خانه / دسته‌بندی نشده / دوازدهمین اجلاس مجمع راهبردی «بلد» با حضور سفیر ایران در اسلوونی آغاز بکار کرد

دوازدهمین اجلاس مجمع راهبردی «بلد» با حضور سفیر ایران در اسلوونی آغاز بکار کردبه گزارش ایرنا،اجلاس امسال مجمع راهبردی بلد با حضور بیش از یک هزار شرکت ‌کننده شامل سران کشورها و دولت‌ها، وزرا، دیپلمات‌ها، نمایندگان پارلمان، مسئولان سازمان های منطقه‌ای و بین‌المللی و نمایندگان حوزه کسب و کار و کارشناسان بیش از 70 کشور جهان به مدت دو روز برگزار می شود.
بروت پاخور رئیس جمهوری، میرو سرار نخست وزیر و کارل اریاوتس وزیر امور خارجه اسلوونی در مراسم افتتاحیه این اجلاس سخنرانی کردند.
مقامات اسلوونیایی ضمن اشاره به چالش‌های پیش روی جهان در حال تغییر از جمله با اشاره به تغییرات اقلیمی و تهدیدات امنیتی، آینده اتحادیه اروپا و نیز لزوم همگرایی بر اهمیت احترام و اجرای حکم دادگاه بین المللی داوری مرزی بین اسلوونی و کرواسی تاکید کردند.
اولین پنل این اجلاس، پنل سران بود که با حضور ‘آنا برنابیچ’ نخست وزیر صربستان، ‘آنخل گوریا’ دبیرکل سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD)، ‘فرانس تیمرمانس’ معاون اول کمیسیون اروپایی و ‘دانیلو تورک’ رئیس جمهوری سابق اسلوونی برگزار گردید.
حاضرین در این پنل در خصوص اتحادیه اروپا و آینده آن، نقش جوانان و روند پیوستن صربستان به اتحادیه اروپا بحث و تبادل نظر کردند.
پس از این پنل، فدریکا موگرینی نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور سیاست خارجی و امنیت پیرامون آخرین وضعیت اتحادیه اروپا، مسئله کره شمالی و مواضع اتحادیه در این باره و همچنین پیوستن کشورهای بالکان غربی و ترکیه به اتحادیه اروپا سخنرانی کرد.
سپس، پنل ویژه‌ای با حضور وزیران امور خارجه ترکیه، هند، مجارستان، واتیکان، معاون وزیر امور خارجه روسیه و معاون وزیر امور خارجه کلمبیا برگزار شد.
موضوعات اصلی مورد بحث و گفت و گو در این پنل شامل؛ موضوع مهاجرت، بحران سوریه، روابط هند و چین، افراط‌گرایی، تروریسم، روابط اروپا و روسیه و موضوع فارک در کلمبیا بود.
در ادامه، میروسلاو لایچاک وزیر امور خارجه اسلواکی و رئیس منتخب هفتاد و دومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد طی سخنانی بر لزوم تلاش بیشتر جامعه جهانی جهت پرهیز از درگیری تاکید کرد.
‘مرتضی درزی رامندی’ سفیر جمهوری اسلامی ایران در اسلوونی نیز در این اجلاس حضور داشت و در حاشیه آن با برخی از مقامات شرکت کننده، تجار و صاحبان صنایع و محققین کانون های اندیشه پیرامون روابط دوجانبه و تحولات منطقه‌ای و بین المللی گفت و گو و تبادل نظر کرد.
دومین روز از اجلاس مزبور، روز سه شنبه در 9 پنل تخصصی برگزار می‌شود.
بخش مربوط به کسب و کار مجمع راهبردی «بلد» نیز در شش پنل جداگانه برگزار خواهد شد.
اجلاس مجمع راهبردی «بلد» به عنوان بزرگترین رویداد دیپلماتیک در اسلوونی هر ساله با حضور مقامات عالی رتبه کشورها، شخصیت های بین المللی، تجار و صاحبان صنایع و محققین کانون های اندیشه در شهر بلد برگزار می گردد.
اروپام**436**3404**انتشار: محسن اسماعیلیانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید