خانه / اجتماعی / لزوم تشکیل سریع ‘ستاد ریه’/حال تنفس کشور خوب نیست

لزوم تشکیل سریع ‘ستاد ریه’/حال تنفس کشور خوب نیستدر این مطلب می خوانیم:
هر سال که می گذرد اوضاع هوای کشور بد و بدتر می شود. چند سال قبل خبری از این تعطیلی های پاییزی و زمستانی به دلیل آلودگی هوا نبود. البته آن سالها اصل بر ‘تحمل’ بود ولی با نمودار شدن منشور حقوق شهروندی اصل بر ‘تنفس’ قرار گرفت. حق تنفس یک حق الهی و ذاتی انسان است و قابل ستاندن هم نیست مگر به حکم قانون. لازم است یک فکر اساسی برای تعدیل جمعیت شهرها بشود که نتیجه مستقیم آن بهبود وضع آب و هوا و کاهش سهم آلودگی شهرها خواهد بود.
طبیعی است که شهر 4 میلیونی خیلی خیلی خیلی از شهر 8 میلیونی (کلانشهر پایتخت) کمتر آلودگی هوا دارد. هوای یک روستای چند هزار نفری به مراتب خوش تنفس تر از یک شهر صد هزار نفری است. اصولا من دلیل برداشتن اتوبوسهای برقی پایتخت رو نمی فهمم. اما اگر در شهر قم همه بیاییم و بجای اصرار کردن روی امتداد (منوریل) تک خطه سازی پردیسان به فکر*’برقی کردن حمل و نقل عمومی پردیسان’* در این مسیر باشیم، مردم قم سپاسگزار این هدیه ناب مسئولان زیرک شان خواهند بود.
با استفاده از اتوبوسهای برقی به راحتی میتوان ‘غول آلودگی’ را از فضای شهری قم زدود. با استفاده از انرژی های پاک می توان قدم مهمی برای دیده شدن آسمان آبی شهر کریمه برداشت. اقدام شهر یزد در رایگان کردن حمل و نقل عمومی درونشهری نیز امری قابل ستایش است.
بعید به نظر می رسد این طرح در قم موافقی بین وکلای شهروندان داشته باشد حتی در چند مسیر اصلی و پر تردد.
* جای سوخت فسیلی، سوخت پاک را به حمل و نقل هدیه دهیم *
/8138/ 6133/ تنظیم کننده: فرزانه پیری ** انتشار- جعفرمسلمیانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید