خانه / اجتماعی / دستگیری سه شکارچی غیرمجاز در اردبیل

دستگیری سه شکارچی غیرمجاز در اردبیلبه گزارش روز دوشنبه ایرنا از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست اردبیل این افراد متخلف اقدام به تیراندازی و شروع به شکار کرده بودند که مراتب در محل صورتجلسه و تحویل مراجع قضایی شد.
از این شکارچیان یک قبضه سلاح شکاری تک لول قاچاق و 2 قبضه سلاح شکاری دولول و تک لول و 21 تیر فشنگ کشف و ضبط شد.
ماموران یگان حفاظت محیط زیست اداره کل اردبیل همچنین موفق به شناسایی چهار شکارچی غیر مجاز سهره طلایی شدند.
متخلفان با استفاه از 2 رشته تور زنده گیری سهره طلایی و پنج عدد قفس سیمی اقدام به زنده گیری 14 قطعه سهره طلایی کرده بودند که پنج قطعه از این پرندگان تلف شدند.
مراتب در محل صورتجلسه و برای هر گونه اقدام قانونی تحویل مراجع قضایی شد.
همچنین از متخلفان 2 عدد جعبه نگهداری پرنده و کوله پشتی به همراه ملزومات تور کشف و ضبط شد.
17.5 درصد از مساحت استان اردبیل جز مناطق شکار ممنوع است.
سه منطقه حفاظت شده در محدوده این استان واقع است ، منطقه حفاظت شده آق داغ به مساحت 93 هزار و 800 هکتار در شهرستان خلخال ، منطقه حفاظت شده مغان در محدوده بیله سوار و پارس آباد مغان به مساحت 35 هزار هکتار و منطقه حفاظت شده نئور به مساحت چهار هزار و 200 هکتار که بخشی از منطقه وسیع حفاظت شده لیسار استان گیلان است.
کوه سبلان از ارتفاع سه هزار و 600 متر به بالا و غار یخگان در محدوده شهرستان خلخال نیز جزو آثار طبیعی ملی ثبت شده استان اردبیل هستند.
همچنین پنج منطقه شکار ممنوع در استان برای حفظ گونه ها از خطر انقراض مشخص شده است: منطقه شکار ممنوع شورابیل در اردبیل با 200 هکتار مساحت، گندیمن در مشگین شهر با 30 هزار هکتار، دربند مشکول در گیوی با 23 هزار هکتار، انزان در مشگین شهر به مساحت 42 هزار و 500 هکتار و خروسلو در بیله سوار به مساحت 16 هزار و 600 هکتار نیز جز مناطق شکار ممنوع ثبت شد.
چند عرصه تالابی نیز در استان اردبیل شناسایی شده که از جمله می توان به دریاچه نئور، شورابیل، میل مغان، پته خور و توپراق کندی اشاره کرد.
یک هزار و 163 گونه مهره دار در کشور داریم که حدود 30 درصد از این گونه ها در استان اردبیل مشاهده شده و شامل 43 گونه از پستانداران، 257 گونه پرندگان، 15 گونه ماهی بومی، 29 گونه خزنده و 6 گونه دوزیست می باشد.
از میان هشت تا 10 هزار گونه گیاهی موجود در کشور نیز حدود یک هزار و 200 گونه در استان وجود دارد که بیش از 400 گونه گیاهی با خواص درمانی شناسایی شده اند و حدود 98 گونه نیز منحصر به فرد این استان است.
خبرنگار: گیتی طالبی ** انتشار دهنده:عارف شیرزاد
6018/ 1257انتهای پیام /*


پاسخی بگذارید