خانه / دسته‌بندی نشده / سفیر آمریکا درسازمان ملل: عوامل متعددی بر تایید پایبندی ایران به برجام تاثیر گذارند

سفیر آمریکا درسازمان ملل: عوامل متعددی بر تایید پایبندی ایران به برجام تاثیر گذارندبه گزارش سه شنبه شب ایرنا، «نیکی هیلی» سفیر آمریکا در سازمان ملل که در اندیشکده «امریکن اینترپرایز» وابسته به محافظه‌کاران سخنرانی می‌کرد، به تکرار ادعاهای بی اساس خود پیرامون ایران و برجام پرداخت.
هیلی با بیان اینکه ‘برجام دارای کاستی های بسیار است’، تایید پایبندی ایران به برجام را منوط به رعایت خود توافق، قطعنامه ٢٢٣١ شورای امنیت سازمان ملل متحد و همچنین رابطه رئیس جمهوری آمریکا با کنگره این کشور دانست.
وی درخصوص پایبندی ایران به برجام که هر 90 روز یکبار باید از سوی دولت آمریکا به کنگره اعلام شود، با تاکید بر اینکه این اعلام پایبندی جزو الزامات برجام نبوده، بلکه مربوط به قوانین داخلی آمریکاست، گفت: نمی دانم تا ماه بعد ترامپ با برجام چه می کند.
نماینده آمریکا در سازمان ملل، برجام را توافقی پر اشتباه دانست و گفت: این توافق فقط درباره مساله هسته ای بود در حالی که اکنون قدرت و نفوذ ایران در منطقه بیشتر شده است.
وی به فعالیت های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اشاره کرد و مدعی شد: این نیرو برای حفظ و نگهداری انقلاب مقابل دشمنان داخلی و خارجی تشکیل شده است.
هیلی در ادامه ادعاهای خود با بیان این که سپاه پاسداران، حزب الله را ایجاد کرد تا از طریق آن انقلاب و صدای خود را به جهان صادر کند، افزود: در بیروت 241 آمریکایی کشته و رئیس سیا و تفنگدار دریایی آمریکا ربوده و اعدام شدند.
نماینده آمریکا در سازمان ملل اضافه کرد: تحت دستور سپاه، حزب الله به سمت اروپا حرکت کرد، در بوئینس آیرس 85 نفر کشته شدند، در برج الخبیر عربستان 19 عضو نیروی دریایی آمریکا کشته شدند، در سال 2005 رفیق حریری نخست وزیر لبنان کشته شد.
هیلی با طرح این ادعا که در 2011 آمریکا توانست جلوی یک توطئه ایرانی برای کشتن سفیر عربستان در واشنگتن را بگیرد، اضافه کرد: اکنون هستند کسانی که این کارهای جمهوری اسلامی را انجام می دهند.
وی تصریح کرد: قدرت و نفوذ جمهوری اسلامی ایران افزایش یافته اما به هیچ وجه به مردم ایران پاسخگو نیست، نمی توان یافت که جنگ و درگیری باشد اما جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران و یا گروه های وابسته به آن، دستی در آن نداشته باشند.
سفیر امریکا در سازمان ملل ادعای دیگر مطرح کرد که ارتش ایران به مدت طولانی به دنبال تسلیحات اتمی بود. در حالی که ارتش قصد خود را پنهان کرده بود، برنامه اتمی ایران پنهان از دید آژانس بین المللی ادامه داشت تا ابعادی از آن افشا شد.
هیلی اضافه کرد: آن گاه ایران قول های متعددی را شکست درباره محدودیت هایی که اعمال شده بود، درباره برنامه اتمی خود را پنهان کرد و درباره آن دروغ گفت تا آن که دست آن ها باز شد. در سال 2014 فرانسوی ها فردو را کشف کردند.
وی با بیان این که این توافق فقط مساله اتمی نبود بلکه دری برای باز شدن درباره ایران بود، اظهار کرد: اوباما گمان می کرد که با توجه به خصومتی که وجود داشت، باید جلوی برنامه اتمی ایران را بگیرد.
این دیپلمات آمریکایی ضد ایرانی ادامه داد: درباره توافق مسایل زیادی نوشته شده است اما باید بگویم توافق انچه را که قول داده بود انجام دهد، به آن نرسید.هدف این بود که به برنامه اتمی ایران پایان دهد اما اکنون ایران همچنان غنی سازی می کند و در حال توسعه سانتریفیوژهای خود است.
هیلی افزود: ایران قول داده بود که 27 بازرسی داشته باشد اما این ها فقط درباره سایت های اظهار شده است در حالی که ایران در صورتی که آژانس بخواهد از دیگر سایت های ایران بازدید کند تا 24 روز فرصت تصمیم گیری دارد.
وی به تاریخ اتمام توافق هم اشاره و تاکید کرد: در کمتر از 10 سال ایران می تواند توان خود را در زمینه های مختلف از طرق مختلف افزایش دهد. بنابر این توافق یک توافق بسیار محدود و پر اشتباه است. در یکسال و نیم گذشته، ایران این توافق را متعدد نقض کرده است؛ سال گذشته آژانس متوجه شد که میزان آب سنگین ایران فراتر رفته است.
نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد گفت: دولت اومابا به ایران کمک کرد که به گونه ای عمل شود تا از این توافق تبعیت کند، اما این کار بارها تکرار شد و توسط افرادی صورت گرفته که قبلا سایت های نظامی را پنهان کرده و نگذاشته بودند که آژانس از این ها بازرسی کند.
هیلی اضافه کرد: ما از کجا متوجه شویم که ایران از توافق تبعیت می کند اگر بازرسان آژانس نتوانند به کلیه سایت ها دسترسی داشته باشند. اگر ایران به هرشکلی این توافق را نقض کند چگونه باید تنبیه شود؟ پس باید تحریم ها دوباره برگردد. تصور کنید، یک منطقی هست برای ایجاد دوباره آن. تنبیه ایران به دلیل نقض توافق، در برجام آمده است و ایرانیان می دانند از چه راهی می توانند از زیر بار این توافق فرار کنند.
وی با بیان این که این توافق به قدری برای دولت سابق آمریکا که تخلفات ایران را نادیده گرفت و دیگر اقدامات و رفتارهای ایران را با این نگرانی که ممکن است که این توافق به هم بخورد، به چالش بگیرد. در واقع این توافق را به گونه ای بزرگ کردند که مبادا شکست بخورد.
نماینده امریکا اضافه کرد: این توافق می گوید درباره برنامه اتمی است و می گوید دیگر رفتارهای دیگر ایران آن قدر بزرگ نیست که این برنامه را به خطر بیندازد. رابطه ما با ایران اکنون به تبع توافق قرار گرفته است، ایرانی ها متوجه این رابطه هستند، ماه گذشته که شورای امنیت تحریم های بیشتری علیه ایران وضع کرد، مقامات ایران تهدید کردند که از توافق خارج خواهند شد و دوباره برنامه اتمی خود را به میزان چند برابر قبل از این توافق از سر می گیرند.
هیلی مدعی شد : هم اکنون ایران، جهان را گروگان نگهداشته است، این تهدید نمونه ای از عملکرد ایران نسبت به توافق است و این که ببینیم این توافق چقدر خطرناک است و تصویر بزرگتری از آینده را به خوبی در نظر نگرفته است.
وی با طرح این سوال که چرا باید جلوی ایران را در رسیدن به تسلیحات اتمی بگیریم، گفت: جواب آن در ماهیت این کشور است و این که سپاه پاسداران ایران خطری برای همسایه های آن کشور است. اینجاست که دو موضوع دیگر وارد مساله می شوند.
نماینده آمریکا موضوع دوم درباره برجام را مساله امنیت آمریکا برشمرد و افزود: زمانی که توافق امضا شد، دولت اوباما فعالیت های غیر اتمی همچون برنامه های موشکی، حمایت از تروریسم و نقض حقوق بشر را در قطعنامه 2231 شورای امنیت گنجاند. اما سپاه پاسداران همچنان به فعالیت های به قول خودشان غیر اتمی ادامه می دهد، اما این ها را نمی توان از یکدیگر جدا کرد.
هیلی اظهار کرد: دبیر کل سازمان ملل هر 6 ماه یکبار، به شورای امنیت خبر می دهد که آیا ایران از قطعنامه تبعیت می کند یا خیر؟ اما هر گزارش شامل نقض های متعدد ایران هست. قاچاق تسلیحات، حمایت از تروریسم، گزارش دبیرکل شامل شواهد متعددی هم در رابطه با تکنولوژی و آزمایش موشک های متعددی است.
وی به پرتاب موشک ماهواره بر ایران در ماه ژوئیه اشاره کرد و ادامه داد: کارشناسان معتقدند که ایران می تواند موشک قاره پیما را تولید کند، قطعنامه 2231 شورای امنیت گفته است که ایران نباید دست به چنین آزمایشی بزند، اما اعضای بسیاری از شورای امنیت و سازمان ملل قطعنامه های خود و نقض ایران از این قطعنامه ها را نادیده می گیرند.
نماینده آمریکا در سازمان ملل با بیان این که جامعه بین المللی انگیزه محکمی دارد تا بتواند دنبال این مساله را درباره توافق هسته ای بگیرد، گفت: هم اکنون سازمان ملل علاقه ای ندارد تا رفتارهای دیگر ایران را پیگیری کند اما درباره مسایل موشکی که بتواند بر آن کلاهک هسته ای سوار کند.
هیلی افزود: این جا به قانون کاردن-کروکر؛ رکن دیگر این توافق برمی گردیم، ترامپ می داند اگر پیشنهاد آن را بدهد، کنگره رد می کرد، در این میان تعدادی از نمایندگان دموکرات هم بودند که رای منفی دادند.
وی ادامه داد: قانون می گوید که رئیس جمهوری باید هر 90 روز به کنگره خبر دهد که آیا ایران از توافق تبعیت کرده است یا خیر؟ اما قانون کاردن-کروکر چیز دیگری می خواهد که معمولا کسی به آن توجه ندارد، از رئیس جمهوری می خواهد بگوید که لغو تحریم های ایران متناسب با عملکرد ایران هست یا خیر و این که آیا برای امنیت ملی آمریکا حیاتی است یا خیر؟
نماینده آمریکا در سازمان ملل اضافه کرد: جدای تبعیت یا نقض توافق از سوی ایران، قانون آمریکا از رئیس جمهوری می خواهد بگوید آیا اقدام ایران به سود امنیت ملی آمریکا هست یا خیر؟ ما نباید تنها مسایل فنی توافق را در نظر بگیریم، بلکه باید مساله رعایت ایران از قطعنامه 2231 را نیز در نظر داشته باشیم.
هیلی تصریح کرد: ایران بارها خصومت خود را علیه ایران نشان داده است و در گذشته نیز برنامه پنهان کاری داشته و باید تکنولوژی موشکی آن را هم باید در نظر داشته باشیم.
وی مساله دیگر را تاریخ پایان این توافق دانست و گفت: باید تمامی این موارد را در نظر داشته باشیم نه این که صرفا آیا ایران بیشتر از میزان تعیین شده در توافق، اروانیوم غنی کرده یا خیر؟ ما باید کلیه قطعات این پازل را در نظر بگیریم نه فقط یک قطعه آن را.
نماینده آمریکا افزود: اگر ترامپ، تبعیت ایران را تایید نکند آن گاه قانون کاردن-کروکر خط مشی ما خواهد شد. اگر رئیس جمهوری تبعیت ایران به توافق را تایید نکند به این معنا نخواهد بود که ایران از توافق خارج می شود، خروج از آن بر اساس شروط توافق است اما قانون کاردن- کورکر رابطه کنگره با ریئس جمهوری را نشان می دهد.
هیلی ادامه داد: اگر رئیس جمهوری نشان دهد که ایران از توافق تبعیت نکرده است، دو پیام به کنگره داده است؛ نخست آن که ایران توافق را نقض کرده، دوم این که لغو تحریم مناسب رفتارهای ایران و به نفع امنیت ملی امریکا نیست.
وی اضافه کرد: آنگاه کنگره 60 روز فرصت خواهد داشت تا همه تحریم ها را برگرداند. در آن صورت کنگره می تواند درباره دیگر رفتارهای ایران درباره تروریسم و موشکی ایران تصمیم بگیرد.
سفیر آمریکا تلاش کرد تا نشان دهد آمریکا بر اساس مصالح خود تصمیم می گیرد، گفت: ما باید به این مساله توجه داشته باشیم که آیا این توافق به نفع امنیت ملی امریکا است یا خیر؟ در گذشته چنین بحثی نبوده است. اگر رئیس جمهوری اعلام کند که به نظر او ایران از توافق تبعیت نکرده و آن را تایید نکند، آن گاه ما باید به دیگر رفتارهای ایران نگاه کنیم. زمان آن گذشته که فقط یک مساله را در نظر بگیریم.
** متحدان ما از به هم ریختن توافق هسته ای می ترسند
در ادامه این نشست، نیکی هیلی به چند سوال حاضران پاسخ داد. یکی از آن ها پرسید آیا فکر می کنید اگر کاری نکنیم ایران همچون کره شمالی شود؟
هیلی پاسخ داد: به همین دلیل است که می گوییم باید درباره ایران، کاری انجام دهیم. اگر به فعالیت های ایران نگاه نکنیم و بگوییم بعدها به آن پرداخته می شود، ایران، کره شمالی آینده خواهد بود.
وی بار دیگر مدعی شد: ایران جلوی چشم ما به توسعه تکنولوژی خود ادامه می دهد که در واقع نقض قطعنامه 2231 است، به آژانس می گوید فعالیت های پنهانی ندارد و اجازه بازرسی از برخی اماکن نمی دهد. من می خواهم کشور ما بیدار شود.
نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل اظهار کرد:همه فکر می کردند با این توافق نظام ایران خوب می شود اما هیچ کسی به تاریخ و سابقه این نظام نگاه نکرد، ما می خواهیم بگوییم این توافق رفتار ایران را تغییر نمی دهد.
هیلی با بیان این که هیچ کسی نمی خواهد از این توافق خارج شود، ادامه داد: مساله این است که آیا ما باید به فکر امنیت ملی خودمان باشیم یا به فکر امنیت ملی متحدان ما؟ مساله امنیت ملی ما است نه اروپا. پس باید ترامپ تصمیم بگیرد که این مساله به نفع امنیت ملی ما خواهد بود یا خیر؟
وی تحریم ها را یکی از مسایلی دانست که ایران را به پای مذاکره کشاند و اضافه کرد: تحریم بر اقتصاد ایران تاثیر بسیار زیادی گذاشت. حال سوال این است که چگونه ترمزی برای فعالیت های هسته ای ایران باشیم اگر ترامپ تایید کند ادامه این توافق به نفع امنیت ملی ما نیست؟
این دیپلمات آمریکا با تاکید بر این که برجام توافق خوبی نبوده است، تصریح کرد: آیا فکر کرده اید که گام بعدی آن چیست؟ هرکاری که بخواهیم انجام دهیم، نمی توانیم از آنچه که هست، بهتر کنیم اما واقعیت این است که این توافق مشکل دارد، حال با یک توافق مشکل دار چه کار می توانیم انجام دهیم؟ ما چه می توانیم انجام دهیم تا جلوی آن چیزی که 10 سال دیگر روی می دهد را بگیریم؟
هیلی به کره شمالی اشاره کرد و افزود: علت این که می خواهیم تحریم ها را علیه کره شمالی افزایش دهیم همین است. حال آیا تحریم کره شمالی نتیجه می دهد؟ نه چندان؛ اما حداقل آن درآمد لازم را از آن ها می گیرد تا نتواند برنامه موشکی خود را پیش ببرند.
وی یادآور شد: ما جلوی درآمدهای ایران را هم گرفتیم اما با این توافق مقدار قابل توجهی پول در اختیار آن ها گذاشتیم تا بتوانند بهتر و سریعتر برنامه های خود را پیش ببرند، حال می گویند که نمی گذاریم از سایت های ما بازدید کنید.
یکی از حاضران پرسید: قطعنامه های دیگر شورای امنیت هم وجود دارد که ربطی به برنامه هسته ای نیست، برنامه موشکی و صدور تسلیحات. آیا فکر می کنید کشورهایی هستند که با آمریکا همسو شوند تا جلوی ارسال تسلیحات به یمن، سوریه و دیگر کشورها را بگیرند؟ ایا ما باید به تنهایی به این مساله بپردازیم؟
نماینده آمریکا ادعا کرد که با شواهد و مدارک سخن می گوید و گفت: درهرجای خاورمیانه که نگاه کنیم و مشکلی وجود داشته باشد، اثر انگشت جمهوری اسلامی ایران را خواهید دید. چرا کسی واکنش نشان نمی دهد، به خاطر این است که می ترسند ایران از توافق خارج شود. پس ما این رفتارهای ایران را نادیده می گیریم به خاطر این که بخواهیم این توافق را حفظ کنیم؟
هیلی افزود: ما با این توافق به ایران امکانات بیشتری برای ادامه فعالیت هایش اعطا می کنیم. وقتی که به آژانس رفتم همان موقع تهدید کردند که از توافق خارج شوند. ایرانی ها دنیا را تهدید می کنند که از توافق خارج می شوند، آن ها دنیا را تهدید می کنند برای این که فکر می کنند همه از به هم ریختن توافق می ترسند. ما باید واقع بین باشیم و این طور نیست.

**پایبندی ما به توافق ها تا زمانی است که منافع ما تامین شود
در این نشست سوالی دیگر پرسیده شد مبنی بر این که آیا توافق هسته ای ایران را در ادامه سیاست های خودشان تضعیف کرد یا تقویت؟
نماینده آمریکا در سازمان ملل گفت: فکر نمی کنم پاسخ این سوال را داشته باشم اما تا جایی که می دانم، سابقه ایران است، همیشه آمریکا را تهدید کرده است، در تروریسم دخیل بوده است. صرفا به خاطر این توافق ماهیت آن ها تغییر نمی کند. ما با آن ها توافق کردیم اما آن ها راه های دیگری پیدا کردند.
هیلی افزود: می دانیم که ایران در گذشته پنهان کاری کردند تا این که مچشان گرفته شد، الان هم به همان صورت است، آژانس کار خود را بسیار عالی انجام می دهد که از سایت های اظهار شده بازرسی می کند اما صدها سایت دیگر وجود دارد که به آن دسترسی نداریم، آن ها می خواهند از این توافق را حفظ کنند اما ما هم باید این کار را بکنیم؟
وی ادامه داد: من فکر می کنم که آمریکا باید بررسی کند که آیا درست عمل می کنیم؟
سوال دیگری درباره پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای وجود دارد، پاکستان و کشورهای دیگری هستند که تسلیحات هسته ای دارند، اگر آژانس همچون ببری بدون دندان باشد و نتواند وظایفش را عملی کند، به چه کسی خدمت می کند؟
نماینده آمریکا تصریح کرد: نه، من فکر نمی کنم آژانس از عهده کار خود بر نمی آید بلکه بسیار خوب کار می کند اما این یک توافق بسیار بزرگی بود، صدها سایت وجود دارند، کارشناسان آن ها محدودند و وقتی آنجا را می بینند، آنجا از توافق تبعیت می شود، اما این شامل همه قضیه نمی شود.
خبرنگاری پرسید که شما روز گذشته اظهار کرده اید که کره شمالی فریاد می زند که جنگ می خواهد، اما شما نکات ضروری برای تایید نکردن را مطرح کردید، حال با نگاه کردن به کره شمالی و این که تلاش کنید تا آن کشور جاه طلبی های خود درباره برنامه اتمی را کنار بگذارد، کره شمالی فکر می کند آمریکا به قول خود عمل نمی کند بنابراین با آمریکا به توافقی نخواهد رسید.
وی ادامه داد: شما گفتید که رئیس جمهوری درباره تایید کردن یا تایید نکردن توافق هسته ای تصمیم می گیرد، آیا اظهارات شما به این معنا است که می خواهید بگویید، تایید نکند؟
نماینده آمریکا پاسخ داد: من استدلال نمی کنم که رئیس جمهوری تبعیت ایران را بار دیگر تایید نکند، من می گویم که این مسایل وجود دارد، صحبت کردن درباره این مساله زیاد شده است اما مسایلی هست که نادیده گرفته شده است، من فقط می گویم که چه مسایل وجود دارد که باید به آن ها هم توجه کنیم و این که نتیجه نهایی ما امنیت ملی آمریکا و حفاظت از آمریکایی ها است.
هیلی ادامه داد: ما تا زمانی که امنیت ملی آمریکا را تامین کند به توافق هایی که داریم، پایبند خواهیم بود . ما صرفا به خاطر این که بخواهیم خوشنام باشیم تصمیم نمی گیریم. همه باید بدانند ما فقط به خود و امنیت ملی خود نگاه می کنیم و این که مطمئن باشیم که این توافق به نفع ما هست نه دیگران.

** با کنگره درباره برجام صحبت نکرده ام
سوالی دیگری که مطرح شد این بود که آیا تا کنون درباره این مسایل با کنگره صحبت کردید که این مسایل را مد نظر داشته باشند؟
نیکی هیلی در حالی که سفری به آژانس بین المللی داشته و بارها در شورای امنیت و نشست های گوناگون درباره برجام صحبت کرده است، گفت: نه! من با اعضای کنگره اصلا صحبت نداشتم اما چون مساله ای است که در سازمان ملل صحبت می شود و این که اصولا همیشه سعی می کنم قبل از این که مساله ای اتفاق بیفتد به آن فکر کنم، به این توافق پرداخته ام وسعی می کنم تا جایی که می شود اطلاعات جمع آوری کنم و در اختیار رئیس جمهوری قرار دهم.
وی افزود: من از آژانس بین المللی انرژی اتمی نخواستم به خاطر آمریکا اقدامی انجام دهد، من فقط از آمانو چند سوال پرسیدم، چند تا سایت دارند؟ چند تا اظهار شده است؟ سایت های نظامی و اقدامات دیگر چه هست؟ من پاسخ این سوالات را می خواستم. آمانو گفت که این توافق، یک پازل است و نمی توان به چند قطعه آن نگاه کرد و فکر کنید که پاسخ این پازل را دارید. اینگونه نیست.

**نظر متحدان اروپایی بر بقای در توافق
اگر ترامپ توافق را تایید نکند، کنگره هم درباره آن بحث کند، آیا متحدان اروپا از این تصمیم حمایت می کنند؟
نماینده آمریکا گفت: اگر رئیس جمهوری، پایبندی ایران را تایید نکند، متحدان آمریکا یی متوجه نگرانی ما نسبت به ایران هستند، باید به واقعیت نگاه کنیم، اگر در آینده از توافق تبعیت نکنند، آن گاه چه باید کرد؟ 10 سال دیگر وقتی که یکی از موارد آن تمام شود، من فکر می کنم که متحدان اروپایی متوجه نگرانی های ما هستند، بله این بحث را خواهند داشت که در این توافق بمانیم یا خیر؟ به هر حال صحبت در این باره خواهیم داشت.
شبد**9416**1379**1429
مترجم: علیرضا آقازاده** انتشار دهنده: هادی افتخاریانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید