خانه / اجتماعی / صیادان حرفه ای هوبره در دام محیط بانان خواف

صیادان حرفه ای هوبره در دام محیط بانان خوافبه گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، مرتضی مطهری نیا افزود: با کسب اخباری موثق مبنی بر رج زنی و تله گذاری توسط عده ای سودجو در دشت های منطقه حفاظت شده ‘سیرخون’ خواف برای صید هوبره و قاچاق آن، ماموران به محل عزیمت کرده و با رصد منطقه و مشاهده تله ها، تلاش برای دستگیری متخلفان را آغاز کردند.
وی افزود: با توجه با آثار برجای مانده از رد لاستیک های موتورسیکلت متخلفان، مسیرهای احتمالی تردد آنها شناسایی شد و هرچند متخلفان پس از بازگشت به محل تله گذاری بدون توجه به فرمان ایست ماموران از محل متواری شدند ولی پس از مدتی تعقیب و گریز و مصدومیت یکی از محیط بانان، یکی از آنان دستگیر شد و دیگری از محل گریخت.
مطهری نیا با بیان اینکه متهم متواری نیز که شناسایی شده بود، دستگیر شد، گفت: از این متخلفان 25 عدد تله و 10 رج هوبره گیری کشف و ضبط شد و در این خصوص 2 پرونده تخلف به دلیل آغاز به شکار پرندگان حمایت شده و همچنین بوته کنی و تخریب منطقه حفاظت شده تشکیل و با نظر مقام قضایی متهمان روانه بازداشتگاه شدند.
20 درصد از مساحت 117 هزار و 769 کیلومترمربعی خراسان رضوی زیر پوشش حفاظت محیط زیست قرار دارد و مساحت زیستگاههای این استان 2 میلیون و 500 هزار هکتار است.
خراسان رضوی دارای 41 منطقه چهارگانه و شکارممنوع شامل 28 اثر ملی طبیعی، پارک ملی، پناهگاه حیات وحش، مناطق حفاظت شده و 13منطقه شکارممنوع است.
هم اکنون 80 گونه پستاندار، 287 گونه پرنده، 2 گونه دوزیست، 68 گونه خزنده و 24 گونه ماهی در خراسان رضوی زیست می کنند.
خبرنگار: آرزو جاودانی ** انتشار دهنده: علی اصغر ایزدی
7496/5132انتهای پیام /*


پاسخی بگذارید