خانه / اخبار اجتماعی / رفع مشکل آنتن دهی مخابراتی از مطالبات مردم منطقه دیلمان است

رفع مشکل آنتن دهی مخابراتی از مطالبات مردم منطقه دیلمان استبه گزارش ایرنا، آنتن دهی ضعیف و محرومیت از پوشش مخابراتی از دغدغه ها و مشکلات عمده مردم منطقه کوهستانی دیلمان است و آنان از نبود پوشش کافی ارتباطی گله مند هستند.
با وجود آب و هوای کوهستانی و گردشگر پذیر بودن منطقه دیلمان ، این بخش همچنان از نظر امواج گیرنده های تلفن همراه و معمولی در محرومیت بسر می برد.
درحالی که دوری مسافت و نداشتن امکانات امروزی شهری نظیر امکانات درمانی ، بهداشتی و تحصیلی ،ضرورت داشتن تلفن همراه و خط معمولی تلفن را برای مردم بخش دیلمان دو چندان می سازد .
چندین سال است که مردم بخش کوهستانی دیلمان از زیرساخت ها و دریافت خدمات ارتباطی و اینترنتی و سیستم های مخابراتی اعم از تلویزیونی و موبایلی محروم بوده و چشم به راه رفع محرومیت زدایی مسوولان در این زمینه هستند.
در بخش دیلمان به دلیل پراکنده بودن روستاها و فاصله 45کیلومتری تا شهر سیاهکل و به سبب راه های سخت و کوهستانی بودن منطقه ، بیش از هر جای دیگری ضرورت وجود گیرنده ها ،ایستگاه ها و شبکه های مخابراتی احساس می شود.
ساکنان منطقه می گویند بیشتر روستاهای بخش دیلمان از نقاط کور از نظر امواج موبایلی به شمار می روند و فاقد پوشش های مناسب مخابراتی و تلویزیونی بوده و هم اکنون رفع این معضل به یکی از مطالبات مهم مردم بخش دیلمان تبدیل شده است.
اهالی می گویند: واگذاری تلفن همراه بدون فراهم کردن زیرساخت ها انجام شده و تا چندسال قبل دکل کلیشم به این منطقه نیز آنتن دهی می کرد ولی از چند سال پیش آنتن دهی آن هم ضعیف تر شده است.
آنها در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشتند ، به مردم بعضی از روستاها گوشی های بی سیم روستایی دادند و پول گرفتند ولی مردم نمی توانند از این تلفن ها استفاده کنند درحالی که پول موبایل برای آنها محاسبه می شود.
مسوولان ارشد شهرستان سیاهکل نیز معتقدند در گذشته نسبت به بخش دیلمان کوتاهی شده است و این منطقه همچنان در برخی شاخص ها از مناطق محروم به شمار می رود.
بخشدار دیلمان در باره ضعیف بودن آنتن دهی به خبرنگار ایرنا گفت: آنتن دهی تلفن همراه و معمولی در بخش دیلمان ضعیف است و بیشتر روستاهای این بخش فاقد آنتن دهی هستند و این یکی از معضلات این منطقه و از مطالبات مردم این بخش به شمار می رود.
حسین یکتا افزود: در عصر ارتباطات و دهکده جهانی منطقه دیلمان باید از خدمات اینترنتی و مخابراتی برخوردار باشد.
رییس شورای چهارم شهر دیلمان نیز به خبرنگار ایرنا اظهارداشت:امواج موبایل در این منطقه ضعیف است و بیشتر مناطق دیلمان از لحاظ خط دهی مشکل دارند .
حسین مرادیان خاطرنشان کرد: علاوه بر تلفن ثابت ، همراه و ایرانسل، امواج رادیویی و آنتن دهی تلویزیون هم ضعیف است و بویژه شبکه استانی(باران ) در این منطقه مشکل دارد و مردم نمی توانند از شبکه باران به درستی استفاده کنند.
وی گفت: فاصله 45کیلومتری جاده سیاهکل به دیلمان نیز فاقد آنتن دهی است و با توجه به جاده های کوهستانی و پیچ های خطرناک و برف گیر بودن این مسیر در هنگام زمستان ، تقویت آنتن تلفن همراه در آن ضروری است و باید مسوولان آن را در اولویت برنامه خود قرار دهند.
حسین تقوی نژاد از معتمدان شهر دیلمان در این باره اظهار داشت:از 78روستای بالای 20خانوار در بخش دیلمان شش روستا شامل دیارجان ، میکال ، گولک ، پیرکوه و کلاک و شهر دیلمان دارای تلفن ثابت هستند و فقط این روستاهای دارای تلفن ثابت می توانند از اینترنت استفاده کنند و بقیه روستاها از اینترنت محروم هستند.
وی تصریح کرد: تعدادی از روستاها بصورت بی سیمی و بعضی نیز فاقد پوشش امواج و برخی نیز فاقد آنتن دهی تلفن همراه هستند و چند روستایی هم که تلفن ثابت دارند نیز نمی توانند از اینترنت استفاده کنند.
به گفته وی شبکه ایرانسل نیز در این منطقه سرمایه گذاری نکرده است و ایرانسل نیز در منطقه دیلمان فقط یک گیرنده دارد و آنهم بسیار ضعیف است.
وی یاد آورشد:80درصد روستاهای بخش دیلمان از نظر پوشش تلفن همراه مشکل دارند و 20درصد بقیه نیز فاقد آنتن دهی هستند و آنتن دهی در شهر دیلمان توسط یک ایستگاه بصورت تری جی ( 3G) انجام می گیرد که فقط بعد پوششی آن حوزه همین شهر است .
وی خاطرنشان کرد: برای بهبود آنتن دهی به روستاهای دیلمان با توجه به پراکندگی آن حداقل به پنج ایستگاه مخابراتی نیاز است.
فرماندار شهرستان سیاهکل در این باره گفت: سیاهکل شهرستان کوهستانی است و برای پوشش بهتر تلویزیونی از مسوولان صدا و سیمای گیلان خواسته شده است که در نصب ماهواره های زمینی نگاه ویژه به این شهرستان داشته باشند.
رضا اسلامی افزود: قبلا از طریق طرح مخابراتی یو اس او که طرحی بین المللی است در این زمینه اقداماتی انجام شده ولی بعضی از شبکه های تلفنی مانند تلفن همراه در این شهرستان بویژه بخش دیلمان مشکلاتی دارند و در این باره مکاتباتی صورت گرفته است که مدیرکل مخابرات استان قول همکاری و حل این مشکلات را داده اند.
فرماندار سیاهکل خواستار حل مشکل مخابراتی منطقه دیلمان از سوی مسوولان ذیربط استان شد و خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه همپوشانی منطقه به دلیل مشکل کوهستانی بودن و پستی و بلندی های آن مشکل است ولی باید مشکل از طریق شبکه های مبایلی منطقه پیگیری شود.
وی اظهارداشت: شهرستان سیاهکل با یک هزارو 50کیلومتر وسعت و کوهستانی بودن آن برنامه ریزی و خدمات ویژه ای را می طلبد .
اسلامی یادآورشد: درحد وسع و توانایی شهرستان اقداماتی در زمینه پوشش مخابراتی در این شهرستان انجام شده است تا مشکل روستانشینان حل شود تا شاهد مهاجرت به شهرها نباشیم .
وی تصریح کرد: در گذشته به مناطق محروم شهرستان سیاهکل کم توجهی شده اما دولت تدبیر و امید نگاه ویژه ای به این منطقه دارد و از سال 92 اقدامات خوبی برای رفع محرومیت زدایی این منطقه انجام گرفته است ولی بازهم در مقایسه با شهرستان های اطراف فاصله زیادی وجود دارد.
شهرستان سیاهکل در 40کیلومتری مرکز گیلان قرار دارد و این شهرستان به دو بخش مرکزی( جلگه ای) و بخش کوهستانی دیلمان تقسیم شده است که این شهرستان نزدیک 50هزار نفر جمعیت دارد که 15هزار نفر آن در بخش دیلمان و پیرکوه ساکن هستند.
خبرنگار: نظرپور **انتشار دهنده: بابایی
6029 /6030انتهای پیام /*


پاسخی بگذارید