خانه / دسته‌بندی نشده / موافقت میانمار با توزیع یکهزار تن کمک بشردوستانه ترکیه در آراکان

موافقت میانمار با توزیع یکهزار تن کمک بشردوستانه ترکیه در آراکانبه گزارش روز سه شنبه ایرنا، ابراهیم کالین با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد: امروز پس از گفت و گوی تلفنی رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه با آنگ سان سوچی رهبر ملی میانمار، به مسئولان آژانس همکاری و هماهنگی ترکیه(تیکا) اجازه داده شد تا به عنوان نخستین سازمان امداد رسان خارجی وارد منطقه آراکان شود.
وی با اشاره به ارسال محموله 1000 تنی کمک های بشردوستانه ترکیه به مردم مسلمان و آواره منطقه آراکان گفت: این کمک ها در مناطق ماونگتا و بوتی تاونگ در شمال ایالت راخینه در میان هزاران خانواده ای که به دلیل حملات مجبور به ترک خانه و روستاهای خود شده اند، توزیع می شود.
وی اضافه کرد: در محله نخست مایحتاج غذایی و پوشاک میان مسلمانان روهینگیایی از طریق بالگردهای نظامی از فردا توزیع می شود.
کالین اظهار کرد: روند توزیع مایحتاج اولیه از قبیل مواد غذایی و دارویی میان ساکنان اردوگاه های کوکس بازار و حومه آن در کشور بنگلادش و همچنین اهدای آمبولانس برای خدمت رسانی به بیماران با حضور مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه روز پنجشنبه آغاز می شود.
وی از فعال شدن دفتر آژانس همکاری و هماهنگی ترکیه(تیکا) در میانمار و بنگلادش با هماهنگی دولت های این کشورها خبر داد و افزود: در مرحله نخست به 100 هزار خانوار کمک رسانی خواهد شد.
به گزارش ایرنا، روهینگیایی ها اقلیتی مسلمان در کشور عمدتا بودایی میانمار هستند که کشور میانمار آنها را بنگلادشی و دولت بنگلادش آنها را میانماری می دانند.
کشتار مسلمانان روهینگیایی در میانمار در روزهای اخیر شدت گرفته و این دومین بار در سالجاری میلادی است که خشونت ها علیه مسلمانان، موج عظیمی از آوارگان را به وجود می آورد.
براساس گزارش کمیساریای پناهندگان سازمان ملل در روزهای اخیر، دهها هزار نفر از مسلمانان اقلیت روهینگیایی برای فرار از خشونت ها، با قایق و پای پیاده از مرز میانمار عبور کرده و وارد بنگلادش شده اند.
دولت میانمار اعلام کرده که بیش از 2 هزار و 600 خانه در شمال غرب این کشور و در استان راخین در یک هفته تنش در این استان، در آتش سوخته است.
وضعیت جمعیت حدود یک میلیون و یکصد هزار نفری مسلمانان روهینگیایی و نحوه برخورد با آنها، بزرگ ترین چالش ‘آنگ سان سوچی’ رهبر ملی میانمار است که برخی ها از او به دلیل سکوت در برابر نارضایتی‌ های این جامعه اقلیت انتقاد می‌کنند.
خاورم/1905**انتشار دهنده: حسن فاخریانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید