خانه / دسته‌بندی نشده / روسیه: توجیه اقدام غیرقانونی آمریکا را نمی پذیریم

روسیه: توجیه اقدام غیرقانونی آمریکا را نمی پذیریمبه گزارش ایرنا، ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت که مسکو توجیه های طرف آمریکایی برای قانونی جلوه دادن تعرض به املاک دیپلماتیک روسیه را نمی پذیرد.
خبرگزاری ایتارتاس روز چهارشنبه به نقل از سخنان زاخارووا نوشت: سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تلاش کرده، اقدامات بی سابقه این کشور در تصرف غیرقانونی املاک دیپلماتیک را توجیه نماید و به آن جلوه قانونی دهد.
سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: هیچ توجیهی برای اینگونه اقدامات انزجارانگیز وجود ندارد.
وی ادامه داد: آنچه در وزارت خارجه آمریکا بازرسی و نظارت می نامند، در واقع تعرض غیرقانونی به اماکن دیپلماتیک همراه کاوش تمام اتاق ها از زیرزمین تا زیرشیروانی است.
زاخارووا گفت: ماموران اطلاعاتی آمریکا در مراکز دیپلماتیک توقیف شده روسیه همچنان حضور گسترده ای دارند، در حالیکه این اماکن در مالکیت دولت ما قرار دارد و غیرقانونی تصرف شده است. در محوطه های پیرامونی این مراکز ماموران امنیتی نگهبانی می دهند.
وی ادامه داد: در اماکن اداری سرکنسولگری روسیه در سانفرانسیسکو، ماموران اقدامات غیرقابل درک انجام داده و برخی از آنها اشیای چوبی و دیوارها را می برند و به دکوراسیون تاریخی داخلی ساختمان آسیب های جدی وارد می کنند.
زاخارووا افزود: ماموران اطلاعاتی آمریکا پشت بام سرکنسولگری تردد می کنند و رفتار آنها همانند اشغالگران است.
آمریکا روز شنبه سرکنسولگری روسیه در سانفرانسیسکو و دو مرکز کنسولی این کشور را در نیویورک و واشنگتن بست.
به گزارش رسانه های روسی، ماموران امنیتی آمریکا این املاک دیپلماتیک روسیه را بازرسی کردند.
ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه اعلام کرد که وزارت خارجه این کشور را موظف کرده است که علیه این اقدامات غیرقانونی دولت آمریکا به دادگاه این کشور شکایت کند.
وی همچنین از احتمال کاهش بیشتر کارمندان مراکز دیپلماتیک آمریکا در روسیه خبر داد و گفت:احتمال دارد 150 نفر دیگر از کارمندان مراکز دیپلماتیک آمریکا در روسیه کاهش یابد.
اکنون هشدارهای دو طرف برای اقدام های بیشتر علیه یکدیگر ادامه دارد و سبب شده، مناسبات واشنگتن و مسکو در بدترین شرایط ممکن پس از سال 1991 یعنی فروپاشی شوروی و تشکیل روسیه نو قرار گیرد.
اروپام 391 ** انتشار دهنده: هادی مولوی نیاانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید