خانه / اجتماعی / فرماندار ملایر خواستار راه اندازی سایت گردشگری شهر زیرزمینی سامن شد

فرماندار ملایر خواستار راه اندازی سایت گردشگری شهر زیرزمینی سامن شدعبدالعظیم رضایی روز یکشنبه در دیدار با شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر سامن ملایر اظهار کرد: با فعال شدن سایت گردشگری شهر دستکند سامن، شاهد رونق گردشگری در منطقه، شهرستان و استان همدان خواهیم بود.
وی توجه ویژه به شهر زیرزمینی سامن و ایجاد سایت گردشگری را دارای اهمیت و جایگاه ویژه ای برشمرد و بیان کرد: این در حالیست که کمک به بخش گردشگری بویژه شهر زیرزمینی، توسعه سوغات سراها و ساماندهی واحدهای تولید خیارشور می تواند در رفع مشکلات اقتصادی این شهر بسیار اثرگذار باشد.
رضایی با اشاره به وجود بسترهای فرهنگی مناسب و حایز اهمیت در سامن و نیروهای جوان و تحصیلکرده در این منطقه افزود: قابلیت ها و ظرفیت های ویژه ای برای سرمایه گذاری در سامن وجود دارد که شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر باید اولویت اصلی خود را در توسعه سرمایه گذاری و استفاده از ظرفیت ها قرار دهند.
وی با اشاره به وجود مشکلات مالی و اعتباری در کشور، خواستار استفاده بهینه و درست از سرمایه ها و پتانسیل های سامن شد و گفت: مدیران دستگاه های اجرایی این شهر باید مجدانه پیگیر مسایل و مشکلات مردم و شهر باشند.
فرماندار ویژه ملایر کشاورزی را از دیگر محورهای درآمدزا و توسعه برای سامن عنوان کرد و افزود: دولت در حوزه ایجاد اشتغال فعالیت های خوبی داشته و طبق تاکید استاندار همدان مبنی بر توسعه اشتغال و تولید، افراد توانمند می توانند تسهیلات مناسبی را در بخش های مختلف بویژه کشاورزی دریافت کنند.
رضایی خواستار ایجاد سوغات سراها در سامن شد و ادامه داد: با توجه به اینکه سامن در مسیر گردشگری و تردد مسافران بویؤه به جنوب کشور واقع شده، چنانچه سوغات سراها در این شهر ایجاد شوند، علاوه بر جذب گردشگر به توسعه اقتصادی این منطقه کمک شایانی می شود.
وی با بیان اینکه سامن به واسطه تولیدات متنوع به عنوان قطب تولیدی استان به شمار می رود، گفت: این در حالیست که به دلیل نبود سوغات سرا، تولید کنندگان توان عرضه تولیدات خود را در سامن ندارند و باید این مشکل هر چه سریعتر مرتفع شود.
شهردار سامن نیز نگهداری و حفظ اثر مهم تاریخی شهر زیرزمینی سامن را از دغدغه ها و اولویت های مهم برشمرد و گفت: سال گذشته به علت بارندگی خسارت هایی به معابر شهر سامن وارد شد که می تواند تهدیدی جدی برای دستکند سامن باشد.
محمدرضا بشری ادامه داد: هنوز کاوش ها و پژوهش ها در شهر زیرزمینی سامن ادامه دارد و تمام تلاش خود را برای حفظ این اثر تاریخی انجام می دهیم.
وی با بیان اینکه در تلاش برای مهیا کردن مرحله نخست بازدید گردشگران از شهر زیرزمینی سامن هستیم، بیان کرد: علاوه بر ایجاد سایت گردشگری و تفرج گاه ها، تلاش داریم با ایجاد سوغات سراها، بوستان ها و توسعه فضاهای تفریحی و گردشگری، بسترهای توسعه و مدت زمان اقامت گردشگران و مسافران را در سامن گسترش دهیم.
شهر سامن در 15 کیلومتری شهر ملایر واقع شده و با پیشینه طولانی این باغ شهر، به عنوان شهر هزاره ها معرفی شده است.
به گزارش ایرنا، شهر پنهان یا زیرزمینی سامن که احتمال می رود شهری مخفی در دوره پیش از اشکانی بوده و بعدها نیز از آن به عنوان گورستان استفاده می شده، در شهر سامن و در 15 کیلومتری ملایر در استان همدان قرار گرفته است.
شهر زیرزمینی سامن سال 1384 به طور اتفاقی در جریان حفاری های فیبر نوری شرکت مخابرات کشف شد و این مجموعه در بستری از سنگ گرانیت به صورت دستکند ایجاد شده و تمام آن در زیر معابر، منازل و ساختمان های اداری شهر واقع شده است.
براساس مطالعات باستان شناسی، شهر پنهان بیش از سه هکتار وسعت دارد و بخشی از این شهر باستانی به دلیل وجود رطوبت زیاد هنوز مورد کاوش قرار نگرفته است.
شهر زیرزمینی سامن در 27 فروردین ماه 1387 به شماره 24622 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
7528/2090
خبرنگار: معصومه موسوی**انتشار دهنده: سعید زارع کندجانیانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید