خانه / اجتماعی / دسترسی به پرونده الکترونیکی ایرانیان سال 1397 محقق می شود

دسترسی به پرونده الکترونیکی ایرانیان سال 1397 محقق می شودبه گزارش ایرنا، دکتر ‘علی اکبر حق دوست’ روز سه شنبه در حاشیه آئین قدردانی از 10 پژوهشگر برتر دانشگاه علوم پزشکی کاشان در جمع خبرنگاران بیان کرد: پرونده های الکترونیکی هم اکنون دارای اطلاعات اولیه هستند که با اتصال به پایگاهاه های اطلاعاتی بیمارستان ها، آزمایشگاه ها و داروخانه ها حجم آن افزایش خواهد یافت.
وی افزود: دفترچه های بیمه با توجه به حجم اطلاعات موجود در این پرونده ها به تدریج حذف خواهد شد و پزشکان با استفاده از شناسه ملی می توانند بیماران را درمان کرده و نسخه تجویز کنند.
معاون وزیر بهداشت گفت: تشکیل پرونده های الکترونیکی به ایجاد پایگاه های ملی منجر خواهد شد که اطلاعات همه رویدادهای مرتبط با سلامت افراد (پیش از به دنیا آمدن تا هنگام مرگ) در آن ثبت و ضبط می شود تا پزشکان بتوانند با دسترسی به آن نسخه نوشته و بیماران هم با استفاده از تلفن همراه به پرونده خود دسترسی داشته و و اطلاعات مورد نیاز را به آن اضافه کنند.
او در ادامه جایگاه کشور در تولید علم را بین 16 تا 22 عنوان کرد و گفت: بر اساس شاخص ها در این حوزه از بسیاری کشورها پیش رو بوده و در تولید علم، دانش، مقاله و پژوهش جزو 20 کشور برتر هستیم.
حق دوست اضافه کرد: در زمینه فناوری نانو رتبه زیر 10 را هم کسب کردیم و هم اکنون حدود یک سوم مقالات بین المللی که در مجله ها چاپ می شوند، مربوط به حوزه علوم پزشکی است و در این زمینه از ترکیه نیز پیشی گرفتیم.
وی عنوان کرد: پنج سال گذشته ایران از نظر کیفیت چاپ مقالات پزشکی نیز پیشرفت خوبی داشته و هم اکنون در بین کشورهای منطقه دارای رتبه دوم است اما در ثروت آفرینی هنوز جایگاه خوبی ندارد.
او با اشاره به رتبه هفتادم ایران در این زمینه گفت: با توجه به عزمی که در حوزه علوم پزشکی وجود دارد، همان گونه که در تولید مقاله به سرعت رشد داشتیم، به طور حتم طی چند سال آینده در ثروت آفرینی نیز شاهد جهش خواهیم بود.
خبرنگار: یوسف صائب ** انتشار دهنده: محمد ملا حمزه زاده
6136/8123انتهای پیام /*


پاسخی بگذارید