خانه / اخبار اجتماعی / معاون فرماندار قشم: مسوولان توجه بیشتری به مساله سالمندی داشته باشند

معاون فرماندار قشم: مسوولان توجه بیشتری به مساله سالمندی داشته باشندبه گزارش ایرنا، مصطفی غلامپور روز سه شنبه در جلسه کارگروه امور اجتماعی و فرهنگی شهرستان قشم گفت: چرخه زندگی انسان از تولد تا پیری مرحله های مختلفی دارد که مرحله پیری فراموش شده و به سالمندان توجه نمی شود.
وی افزود: کم توجهی ها حتی در مبلمان شهری هم مشهود است که شهرداری و منطقه آزاد باید در این زمینه ورود کنند تا سالمندان و معلولان بتوانند از اماکن عمومی مانند بانک به راحتی استفاده کنند.
معاون سیاسی اجتماعی فرماندار قشم با اشاره به روز سالمند بیان کرد: باید توجه به این قشر در سایر روزهای سال نیز مورد توجه قرار گیرد و منطقه آزاد می تواند برای بررسی طرحی برای احداث بوستان و فضای سبزی به نام سالمندان اقدام کند.
او همچنین با اشاره به روز خانواده عنوان کرد: نهاد خانواده زیربنای توسعه است اما مسیر اندکی تغییر کرده و این امر ناشی از مسوولیتی است که امروز از آموزش و پرورش انتظار می رود در حالی که در گذشته بخشی از امور تربیتی بر عهده خانواده ها بود.
غلامپور افزود: همه مسوولیت در برعهده یک دستگاه مانده و امروز حدود 30 مدرسه تخریبی در شهرستان داریم که در این راستا باید با بازنگری در وظیفه ها برای حل مشکلات موجود گام برداشته شود.
وی با تاکید برنامه ریزی و اقدام در سطح کلان و خرد در زمینه مسایل اجتماعی گفت: باید نگرش ها تغییر کند و آموزش مسوولیت اجتماعی در قالب زیست مسلمانانه به کودکان در دستور کار قرار گیرد.
معاون سیاسی اجتماعی فرماندار قشم همچنین از حضور 72 درصدی جوانان در فضای مجازی خبر داد و بیان کرد: گرایش به استفاده از فضای مجازی به ویژه در بین جوانان در حال افزایش است که باید متولیان امر به موضوع ورود کرده و تمهیدی در نظر بگیرند.

** 6.5 درصد جمعیت قشم سالمند است
…………………………………………………………………
مدیر بهزیستی قشم نیز گفت: هشت هزار نفر سالمند در شهرستان داریم که به نسبت جمعیت 6.5 درصد می شوند؛ 740 سالمند دارای معلولیت و 2 هزار و 740 نفر زیر پوشش کمیته امداد امام (ره) هستند.
اسماعیل کیانی افزود: سه هزار و 480 نفر از سالمندان هم تحت حمایت بهزیستی هستند که به نسبت جمعیت سالمند در مجموع 42.5 درصد از سالمندان قشم تحت حمایت و در بخش درآمد، تامین سلامت و معیشت دچار مشکل هستند که باید خدمات بهتری به آنها ارایه شود.
وی استان هرمزگان را جزو سه استان جوان کشور با نرخ سالمندی کمتری عنوان کرد و گفت: ایران در سطح جهان رتبه سوم پیری جمعیت را دارد و با این روند باید وزارتی با عنوان سالمندان ایجاد کنیم و از سوی دیگر برای تامین نیروی کار و نظامی با چالش جدی مواجه خواهیم شد.
مدیر بهزیستی قشم بیان کرد: 30 میلیون نفر سالمند تا سال 2050 پیش بینی می شود که البته کشور در وضعیت مناسبی قرار دارد اما خطر سونامی سالمندی با توجه به افزایش سن ازدواج، از دست رفتن 440 هزار فرصت فرزند آوری در سال، تمایل به تک فرزندی، کاهش نرخ جمعیت، افزایش سقط و ناباروری احساس می شود.
او اضافه کرد: پس از سپری شدن بهترین سال های عمر افراد در دستگاه های اداری نگاه ها به بازنشستگان تغییر می کند، در حالی که باید از تجربه ها استفاده شده و شرایط زندگی آنها تسهیل شود.
مدیر بهزیستی قشم همچنین گفت: خانواده به عنوان مهمترین کانون جامعه و کوچکترین رکن آن است که استحکامش باید بیش از پیش جدی گرفته شود چرا که به رغم تاکیدها در قانون و برنامه امروز کانون خانواده ها دچار تزلزل شده است.
وی افزود: خانواده ها در برابر آسیب جدی قرار دارند که دلیل اصلی آن تغییر سبک زندگی و شکاف بین نسل هاست.
کیانی بیان کرد: خانواده های ایرانی روزانه پنج تا 9 ساعت در فضای مجازی سپری می کنند در حالی که میانگین جهانی 16 ساعت در ماه است و این الگو ارتباط عاطفی و کلامی بین زوج ها را به کمتر 16 دقیقه در روز کاهش داده که در نهایت موجب روابط موزاییکی و حضوری ظاهری افراد در کنار هم هستیم.
او اضافه کرد: از سوی دیگر جوانان مانند گذشته تمایل چندانی به تشکیل خانواده ندارند و همه این مسایل در کنار هم شرایطی ایجاد کرده که همه دست اندرکاران مسایل اجتماعی و خانواده در کنار هم باید برای آن چاره اندیشی کنند.
انتشاردهنده: محمد ملا حمزه زاده
8123انتهای پیام /*


پاسخی بگذارید