خانه / اجتماعی / شکل گیری دفاع مطهر برای کاهش جرایم رویکرد جدید قوه قضائیه است

شکل گیری دفاع مطهر برای کاهش جرایم رویکرد جدید قوه قضائیه استبه گزارش ایرنا، سید علی اصغر رفاهی دوشنبه شب در نشست کمیته حل اختلاف مساجد، حسینیه ها و هیات های مذهبی خراسان رضوی در مشهد افزود: بودجه و نیروی انسانی قوه قضائیه و دستگاه های اجرایی به تنهایی قادر به مقابله با جرایم و اقدامات پیشگیرانه نیست لذا باید از مردم برای خود مردم بهره گرفت.
وی اظهار کرد: در سال گذشته بیش از 15 میلیون و 270 هزار پرونده در دادگستری های کشور ثبت شد و در این مدت 9 میلیون پرونده مربوط به شوراهای حل اختلاف و دادگستری ها برای اولین بار وارد دستگاه قضایی شد.
وی با بیان اینکه سالانه نزدیک به 18 هزار نفر در کشور طی تصادفات جاده ای کشته می شوند، گفت: در 20 سال گذشته بیش از 400 هزار نفر اغلب از جوانان کشور در تصادف های جاده ای کشته و بیش از چهار میلیون نفر مصدوم یا معلول شدند.
رفاهی افزود: هم اکنون 11 میلیون و 500 هزار دختر و پسر در شرف ازدواج و بیش از 11 میلیون حاشیه نشین در کشور وجود دارد.
وی اظهار کرد: از 10 اتهام ردیف اول در کشور، چهار مورد از مصادیق خشونت است و در خراسان رضوی توهین، ضرب و جرح، سرقت، تهدید و تخریب جزو چهار مورد اول از این تعداد می باشد.
وی گفت: قوه قضائیه در رسیدگی به پرونده های قضایی و پیگیری های قضایی در زمینه مواد مخدر و مبارزه با جرایم به خوبی عمل کرده اما اطلاع رسانی کافی در باره اقدامات خود نداشته است.
رفاهی افزود: قوه قضائیه اقدامات پیشگیرانه از طلاق را با ترویج آموزش های پیش از ازدواج در دستور کار خود قرار داده است.
وی اظهار کرد: اقدامات پیشگیرانه قوه قضائیه برای کاهش طلاق باعث شد آمار طلاق در کشور طی سه ماه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 3.2 درصد کاهش یابد.
وی گفت: در حوزه معاملات املاک نیز مردم از بسیاری موارد حقوقی و قانونی در معامله اطلاع ندارند و ناخواسته درگیر مسائل حقوقی می شوند که منجر به تشکیل پرونده در دادسرا می گردد.
رفاهی با تاکید بر اینکه بسیاری از موارد قبل از تشکیل پرونده برای آنها در دادگستری قابل حل است، افزود: به عنوان مثال کشف رود در مشهد مشکلات متعدد و گسترده ای داشت اما با رسیدگی به موقع نهادها و مردم، این مشکلات بدون تشکیل پرونده در دستگاه قضا، برطرف شد.
وی اظهار کرد: مشکل مربوط به 2 هزار حلقه چاه غیرمجاز در شیراز و یکهزار و 500 حلقه چاه در خراسان رضوی از مواردی است که بدون تشکیل پرونده در دستگاه قضا حل شده است.
وی ادامه داد: قوه قضائیه تلاش می کند با بهره گیری از بسیج مردمی و برنامه ریزی مدون بتواند به کاهش تشکیل پرونده ها در دستگاه قضا و پیشگیری از وقوع جرم کمک کند.
رفاهی گفت: بیش از 91 هزار هیات مذهبی، 108 هزار انجمن اولیا و مربیان، 191 سمن حافظ محیط زیست، 140 هزار همیار طبیعت، 80 هزار معتمد و نگهبان محله و بسیاری از تشکلهای مردمی در کشور وجود دارد که می توانند در زمینه اقدامات پیشگیرانه از وقوع جرایم و آسیبهای اجتماعی ثمربخش باشند.
وی با اشاره به اقدامات قوه قضائیه برای پیشگیری از وقوع جرم افزود: سیستمی به نام ‘سجام’ یا سیستم جامع اطلاعات مردمی راه اندازی شده که افرادی به عنوان دیده بان پیشگیری از بین مردم انتخاب و نام آنان در این سیستم ثبت می شود تا به محض دیدن عمل جرم خیز آن را از طریق سجام به مراجع قضایی و سپس سایر دستگاه های مرتبط اطلاع دهند.
وی توانمندسازی نهادهای مذهبی برای مشارکت در پیشگیری از چهار آسیب اجتماعی شامل طلاق، اعتیاد، حاشیه نشینی، امنیت اخلاقی و خشونت از طریق برگزاری کارگاه های آموزشی تربیت مدرس، استفاده از ظرفیت بقاع متبرکه و اجرای برنامه های فرهنگی در آنها با همکاری قوه قضائیه را از دیگر برنامه های قوه قضائیه برای بهره گیری از روحانیون، مداحان و مبلغان مذهبی در کاهش آسیبهای اجتماعی و جرایم برشمرد.
7489 / 6053 خبرنگار: میترا عبداللهی ** انتشار دهنده: محمد حسین علی مقدمانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید