمی دانا و اندیشمند که به زبان و تاریخ ایران آشناست مبادرت ورزیم.

وی ادامه داد: نباید دانشجویان را درگیر فرصت طلبی ها و امتیازات شکلی کرد. تبانی در گزینش ها، در انتخاب داور رساله و پایان نامه، سفارشات قبل از جلسات و انتشار مقالات سفارشی از  دیگر آسیب های علوم سیاسی است.

دکتر مختار نوری ـ مدیر گروه روندهای فکری مرکز مطالعات خاورمیانه و مدیر گروه علوم سیاسی شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی در تشریح آسیب شناسی علوم سیاسی گفت: بخش عمده مشکلات در ایران امروز، عدم رابطه بین نظام دانشی (به طور خاص رشته علوم سیاسی) با ساختار تصمیم گیری است. یعنی اگر ما می­‌توانستیم رابطه معقول تری بین این دو حوزه برقرار کنیم، شاید برخی مشکلات حل می­ شد.

در آخرین بخش این همایش هم دکتر عبدالامیر نبوی ـ عضو هیئت علمی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی، با تاکید بر اهمیت مسئله محوری در فعالیت های انجمن های علمی گفت: اگر علوم سیاسی بخواهد موفق شود، بایستی دوباره امید به این رشته برگردد. بهترین جایی که خانه امید علوم سیاسی هاست، جمعیت ها و انجمن های علمی اعم از انجمن های دانشجویی و اساتید است.

سیدمحمدعلی تقوی ـ عضو هیئت علمی علوم سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد هم ضمن اشاره به اهمیت اجتماعات و انجمن های علمی و همچنین گنجاندن دروس کارآموزی در سرفصل های درسی به عنوان بخشی از راه ­حل گفت: هدف علم سیاست باید آموزش کارشناسانی باشد که توانایی مواجهه با مسئله، شناخت مسئله و ارائه راه حل برای آن را داشته باشد.

وی افزود: فلسفه علم سیاست، پرگماتیسم است. اینکه شما مسئله عمومی را دریابید و برای مسائل عینی، فوری و جزیی در کنار مسائل کلان راه حل ارائه دهید.

همچنین دکتر رضا سلیمانی ـ عضو هیئت علمی علوم سیاسی دانشگاه بوعلی همدان ضمن اشاره به مسئله محوری گفت: نقطه عزیمت ما باید مسئله محوری باشد و از مسئله به سمت نظریه حرکت کنیم.

وی ادامه داد: فشارهای مشروع مدنی و قانونی برای متقاعد ساختن ساختار قدرت برای اینکه از نخبگان علوم سیاسی استفاده شود باید تقویت گردد؛ و این غیر از خودآگاهی و وحدت رویه بین انجمن ها، تشکل ها، پژوهشگران و اساتید این حوزه محقق نخواهد شد.

گفتنی است همایش «آسیب شناسی علوم سیاسی در ایران» به همت ۲۱ انجمن علمی علوم سیاسی و روابط بین ­الملل متشکل از دانشگاه های علامه طباطبایی، تربیت مدرس، تهران، شهید بهشتی، اردکان، بوعلی همدان، امام خمینی (ره) قزوین، امام صادق (ع)، فردوسی مشهد، بجنورد، تبریز، تربت حیدریه، حکیم سبزواری، شاهد تهران، شهید باهنر کرمان، شهید چمران اهواز، شیراز، مفید قم و یزد برگزار شد.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید