خانه / دسته‌بندی نشده / فرانسه، حمایت خود را از دولت وفاق ملی لیبی اعلام کرد

فرانسه، حمایت خود را از دولت وفاق ملی لیبی اعلام کردبه گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری «بوابه افریقیا الاخباریه»؛ لودریان، با بیان اینکه کشورش اهمیت زیادی برای تحقق امنیت و ثبات در لیبی قائل است، تاکید کرد فرانسه از دولت وفاق لیبی حمایت می کند.
وی که همراه با خانم «برژت کورمیو» سفیر فرانسه در لیبی، به طرابلس سفر کرده بود ،همچنین گفت:به تدریج و به زودی سفارت فرانسه در طرابلس بازگشایی می شود.
بر اساس اعلام دفتر اطلاع رسانی دولت وفاق ملی لیبی، رئیس دولت وفاق ملی لیبی و وزیر خارجه فرانسه در این دیدار تاکید کردند توافق سیاسی امضا شده اواخر سال 2015 زمینه مشترکی است که روند سیاسی برای حل بحران در این کشور باید از آن آغاز شود و در نهایت منجر به برگزاری انتخابات شود.
السراج نیز گفت: ما یک سال و نیم صبر کردیم اما چیزی جز کشمکش حاصل نشد و این در حالی بود که کشور با بحران های سیاسی و امنیتی روبرو بود،به همین دلیل در نقشه راه پیشنهاد دادیم کارها به مردم سپرده شود تا آن ها از طریق صندوق های رای نظر خود را اعلام کنند.
این اعلام حمایت از دولت وفاق ملی لیبی در این شرایط اهمیت زیادی دارد زیرا اکنون درگیری های سیاسی در لیبی به ویژه میان ژنرال «خلیفه حفتر» و هوادارانش و فایز السراج افزایش یافته است و ژنرال حفتر اخیرا هرگونه همکاری با دولت وفاق ملی را در مناطق تحت کنترل نیروهایش ، ممنوع اعلام کرده است.
وزیر خارجه فرانسه همراه با هیاتی عالی رتبه روز دوشنبه برای دیدار با مقام های لیبی وارد طرابلس شد و با «محمد سیاله» همتای لیبایی و فایز السراج رئیس دولت وفاق لیبی دیدار و گفت و گو کرد.دیدار از مصراته و بنغازی و گفت و گو با شخصیت های صاحب نفوذ در این شهرها و از جمله ژنرال حفتر از جمله برنامه های وزیر خارجه فرانسه در این سفر است.
لیبی از زمان سقوط حکومت «معمر قذافی» دیکتاتور سابق این کشور در سال 2011 دستخوش جنگ و ناآرامی است. به عقیده کارشناسان، رقابت عوامل خارجی عامل اصلی تداوم بی ثباتی در لیبی است.
اکنون دو دولت در این کشور وجود دارد؛ دولت وفاق ملی به ریاست «فایز السراج» در طرابلس که مورد حمایت جامعه جهانی است و دیگری دولت طبرق در شرق لیبی به ریاست «عبدالله الثنی» است که مورد تایید ژنرال خلیفه حفتر فرمانده نیروهای مسلح این کشور قرار دارد.
پارلمان لیبی از دولت مخالف دولت وفاق ملی که در شرق این کشور مستقر است، حمایت می کند.
دولت وفاق ملی از سوی اروپا، آمریکا، چندین کشور آفریقایی و سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شده است.ژنرال حفتر مورد تایید امارات ، مصر و عربستان است و این کشورها اخوان المسلمین را دشمن خود می دانند.
خاورم **2041**3404**خبرنگار: سید شاهپور حسینی**انتشار: محسن اسماعیلیانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید