خانه / اجتماعی / سراج: 106 هزار میلیارد تومان معوقه بانکی داریم

سراج: 106 هزار میلیارد تومان معوقه بانکی داریمبه گزارش خبرنگار حقوقی قضایی ایرنا، ناصر سراج روز چهارشنبه در حاشیه سی و ششمین مراسم سالگرد تاسیس سازمان بازرسی کل کشور در جمع خبرنگاران درباره آخرین وضعیت فهرست معوقات بانکی افزود: قرار است دوباره با مسئولان بانک مرکزی جلسه ای داشته باشیم و راهکارهایی به دست بیاوریم که بتوانیم درباره آن اقدام کنیم.
وی تصریح کرد: همه این بدهکاران بانکی را نمی توانیم بگوییم مجرم هستند چون بسیاری از آنها بدهکارهایی به دلیل نوسانات سنگین ارزی دارند و تعداد زیادی داریم که برای «خوردن» این تسهیلات را گرفته اند البته تضمین های کافی دریافت نشده است و امیدواریم با هماهنگی سه قوه اقداماتی را انجام دهیم.

** کوتاهی در زمینه آلودگی هوا مشاهده شده است
وی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اقدامات سازمان بازرسی کل کشور در زمینه برخورد با متخلفان در عرصه آلودگی هوا گفت: برای آلودگی هوا چندین استان دارای مشکل ، ساعت ها و هزاران ساعت بررسی و جمع بندی شده است و مسئولیت هر سازمان، نهاد و وزارتخانه و هر فرد را مشخص کرده ایم، گزارش ها را تنظیم و خدمت روسای قوا ارسال شده است.
سراج ادامه داد: جزئیات گزارش ها، خدمت روسای قوا ارسال و در رابطه با بررسی کیفری و تخلفات در زمینه آلودگی هوا هم اقداماتی انجام شده است ؛ همچنین افراد مسئولی که در این رابطه کوتاهی کرده اند هم به نهادهای مربوطه از جمله نهاد ریاست جمهوری که تخلفات مدیران کل در این نهاد را رسیدگی می کند، معرفی شده اند.
وی اضافه کرد: اگر واقعا پیشنهادات ما اجرایی شود و در آینده از کوتاهی های صورت گرفته ، جلوگیری شود، پیش بینی می شود در آینده میزان آلودگی هوا مانند سابق نباشد.
سراج با بیان اینکه به صورت دقیق تمام عوامل آلودگی هوا مشخص شده است، این نکته را نیز اظهار کرد: چون گزارش های ما به صورت محرمانه است تا منتج به نتیجه نهایی نشود نمی توانیم ریز آن را اعلام کنیم، اما تمام آیتم های آن مشخص شده است.
وی در پاسخ به این سوال که آیا تخلفاتی صورت گرفته است یا نه؟ اظهار داشت: به طور یقین کوتاهی شده است، البته چون گزارش محرمانه است تا قطعیت پیدا نکند، نمی توانیم فرد یا نهاد متخلف را اعلام کنیم.

** خصوصی سازی نتیجه معکوس داشته است
رئیس کل سازمان بازرسی کل کشور درباره آخرین وضعیت پرونده شرکت های هپکو و آذرآب نیز گفت: متاسفانه خصوصی سازی از گذشته تاکنون – که البته مدنظرم یک دولت خاص نیست – آنطوری که مدنظر مقام معظم رهبری بود ، اجرایی نشده است.
وی تصریح کرد: پیش بینی می شد یک انقلاب اقتصادی بعد از خصوصی سازی اتفاق خواهد افتاد اما متاسفانه شاهد هستیم که نتیجه معکوس داده است.
وی تاکید کرد: قانونگذار اعلام کرده است هر کارخانه یا کارگاهی یا دستگاه دولتی به بخش های خصوصی واگذار می شود، الزام دارند تا پنج سال تعدیل نیرو نداشته باشند و تولید افزایش یابد اما متاسفانه کمتر شاهد این اتفاق هستیم.
وی ادامه داد: این بخش های خصوصی شده برعکس همه اینها می توانیم بگوییم تعدیل نیرو داشته و کارگران را اخراج کرده اند و تولید هم به حداقل رسیده و بعضا بنگاه یاد شده تعطیل شده است. شاید هم مشکل نقدینگی و سرمایه در گردش کارخانه ها باشد که دنبال آن هستیم تا مشکل آنها را به نحوی حل کنیم.
سراج درباره شرکت هپکو نیز گفت: در ابتدا این شرکت سود انباشته داشته است، اما متاسفانه به آن فردی که واگذار می کنند تسهیلات کلانی داده می شود تا کارخانه را تجهیز کند و تعداد کارکران و میزان تولید را افزایش دهد و در نهایت به فکر صادرات باشد، اما این فرد ، وجوه تسهیلاتی که می گیرد در جای دیگر مصرف می کند و به جایی می رسد که کارخانه، زیان ده می شود و زیان و بدهی بانک های آن در حدود یک هزار میلیارد تومان با یک هزار و 200 کارگر است.
وی ادامه داد: باید دست این کارگران را به صورت تک تک بوسید چون اینها کارگران متخصصی هستند و چندین ماه حقوق دریافت نکرده اند .ضمن اینکه 350 تومان معامله اول در هر سهم کارگران بوده است و اکنون سود هر سهام آنها منهای 501 ریال است .
سراج اضافه کرد: این (شرکت هپکو) یک کارخانه زیربنایی کشور است که باید تولیدات آن به دیگر کارخانه ها برسد، ببینید چه بلایی سر این کارخانه ها آورده اند.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: برای گردانندگان این کارخانه ها در قانون پیش بینی شده است که اهلیت های لازم در زمینه فنی و مالی باید داشته باشند اما این اهلیت ها در خصوصی سازی در نظر گرفته نشده است و 21 درصد رد دیون است و درست است این در قانون است و خلاف قانون نیست و هرکس از دولت طلب دارد باید کارخانه هپکو را به آن بدهند، در حالی که قانونگذار ،اهلیت فنی و مالی را باید در نظر بگیرد اما اهلیت ها در اکثر خصوصی سازی در نظر گرفته نشده است و هر روز شاهد هستیم کارگران اخراج می شوند.
وی اظهار کرد: تعداد کارخانه های شبیه هپکو در کشور خیلی زیاد هستند و باید فکری به حال آنها کرد .

** قانون رانت و امضای طلایی نداریم
وی درباره قانون رانت و امضاهای طلایی که قانون خاصی ندارند و اینکه لایحه باید از سوی چه نهادی داده شود نیز گفت: لایحه این قانون را باید دولت ارائه دهد و مجلس شورای اسلامی هم می تواند طرح آن را بدهد اما مشکلات زیادی در زمینه رانت داریم و قاضی هم نمی تواند برخورد کند چون قانونی در این زمینه نداریم.
وی در مورد امضاهای طلایی نیز تاکید کرد: اکنون امضاهای طلایی دست افرادی است.
سراج افزود: به طور مثال در رابطه با رانت ، سال ها قبل تصمیم برای صادرات و واردات گرفته شد مبنی بر اینکه صادرکنندگان به اندازه صادرات خود ، واردات هم داشته باشند که البته در کشورهای آسیای میانه حق ورود در قبال صادرات نداشتند و یک روز تصمیم گرفتند که این افراد برای آسیای میانه هم در قبال صادرات ،واردات داشته باشد.
سراج ادامه داد: در این زمینه افراد خاصی متوجه شدند و همه این صادرات را خریداری کردند و به محض اینکه بخشنامه در دولت آمد دوباره تبدیل به پول کردند و میلیاردها تومان سرمایه دار شدند.
سراج درباره خرید هواپیما توسط وزارت راه و شهرسازی نیز گفت: ما به این موضوع ورود کردیم و روی آن داریم کار می کنیم چون منتج به نتیجه نشده است، امکان افشا وجود ندارد.
وی درباره آلومینیوم المهدی نیز گفت: روی این شرکت خیلی کار کردیم و حتی در دادگاه و هیات داوری شرکت کردیم و این هم یکی از این معضلات است که به نتیجه ای نرسیده است.
سی و ششمین سالگرد تاسیس سازمان بازرسی کل کشور امروز – چهارشنبه – با حضور محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور در محل این سازمان برگزار شد.
اجتمام ** 7268** 1776
خبرنگار: مهناز بیرانوند** انتشار: لیلا خطیب زاده
آگاهی از آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان در کانال تلگرام گروه اجتماعی ایرنا:
@irnaej
https://t.me/irnaejانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید