خانه / دسته‌بندی نشده / نشریه اسلیت: ایران با برجام پیروز منطقه و جهان است

نشریه اسلیت: ایران با برجام پیروز منطقه و جهان استبه گزارش روز پنجشنبه ایرنا، نشریه آمریکایی اسلیت در نوشته ای به قلم «جاشوا کیتینگ»، سیاست دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در منزوی کردن ایران و خنثی سازی نفوذ آن در منطقه را شکست خورده دانست.
کیتینگ به موافقت داعش برای خروج از مرز لبنان و سوریه اشاره کرد و افزود: در این منطقه داعش به صورت همزمان با ارتش لبنان و سوریه و حزب الله که مورد حمایت ایران است می جنگید.
این نویسنده امور بین المللی تاکید کرد: در حالی که هیچ همکاری میان ارتش لبنان که از آمریکا کمک مالی دریافت می کند و حزب الله که از سوی این کشور به عنوان سازمانی تروریستی شناخته می شود، وجود ندارد؛ هر دوی آن ها علیه داعش می جنگند.
وی توافق داعش برای خروج از این منطقه را نشانه افزایش قدرت و نفوذ حزب الله و نیروهای مورد حمایت ایران دانست، و افزود: گروه های شورشی در حال ضعیف شدن هستند، اما موضع نیروهای مورد حمایت ایران و بشار اسد تقویت می شود.
‘این در حالی است که دیپلمات های غربی به همراه آمریکایی ها از باقیمانده نیروهای مخالف اسد می خواهند که با شرایط باقی ماندن اسد در قدرت کنار بیایند.’
کیتینگ با یادآوری تصمیم قطر برای ازسرگیری روابط دیپلماتیک با ایران در هفته گذشته، این موضوع را پیروزی دیگری برای ایران خواند که شکست سیاست عربستان و متحدانش با حمایت ترامپ برای دور کردن دوحه از تهران به شمار می آید.
به نوشته کیتینگ، در فصلی دیگر از پیروزی های دیپلماتیک تهران، حماس که به دلیل طرفداری از شورشیان مخالف اسد حمایت ایران را از دست داده بود، روز دوشنبه اعلام کرد که روابطش را با این کشور از سر خواهد گرفت.
این روزنامه نگار آمریکایی در ادامه افزود: پیروزی دیگر ایران، گزارش آژانس بین المللی انرژی هسته ای در تایید پایبندی ایران به برجام است که در روزهای آینده منتشر خواهد شد.
‘این همان نتیجه ای است که مقام های اطلاعاتی آمریکا به آن رسیده اند و ترامپ نیز به رغم بی میلی خود تا کنون دوبار پایبندی ایران را به این توافق هسته ای اعلام کرده است.’
کیتینگ همچنین به گزارش هایی اشاره کرد که حاکی از فشار کاخ سفید به نهادهای اطلاعاتی آمریکا برای یافتن توجیهی در نقض برجام از سوی ایران است و این اقدام ها را یادآور خاطرات بد از دستکاری اطلاعات از سوی دولت جورج بوش پیش از حمله به عراق دانست.
کیتینگ اضافه کرد: با وجود آنکه ترامپ وعده داده که دیگر پایبندی ایران را تایید نخواهد کرد، خروج همراهان تندروی او مثل استیو بنن و سباستین گورکا از کاخ سفید، این احتمال را به شدت کاهش خواهد داد.
وی با بیان اینکه راهکار محتمل کاخ سفید این است که بازرسی های سخت تری را که احتمالا ایران نخواهد پذیرفت، تحمیل کند تا اتهام نقض برجام متوجه ایران باشد، تاکید کرد: مشکل این راهبرد این است که ترامپ با اظهاراتش آن را برای همه برملا کرده است.
نویسنده نشریه اسلیت افزود: حتی اگر ترامپ در این کار موفق شود، چین و روسیه که مشخص است وی را همراهی نخواهند کرد، اما کشورهای اروپایی نیز حاضر به پیروی از او در بازگرداندن تحریم ها علیه ایران نخواهند شد.
وی در پایان نوشت: تا زمانی که آمریکا به سیاست های نامناسبش در قبال تهران ادامه می دهد، ایران همچنان دست بالاتر را خواهد داشت.
شبد**9416**1379
مترجم: علیرضا آقازاده** انتشار دهنده: هادی افتخاریانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید