خانه / دسته‌بندی نشده / نیکی هیلی هیچ سندی علیه ایران ندارد

نیکی هیلی هیچ سندی علیه ایران نداردبه گزارش ایرنا ‏‎’‎متیو دوس’، مشاور سیاست خارجی ‘برنی سندرز’ روز پنجشنبه درباره اصرار نماینده آمریکا در سازمان ملل ‏برای بازرسی از مراکز نظامی ایران در صفحه توییتر خود نوشت: هر گونه بازرسی قانونی نیازمند اطلاعات معتبر درباره ‏فعالیت های پنهانی است نه اینکه فقط گفته شود ‘چرا من نمی توانم به آنجا دسترسی داشته باشم؟’. ‏
وی اضافه کرد: هیلی هیچ اطلاعاتی در دست ندارد که ارائه دهد‎.‎
نیکی هیلی امروز و همزمان با انتشار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی که مهر تاییدی بر پایبندی تهران به تعهدات ‏قید شده در توافق هسته‌ای بود، گفت: اگر آنطور که مقام‌های ایرانی می‌گویند، بازرسی پایگاه‌های نظامی ایران تنها یک آرزو ‏‏(برای آمریکا) باشد، پایبندی تهران به برجام هم یک خیال و آرزوست‎.‎
وی مدعی شد: ایران در حال نشان دادن چهره واقعی خود است. تهران باید تصمیم بگیرد که آیا می‌خواهد عضوی از جامعه ملل ‏باشد که می‌توان از آن انتظار پایبندی به تعهدات بین‌المللی را داشت، یا اینکه می‌خواهد نقش رهبر یک جنبش تروریستی را ایفا ‏کند‎.
وی ادامه داد: گرچه حمایت ایران از تروریسم موضوع جدیدی نیست، سخنان رهبر حماس که تهران را بزرگ‌ترین حامی خود از ‏لحاظ مالی و نظامی در نبرد با اسرائیل (رژیم صهیونیستی) خوانده بود، اعتراف شگفت‌انگیزی به شمار می‌رود‎.
هیلی در ادامه اظهارات ادعایی خود گفت: بر اساس قطعنامه 2231 شورای امنیت که توافق هسته‌ای با ایران را هم شامل می ‏شود، تهران اجازه صادرات هیچگونه سلاحی را مگر با تایید این نهاد ندارد‎.
هیلی مدعی شد: همچنین چنانچه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیاز به دسترسی به پایگاه‌های نظامی ایران برای راستی‌آزمایی ‏فعالیت‌های هسته‌ای این کشور داشته باشد، تهران باید مطابق با تعهدات خود در برجام و پروتکل الحاقی، این دسترسی را به ‏سهولت ایجاد کند‎.
خبرگزاری‌های بین المللی گزارش دادند که با وجود فشارهای آمریکا، بازرسان هسته‌ای آژانس نیازی به بازرسی از ‏مراکز هسته‌ای ایران نمی‌بینند‎.
آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز در هشتمین گزارش فصلی خود بار دیگر تایید کرده بود که ایران به تمامی تعهدات ‏خود در توافق هسته‌ای پایبند بوده است‎.
بر اساس این گزارش، ذخایر اورانیوم کم‌غنای ایران‎ (LEU) ‎تا تاریخ 21 اوت (30 مرداد) 88.4 کیلوگرم، سطح غنی‌سازی حداکثر ‏‏3.67 درصد و میزان ذخایر آب سنگین 111 تن بوده که هر سه پایین‌تر از حد مجاز تعیین شده در توافق است‎.
این سومین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از روی کار آمدن دولت ترامپ در آمریکا است که پایبندی ایران به توافق را ‏مورد تایید قرار می‌دهد‎.‎
م.ع**شبس*1488 *انتشار دهنده: بهمن بامداد**انتهای پیام /*


پاسخی بگذارید