خانه / اجتماعی / عرضه نیروهای گروه پزشکی با تقاضاهای موجود جامعه سنخیت ندارد

عرضه نیروهای گروه پزشکی با تقاضاهای موجود جامعه سنخیت نداردبه گزارش خبرنگار سلامت ایرنا، سید حسن هاشمی روز یکشنبه در همایش معاونان آموزشی وزارت بهداشت در دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: آموزش پزشکی مهمترین حوزه زیربنایی نظام سلامت است و اگر می خواهیم خدمات رسانی به مردم بهتر شود و اخلاق پزشکی رعایت شده و به مردم احترام شود، باید همه این نیازها در نظام آموزش پزشکی کشور لحاظ شود.
وی گفت: اگر می خواهیم یک جامعه سعادتمند داشته باشد باید مردمی آگاه و عالم داشته باشیم، افرادی که ایمان داشته باشند و اخلاق داشته باشند، در جامعه ما افراد عالم و با ایمان زیاد داریم اما آنچه نداریم و ما را عقب نگه داشته است، افراد پر تلاش است، سعی و تلاشمان مثل دیگرانی که پیشرفت کرده اند نیست و این دلیل عقب ماندگی ماست.
وزیر بهداشت افزود: کشور ما پیشرفت نمی کند و مسیر نجات را پیدا نمی کند و آسیب های اجتماعی بر طرف نمی شود و آزادی و استقلال به طور مطابق آنچه آرمان های انقلاب اسلامی بود تحقق پیدا نمی کند، مگر اینکه علم و داش مردم فزونی پیدا کند، مردم توانمند شوند و تلاشمان به اندازه توقعاتمان افزایش پیدا کند، اکنون توقعاتمان بالا اما تلاشمان اندک است.
هاشمی گفت: در حوزه آموزش پزشکی در سال های گذشته اشتباه های بزرگی صورت گرفته است، نظام آموزش پزشکی بیش از حد تخصص گرا شده است و به سمت تربیت نیروهای متخصص در دوره های طولانی رفته ایم، افرادی که آموزش آنها گران تمام می شود و به طبع خدمات آنها هم برای مردم گران خواهد بود.
وی افزود: در عین حال افرادی که دوره های کوتاه مدت مثل پرستاری یا بهداشت کار خدمات دهان و دندان یا تکنسین های مورد نیاز کشور آموزش ببینند و به فکر سلامت و بهداشت مردم باشند، کمتر تربیت شده اند.
وزیر بهداشت گفت: در حوزه دانشگاه های علوم پزشکی در دنیا با چهار نسل دانشگاه مواجه هستیم، نسل اول مدرگ گرا بود، نسلی از زمان جنگ دوم جهانی شروع شد و نسل من نیز در همین دانشگاه ها درس خواند، بعد از حدود 50 سال پیش نسل مقاله گرایی و تولید مقاله در دانشگاه ها شکل گرفت و ما امروز هنوز در این نسل مانده ایم.
هاشمی افزود: نسل سوم دانشگاه ها به سمت خلاقیت و نوآوری گام برداشتند و ما تازه می خواهیم این نسل از دانشگاه ها در کشور تجربه کنیم اما نسل چهارم دانشگاه ها نیز در دنیا ایجاد شده اند که هدف آنها رفاه بیشتر مردم است.
وی افزود: مقاله ای که گرهی از زندگی مردم باز نکند، چه فایده ای دارد، ثروت آفرینی در دانشگاه اگر رفاه اجتماعی ایجاد نکند، به درد نمی خورد ما باید افرادی را و استعدادهایی را کشف کنیم و وارد دانشگاه کنیم تا تربیت شوند که هدفشان افزایش رفاه مردم باشد.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اضافه کرد: فرصت کوتاهی برای خدمت رسانی به مردم در اختیار داریم. اگر سی دی مقاله هایمان پر بار باشد و کنگره ها گوی سبقت را از هم برباییم اما برای رفاه مردم کاری نکنیم، هیچ اثرگذاری تاریخی در توسعه کشور نداشته ایم.
وی گفت: نمی شود رئیس دولت یا وزیر در یک مقطع زمانی همه مشکلات کشور را حل کند، یاید دو یا سه اولویت اساسی را در نظر بگیریم و در یک دوره مسئولیت برای حل آنها تلاش کنیم.
هاشمی خطاب به معاونان آموزشی دانشگاه های علوم پزشکی گفت: هدف همه ما باید افزایش رفاه مردم باشد، در این مسیر نباید وارد حاشیه ها شویم، افراد ناآگاهی از بازگشت آموزش پزشکی به وزارت علوم سخن می گویند، خیالتان راحت باشد، چنین اتفاقی نخواهد افتاد، اسناد بالادستی ادغام آموزش پزشکی را در نظام سلامت تایید و تصویب کرده است و چنین بازگشتی به عقب به امکانپذیر است و نه هزینه آن وجود دارد و نه به نفع کشور است.
وزیر بهداشت افزود: ادغام آموزش پزشکی در وزارت بهداشت که از 25 سال پیش انجام شده است یکی از افتخارات نظام جمهوری اسلامی است که دستاوردهای بزرگی داشته است و باعث شده متناسب با نیاز نظام سلامت، نیرو تربیت کنیم.
وی گفت: البته کمبودها و اشکالاتی وجود دارد که باید بازنگری و اصلاح کنیم، متاسفانه در گذشته به علت نگاه انقباضی که در برخی هیات های بورد وجود داشته است، افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو متناسب با نیاز کشور انجام نشده است و به همین علت در برخی رشته ها کمبود نیرو انسانی زیادی داریم و عرضه نیروی متخصص در حوزه علوم پزشکی با نیاز جامعه سنخیت ندارد.
هاشمی گفت: این چرخه باطل باید شکسته شود، نگاه گذشته نباید ادامه پیدا کند و من به طور جد از معاون آموزشی وزارت بهداشت و اعضای شورای گسترش آموزش پزشکی و شورای برنامه ریزی می خواهم برای افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو متناسب با نیاز واقعی کشور بازنگری کنند.
وی افزود: یک جوان کشور بعد از 12 سال آموزش وارد دانشگاه می شود، 7 سال پزشکی می خواند و بعد از گذراندن دوران طرح، 4 سال تخصص می خواند بعد هم وارد دوره فوق تخصص و فلوشیب می شود و در سن 45 سالگی می خواهد وارد عرصه خدمت شود،علوم است که خدمات آن برای مردم گران خواهد بود و نمی تواند نیازهای واقعی مردم را پاسخگو باشد.
وی گفت: باید طول دوره ها را کاهش دهیم، دوره های تخصصی را به دوره های فوق تخصص و فلوشیب ادغام کنیم، تا این نیروها زودتر وارد بازار کار شوند و هزینه های آموزش کم شود. ادامه این مسیر اشتباه 50 ساله افتخار نیست، باید نگاه متفاوت داشته باشیم.
هاشمی افزود: در این نگاه جدید باید نظام رتبه بندی دانشگاه ها را نیز تغییر دهیم، هدف گیری باید به سمت جبران کمبود نیرو باشد، در دولت گذشته 24 هزار تخت بیمارستانی اضافه کردیم اما آیا جراح، متخصص زنان، داخلی، کودکان یا چشم پزشک متناسب با این تخت های جدید در کشور اضافه شد.
وزیر بهداشت افزود: 30درصد به ظرفیت تخت های بیمارستانی کشور اضافه شد، در این دولت و دولت آینده نیز باید 40 هزار تخت بیمارستانی دیگر اضافه شود اما برنامه ای برای تامین نیروی مورد نیاز این مراکز هنوز تدوین نشده است.

*ایجاد بیمارستان های مشارکتی با تعرفه نیمه دولتی
وی گفت: یکی از آرزوهای دیرینه وزارت بهداشت، جداسازی بیمارستان های آموزشی از بیمارستان های درمانی است، امیدواریم با حمایت دولت و سازمان برنامه و بودجه این کار در این دولت محقق شود، باید بیمارستان های مشارکتی با همکاری بخش خصوصی برای آموزش پزشکی ایجاد کنیم. تعرفه های این بیمارستان ها می تواند نه دولتی باشد و نه خصوصی و بین آنها باشد تا هم سودآوری داشته باشند و هم بتوانند اشتغال ایجاد کنند و خدمات با کیفیتی به مردم ارائه کنند.
ادامه دارد…
اجتمام 3063 ** 1418
خبرنگار: افشین شاعری ** ناشر: مریم برزآبادیانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید