خانه / اجتماعی / فرهنگ سازی تنها عامل موثر در جلوگیری از شکار پرندگان در تالاب هورالعظیم

فرهنگ سازی تنها عامل موثر در جلوگیری از شکار پرندگان در تالاب هورالعظیمبه گزارش ایرنا حسن آقاشیرمحمدی روز چهارشنبه در حاشیه بازدید از تالاب هورالعظیم و سایت های پرنده نگری به خبرنگاران گفت: تنها روشی که در کاهش شکار پرندگان در هورالعظیم جواب می دهد فرهنگ سازی است در غیر این صورت هر چقدر که شکارچیان غیرمجاز جریمه شوند باز هم اثری ندارد.
وی با تاکید بر این که لازمه شکار مجوز است افزود: شکارچی باید آگاه باشد و قبول کند که در فصل زاد و ولد پرنده کمیاب را شکار نکند.
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خوزستان بیان کرد: شکارچیان قبلا مرام داشتند و در فصل زاد و ولد شکار نمی کردند همچنین با پرنده ماده کاری نداشتند اما الان به شکارکش تبدیل شده اند و هر شکاری می بینند را میزنند.
وی با بیان اینکه از ابتدای بهمن سال جاری تاکنون 16 شکارچی غیرمجاز در خوزستان دستگیر شده و خوزستان رتبه یک کشور را در کشف سلاح غیرمجاز به خود اختصاص داده است گفت: بسیاری از این افراد برای چندمین بار دستگیر می شوند لذا ضرورت دارد به علت تکرار جرم برخورد شدیدتری با آن‌ها صورت گیرد.
آقاشیرمحمدی ادامه داد: قوانین این حوزه حمایت خوبی از محیط زیست نمی کند چراکه وقتی برای متخلفی که چند بار یک جرم را تکرار کرده نامه ای به منظور حبس آنها به دادگاه ارسال می کنیم به دلیل قابل خرید بودن زندان دستگیری نیز بی اثر می شود.
وی با بیان این که تالاب‌های خوزستان زیستگاه پرندگان هستند بیان کرد: با توجه به وسعت زیاد تالاب ها، تعداد کم نیروی انسانی و نبود امکانات کافی کنترل همه تالاب میسر نیست برای همین همیشه عده ای موفق به شکار غیرمجاز پرندگان می شوند و آنها را در بازارهایی مثل بازار کیان اهواز به فروش می رسانند.
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: شکارچیان به سه نوع شکارچی گردشگر ، شکارچی دام گذار و شکارچی معیشتی تقسیم می شوند که موفق شده ایم شکارچیان غیرمجاز گردشگر را به صفر برسانیم.
وی افزود: همچنین تجهیزات شکارچیان دام گذار و شکارچیان معیشتی را در حد امکان توقیف می کنیم اما به صفر رساندن آن فعلا غیرممکن است.
به گزارش ایرنا بنابراین گزارش، انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی از جمله انواع مرغابی از جمله خوتکا، نوک پهن، گیلار، مرمری، بلوطی، تنجه، فیلوش، آنقوت، غاز خاکستری، انواع حواصیل ها، انواع آبچیلیکیان، سلیمیان، باکلان ها، پلیکان، چنگر، لک لک و درنا به تالاب های خوزستان مهاجرت می کنند.
سال گذشته 235 هزار و 580 قطعه پرنده در خوزستان شمارش شده بود که نسبت به تعداد 188 هزار و 969 قطعه در سال 94، رشد 25 درصدی داشت.
شکارچیان پرندگان مهاجر علاوه بر روش صید زمینی به نام’محمیه’ که پرندگان را در دسته‌های بزرگ و در گونه های مختلف به دام می‌اندازد ، به پاشیدن دانه‌های سمی هم متوسل می شوند که بسیار خطرناک واز نظر بهداشتی هم مردود است.

7164/6002
خبرنگار: عاطفه جوادی**انتشار: کبری آقازریانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید