خانه / دسته‌بندی نشده / سعد الحریری در واکنش به ادعای نتانیاهو: در لبنان کارخانه موشک سازی وجود ندارد

سعد الحریری در واکنش به ادعای نتانیاهو: در لبنان کارخانه موشک سازی وجود نداردبه گزارش ایرنا، نتانیاهو به تازگی در نشست خبری مشترک با دبیرکل سازمان ملل مدعی شد که ایران در حال ساخت کارخانه تولید موشک در سوریه و لبنان است؛ ادعایی که نخست وزیر لبنان صراحتا آن را رد کرد.
الحریری این سخنان را در گفت و گوی تفصیلی با لوموند طی سفر دو روزه اش به فرانسه مطرح کرد.
وی در این سفر با مقام های ارشد فرانسه از جمله «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری دیدار و گفت و گو کرد.
نخست وزیر لبنان در گفت و گو با لوموند به موضوعات مختلفی اشاره کرد. جنگ اخیر ارتش این کشور با داعش در ارتفاعات شرقی لبنان و حواشی آن، وضعیت داخلی لبنان بویژه پیامدهای حضور پناهجویان سوری و تحولات سوریه موضوعات اصلی گفت و گوی الحریری با این نشریه فرانسوی بود.

متن کامل این گفت و گو در ادامه آمده است:
**لوموند: چطور 300 نیروی داعش توانستند منطقه قلمون را در امنیت کامل ترک کنند؟
*الحریری: برای ما سلامت سربازانمان مهمتر از هر چیز دیگری بود. در سال 2014 نبرد بزرگی علیه داعش روی داد و تعدادی از سربازان ما بوسیله داعش ربوده شدند و به قتل رسیدند. نمی دانستیم آنها کجا دفن شده اند و نمی خواستیم فرد دیگری کشته شود. برای همین محاصره را تشدید کردیم. پیشنهاد مذاکره مطرح شد. اطلاعاتی درباره مکان دفن جسدها دادند و در مقابل توانستند به همراه خانواده هایشان خاک لبنان را بدون جنگ ترک کنند.

**لوموند: چه کسی این تصمیم را گرفت؟
*الحریری: من و «میشل عون» رئیس جمهوری. اجازه عبور آنها از مرزها را دادیم. اما انتقال آنها با اتوبوس به منطقه شرق سوریه تصمیم حزب الله و سوری ها بود.

**لوموند: حزب الله در نبرد عرسال در ماه جولای و در جنگ منطقه القلمون در ماه اوت نقش مهمتری از ارتش داشت. آیا این مساله عادی است؟
*الحریری: این حرفی است که حزب الله مطرح کرده است. اما حقیقت آن است که ارتش لبنان نقش بیشتری ایفا کرد و همه کار را بر عهده گرفت. من می دانم ارتش چطور دست به حمله زد. اقدام ما کاملا حساب شده بود و زمان کافی برای ورود در جنگ صرف کردیم. برای همین نیز فقط پنج نفر از سربازان کشته شدند. چیزی که برای ما اهمیت دارد این است که دیگر داعش در لبنان حضور ندارد.
درباره حزب الله و نقش آن در لبنان نظرات گوناگونی مطرح می شود. اما ما توافق کرده ایم نگذاریم مسائل منطقه ای مورد اختلاف تاثیر ریشه ای بر روی عملکرد دولت و اوضاع اقتصادی کشور داشته باشد. انتخاب میشل عون به ریاست جمهوری بعد از خالی ماندن بیش از دو ساله منصب ریاست جمهوری و تشکیل دولتی با حضور همه احزاب سیاسی (تقریبا) چنین فضایی را ایجاد کرد. ما توانستیم قانون انتخابات را بعد از راکد ماندن هفت ساله این موضوع به تصویب برسانیم و بعد از 12 سال بودجه سالانه ارائه دادیم.
در طول 7 سال گذشته تلاش کرده بودیم قانونی درباره شرکت های بخش خصوصی و بخش دولتی به تصویب برسانیم که سرانجام این مساله تحقق پیدا کرد. در برخی مراحل 310 طرح و پیشنهاد قانونی به انتظار تصویب در پارلمان به سر می برد. توافق ایجاد شده اخیر کشور را از تعطیلی نجات داد.

**لوموند: دادگاه بین المللی ویژه رسیدگی به ترور پدرتان رفیق الحریری این هفته به شهادت قربانیان انفجار تاریخ 14 فوریه 2005 گوش داد. آیا نسبت به عدم حضور متهمان پرونده از حزب الله در این دادگاه متاسفید؟
*الحریری: مایلم آنها را در دادگاه ببینم. این دادگاه به معنی تحقق عدالت است حتی اگر بعضی ها از آن خوششان نیاید. ما از ابتدا به دنبال عدالت و حقیقت بوده ایم. می خواهیم بدانیم چه کسی رفیق الحریری و دیگر شهدای 14 مارس را کشته است. ما از این مساله کوتاه نخواهیم آمد. حتی در صورت طولانی شدن روند رسیدگی به این پرونده دادگاه به کار خود ادامه خواهد داد.

**لوموند: اسرائیل ایران را متهم به ایجاد کارگاه مخفی برای حزب الله جهت ساخت موشک در لبنان کرده است.
*الحریری: اسرائیلی ها خوب می دانند که در لبنان کارگاه ساخت موشک وجود ندارد. آنها همیشه دست به این گونه تبلیغات گمراه کننده می زنند. می گویند حزب الله بر لبنان سیطره پیدا کرده در حالی که این حرف درست نیست. حزب الله در لبنان و در دولت حضور دارد و حامیانی در کشور دارد اما این به معنی سیطره حزب الله بر همه لبنان نیست. مشکل ما با اسرائیل این است که رهبران آن همیشه از جنگ و مسائل امنیتی حرف می زنند نه از صلح. این در حالی است که ملک عبدالله در سال 2002 ابتکار صلح عربی را از لبنان مطرح کرد. اسرائیل در قبال این طرح چه کرد؟ هیچ!

**لوموند: آمریکا به دنبال افزایش قدرت یونیفل در لبنان است تا با این کار حزب الله را تحت فشار بگذارد. ارتش را تهدید به توقف کمک ها می کند چون فکر می کند ارتش تسلیم حرف حزب الله است. آیا این روند منجر به تشدید تنش ها در لبنان خواهد شد؟
*الحریری: من بهار امسال در واشنگتن بودم و با ترامپ رئیس جمهوری و کنگره دیدار کردم. از نظر آنها حزب الله واقعا به عنوان یک نگرانی مطرح است. از آنها پرسیدم آیا شما با حزب الله مشکل دارید یا با مردم لبنان؟ جنگ با داعش قدرت ارتش لبنان را برای همه روشن کرد. بعد از سفرم به واشنگتن، دولت آمریکا بهتر از گذشته اقدامات ما برای تقویت نهادهای رسمی لبنان مانند ارتش را درک می کند و کمک های خود را به ارتش ادامه خواهد داد.

**لوموند: از فرانسه چه انتظاری دارید؟
*الحریری: دو کشور لبنان و فرانسه روابط دوستانه تاریخی با هم دارند و ما اصرار زیادی نسبت به حفظ این روابط داریم. ما درصدد تهیه یک طرح سرمایه گذاری بزرگ هستیم که زیرساخت های ما را تقویت کرده و باعث رشد اقتصادمان می شود. می خواهیم شرکت های فرانسوی در لبنان در حوزه های برق و گاز و نفت سرمایه گذاری کنند اما پیش از هر چیزی فرانسه باید به ما در زمینه جلب کمک های مالی بین المللی کمک کند. فرانسه همیشه در مسائل سیاسی و اقتصادی و انسانی همواره از ما حمایت کرده است.

**لوموند: آیا پناهجویان سوری باید به کشورشان برگردند؟
*الحریری: در لبنان بعضی ها می گویند باید برای بازگشت پناهجویان، با نظام بشار اسد رابطه برقرار کنیم. شما به عراق و اردن و مصر نگاه کنید! این کشورها با نظام سوریه رابطه دارند اما پناهجویان به سوریه بازگشته اند؟ آنها تا زمانی که نظام بر سر کار است به سوریه بازنخواهند گشت. تا زمانی که سازمان ملل نسبت به امنیت بازگشت پناهجویان به ما چراغ سبز ندهد من هیچ اقدامی انجام نخواهم داد.

**لوموند: راه حل در سوریه چیست؟ کشوری که به مناطق نفوذ طرف های خارجی تقسیم شده است؛ انتقال سیاسی با وجود بشار اسد یا بدون وجود او؟
*الحریری: عراق را ببینید! در سال 2007 – 2008 دولت مالکی با گروهک های قبیله ای سنی و نیز امریکایی ها برای جنگ با القاعده به توافق رسید. این گروهک ها پیروز شدند اما توافق بین شیعیان و اهل سنت و کرد نیز برقرار شد. بعد از پیروزی در جنگ، المالکی با کروهگ ها وارد جنگ شد. نتیجه این شد که داعش در عراق به وجود آمد. ترس من این نیست که در سوریه نتوانیم بر داعش پیروزی شویم بلکه نگرانی این است که در نبود راه حل سیاسی قانع کننده شاهد اتفاقات بدتری در آینده باشیم.

**لوموند: وقتی نظام در جایگاه برتر قرار داشته باشد و از سوی روسیه و ایران حمایت شود چطور ممکن است قدرت را واگذار کند؟
*الحریری: طبیعی است که باید قدرت را واگذار کند. راه دیگری وجود ندارد. جامعه جهانی اگر به دنبال راه حل دیرپا در سوریه است این تنها راه موجود است. اگر نظام باقی بماند ثباتی در کار نخواهد بود. این نظام تسلطی بر خاک خود ندارد بلکه این روسیه و ایران هستند که بر مناطق مسلط شده اند و نظام نقش حاشیه ای دارد.

**لوموند: اوضاع مالی در لبنان به چه صورت است؟ آیا نگرانی هایی درباره نظام بانکی وجود دارد؟
*الحریری: هیچ گونه نگرانی درباره بانک ها یا لیره لبنان وجود ندارد. بدهی ما حدود 110 تا 120 درصد از تولید داخلی است که در سال 2017 از طریق افزایش مالیات ها ثابت باقی ماند. اما با حضور یک و نیم میلیون پناهجو و توسعه 1.5 درصدی ادامه این وضع دشوار است به ویژه برای جوانان که 25 درصد از آنها بیکار هستند. این وضع قابل قبول نیست. باید رشد ما به رقم بالای پنج درصد برسد. بودجه سال 2018 بخش خصوصی را تشویق به سرمایه گذاری در بخش زیرساخت ها می کند تا نشاط و فعالیت به این بخش بازگردد. نشانه هایی از شکوفایی اقتصادی به چشم می خورد از جمله اینکه گردشگری امسال حدود 15 تا 20 درصد افزایش داشت.

**لوموند: چرا عربستان قرارداد کمک به ارتش لبنان و سرمایه گذاری های خود در لبنان را متوقف کرد؟
*الحریری: لبنان بدون رئیس جمهوری بود و این مشکل ایجاد کرده بود. نه تنها عربستان بلکه همه طرح های خود را متوقف کردند. امروز اوضاع به روال عادی خود بازگشته است و ما توانستیم خط سرمایه گذاری ها را فعال کنیم. سرمایه های خلیجی به لبنان بازخواهد گشت. میشل عون بعد از انتخاب به عنوان رئیس جمهوری اول به عربستان سفر کرد. ما تلاش می کنیم اعتماد آنها را دوباره به دست آوریم و امیدواریم کمک های نظامی به ارتش لبنان نیز از سر گرفته شود.

**لوموند: آیا مشکلات شرکت شما (سعودی اوجیه) در عربستان ریشه در مسائل سیاسی داشت؟
*الحریری: شرکت های زیادی از بحران اقتصادی عربستان متضرر شدند اما کسی درباره آنها حرفی نزد چون این شرکت ها متعلق به سعد الحریری نبودند.

**لوموند: کارکنان شرکت سعودی اوجیه از نگرفتن حقوقشان گله مندند.
**الحریری: ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه خبر آن را به من داد و من یکه خوردم چون فکر می کردم همه حقوقشان را دریافت کرده اند. این مشکل دیرکرد در پرداخت حقوق ها را پیگیری خواهم کرد. فکر نمی کنم تعدادشان زیاد باشد.
خاورم*390*2054
انتشاردهنده: محمد خواجوئیانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید