خانه / اخبار اجتماعی / شبکه بهداشتی از خانه های بهداشت تا بیمارستانها متصل می شوند

شبکه بهداشتی از خانه های بهداشت تا بیمارستانها متصل می شوندبه گزارش خبرنگار سلامت ایرنا، علیرضا رئیسی روز یکشنبه در نشست ارائه گزارش نمایندگان سازمان بهداشت جهانی درباره برنامه ایراپن (برنامه کنترل و پیشگیری از بیماری های غیرواگیر) در وزارت بهداشت افزود: یکی از مهمترین اولویت ها و ماموریت های معاونت بهداشتی وزارت بهداشت در دوره جدید پیشگیری و کنترل بیماری های غیر واگیر است.
وی گفت: اجرای برنامه ایراپن در ایران قطعا گام به گام و مرحله به مرحله است، تشکیل و کامل شدن پرونده الکترونیک ایرانیان برای اجرای موفق تر این برنامه بسیار مهم است و حتما باید اجزا و سطوح مختلف شبکه بهداشتی از خانه های بهداشت روستایی و شهری به بیمارستان ها اهمیت زیادی دارد که باید محقق شود.
رئیسی افزود: هدف دیگری که قبل از بیماریابی اهمیت دارد، توجه به عوامل خطر و شناخت و پیشگیری از این بیماری ها حتما از جمله مداخلاتی است که در مسیر اجرای این برنامه دنبال می شود.
معاون بهداشت وزیربهداشت گفت: با توجه به هماهنگی بین تیم معاونان این وزارتخانه برنامه ایراپن با همکاری نزدیک معاونت های بهداشتی، درمانی، آموزشی، پژوهشی و اجتماعی وزارت بهداشت به موفقیت های بیشتری دست پیدا می کند.
غلامرضا اصغری، رئیس سازمان غذا و دارو نیز از تشدید کنترل و کاهش نمک، شکر و چربی در مواد غذایی و تکمیل طرح برچست راهنمای تغذیه ای بر روی مواد غذایی خبر داد.
قاسم جان بابایی، معاون درمان وزیر بهداشت نیز دراین نشست از موفقیت طرح بیمارستان های مجری برنامه درمان سریع سکته های قلبی و مغزی سخن گفت و افزود: این برنامه هم اکنون در 54 بیمارستان اجرا می شود و به زودی در کل بیمارستان های کشور اجرا خواهد شد.
رضا ملک زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت نیز دستاوردهای طرح تحقیق سرطان معده در استان گلستان را تشریح کرد و گفت: بر اساس نتایج این تحقیق که از 40 سال پیش انجام شده و هنوز نیز ادامه دارد، مصرف دخانیات، اعتیاد به مواد مخدر، تغذیه نامناسب و زندگی در کنار حیوانات در این استان از جمله عوامل خطر بروز سرطان معده بوده است و با مداخله و کنترل این عوامل می توان از توسعه این بیماری پیشگیری کرد.
ثمین صدیق، نماینده سازمان بهداشت جهانی در ایران نیز در این نشست گفت: برنامه پیشگیری و کنترل بیماری های واگیر در ایران کاملا اجرایی و دست یافتنی است و ایران اراده کافی برای اجرای این برنامه دارد و اعتبارات مناسبی نیز برای این کار اختصاص داده است.
وی گفت: البته برخی اصلاحات برای اجرای موفق تر این طرح لازم است ازجمله اینکه باید شاخص های معینی برای رسیدن به اهداف آن تعیین شود،همچنین این شا خص ها و برنامه ها باید به صورت هماهنگ در سراسر کشور اجرا شود البته ایجاد زیرساخت های الکترونیک و همکاری های بین بخشی در ایران از جمله نقاط قوتی است که حتما به پیشبرد سریعتر این برنامه کمک می کند.
خبرنگار: افشین شاعری * انتشار: حسین فتح الهی
اجتمام 3063/ 1724انتهای پیام /*


پاسخی بگذارید