خانه / اخبار اجتماعی / فیبراسیون دهلیزی عامل مهم بیماری تپش قلب و سکته قلبی است

فیبراسیون دهلیزی عامل مهم بیماری تپش قلب و سکته قلبی استبه گزارش ایرنا از اعلام روز سه شنبه مرکز آموزشی، تحقیقاتی و درمانی شهید رجایی، مجید حق جو افزود: میزان شیوع بیماری فیبراسیون دهلیزی قلب در کشور حدود 2درصد است، گفت: تپش قلب شایعترین علامت این بیماری محسوب می شود، اگر چه در حالت استراحت نیز این تپش ناگهانی محسوس است و احساس دلشوره، تنگی نفس، سرگیجه و حتی بیهوش شدن سایر علائمی است که در هر هر فرد با دیگری تفاوت دارد.
وی هشدار داد: متاسفانه گاهی اولین علامت این بیماری سکته مغزی یا پرتاب لخته به سایر نقاط بدن و حتی نارسایی قلبی است و با توجه به اهمیت فراوان این بیماری در دنیا روزی را تحت عنوان روز جهانی فیبریلاسیون دهلیزی (18 شهریور) قرار داده اند چون می تواند در واقع صدمه اقتصادی و انسانی جبران ناپذیری وارد کند.
حق جو گفت: شیوع بیماری فیبریلاسیون دهلیزی قلب بر اساس سن و جنسیت در جوامع مختلف متفاوت است و با افزایش سن شیوع این بیماری بیشتر می شود.
وی افزود: این بیماری در افراد زیر 60سال کمتر از دو درصد و در افراد بالای 80 سال تا 17درصد نیز می رسد.
عضو هیات علمی مرکز آموزشی، تحقیقاتی درمانی شهید رجایی افزود: این بیماری در مردان بیشتر است و عواملی چون پر فشاری خون، بیماری های دریچه ای و ساختاری قلب مثل کاردیومیوپاتی، دیابت، مصرف سیگار، چاقی، تیروئید و مصرف الکل نقش اثرگذاری در بروز و شیوع آن دارد.
حق جو با اشاره به اینکه در چند سال اخیر موفقیت ها و رخدادهای خوبی در خصوص این بیماری اتفاق افتاده است، تصریح کرد: مهمترین نگرانی در مورد این بیماری نسبت به سایر آریتمی های قلبی، تشکیل لخته خون و پرتاب آن به نقاط مختلف عروق بدن است که می تواند به سکته مغزی، نابینایی، صدمه به احشاء، کبد، کلیه و حتی سکته قلبی شود.
وی با اشاره به اینکه جلوگیری از علائمی چون تپش قلب، تنگی نفس، نارسایی قلب، سردرد و سرگیجه است افزود: باید در ابتدایی ترین اقدامات جلوی ایجاد لخته در قلب و حرکت آن به سایر نقاط بدن گرفته شود.
حق جو گفت: متاسفانه در زمینه پیشگیری از ایجاد لخته، سالها فقط داروی وارفارین را در اختیار داشتیم که به آزمایشهای مرتب و منظم انعقادی خون و رعایت نکات مختلف غذایی و تغذیه ای نیاز داشت همچنین احتمال خونریزی های ناگهانی و عوارض مختلف بود.
وی گفت: امروزه نسل جدیدی از داروهای ضد انعقادی، بسیاری از نگرانی ها و نیاز به پایش و مراقبت های خاص محدود شده است.
عضو هیات علمی مرکز آموزشی، تحقیقاتی درمانی شهید رجایی با یادآوری این نکته که درمانهای غیر دارویی موسوم به نیز توسعه چشمگیری داشته است گفت: این درمانها بدون جراحی و تقریبا همانند آنژیوگرافی صورت می پذیرد که می تواند موجب درمان اساسی و قطعی فیبریلاسیون دهلیزی شود.
دریافت خبر: افشین شاعری ** ناشر: مریم برزآبادی
اجتمام 3063 ** 1418انتهای پیام /*


پاسخی بگذارید