خانه / دسته‌بندی نشده / موگرینی: مذاکرات با ترکیه ادامه می یابد؛ نگاه ما فراتر از حرفهای انتخاباتی است

موگرینی: مذاکرات با ترکیه ادامه می یابد؛ نگاه ما فراتر از حرفهای انتخاباتی استدر بحبوحه تنشهای دیپلماتیک در روابط آلمان با ترکیه ، موگرینی عصر دوشنبه در ‘مجمع راهبردی بلِد’ (BSF) در کشور اسلوونی در پاسخ به سوالی درباره ترکیه گفت: موضوعات بسیاری وجود دارد که کار بین اتحادیه اروپا و ترکیه درباره آنها دشوار است که می توانم برخی آنها را مانند حقوق بشر و آزادی های اساسی فهرست کنم.
موگرینی افزود: اما یک مساله روشن است و آن اینکه گفت وگوهای ما ادامه می یابد ؛ کار روی مذاکرات (عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا) ادامه می یابد و ترکیه در حال حاضر یک کشور نامزد عضویت است . ما در اتحادیه اروپا یا آنان در ترکیه ممکن است در خصوص تغییر این وضعیت مباحثات داخلی داشته باشیم اما در حال حاضر چنین تغییری حاصل نشده است.
نماینده عالی اتحادیه اروپا برای امور خارجی و سیاست امنیتی ، ادامه داد: مایلم یک مساله را از زاویه سیاست خارجی بیان کنم؛ ما همواره بر روابط اتحادیه اروپا – ترکیه در چهارچوب مذاکرات عضویت ترکیه متمرکز می شویم و این قابل درک است اما گاهی اوقات فراموش می کنیم که ترکیه یک بازیگر کلیدی در منطقه ای می باشد که برای ما حائز اهمیت راهبردی است و ما در خصوص مسائلی مانند مبارزه با تروریسم ، مساله قبرس ، سوریه و مسائل دیگری که هم برای ما و هم برای آنها راهبردی و بنیادین هستند همکاری داریم.
وی افزود: بنابراین فراتر از مذاکرات عضویت ترکیه و مذاکرات مربوط به آن ، اتحادیه اروپا و ترکیه شریکانی هستند که در پرونده های زیادی همکاری دارند. زمانی که شما همسایه هستید ، کار کردن با یکدیگر یک ‘باید’ است و ما همسایه ایم ؛ شما جغرافیا را انتخاب نمی کنید و تاریخ را انتخاب نمی کنید یا تغییر نمی دهید اما می توانید راهی برای درک بهتر یکدیگر پیدا کنید.
این اظهارات موگرینی در حالی بیان می شود که تنشهای ترکیه با آلمان تشدید شده و نامزدهای انتخاباتی آلمان مطالبی علیه ترکیه بیان کرده اند. هر دو نامزد اصلی انتخابات آلمان در مناظره یکشنبه شب گفتند که ترکیه نباید عضو اتحادیه اروپا شود و حتی ‘مارتین شولتز’ رییس حزب سوسیال دموکرات گفت به مذاکرات عضویت ترکیه پایان خواهد داد. ‘آنگلا مرکل’ صدراعظم آلمان و نامزد اصلی حزب دموکرات مسیحی نیز گفت: روشن است که ترکیه نباید عضو اتحادیه اروپا شود.
موگرینی در این خصوص گفت: چیزی که روشن است اینکه مذاکرات عضویت معیارهای خود را دارند ؛ حرفهای طرفهای مختلف تاثیراتی روی حال و هوای مذاکرات دارد اما چیزی که مهم است نتایج مذاکرات است. درباره آینده ، نگاه ما فراتر از آن چیزی است که در رقابت های انتخاباتی در ترکیه و در اتحادیه اروپا گفته می شود.
اروپام**1078**3404**انتشار: محسن اسماعیلیانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید