خانه / اجتماعی / دامپزشکی اصفهان در باره احتمال شیوع بیماری آنفلوانزای پرندگان هشدار داد

دامپزشکی اصفهان در باره احتمال شیوع بیماری آنفلوانزای پرندگان هشدار داددکتر شهرام موحدی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تاکنون هیچ موردی از بروز بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان گزارش نشده است ولی امکان بروز آن وجود دارد به همین دلیل باید مراقبت ها و اقدام های پیشگیرانه لازم انجام شود.
وی افزود: ویروس فوق حاد پرندگان به نام ‘H5N8’ بعنوان معضل جهانی مطرح شده است و بیش از 60 کشور دنیا از جمله کشورهای آلمان، فرانسه و هلند، کره جنوبی و ژاپن درگیر این بیماری هستند.
موحدی بیان کرد: با توجه به مهاجرت پرندگان مهاجر به استان احتمال انتقال بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان به مرغداری ها وجود دارد و برای جلوگیری از انتقال این بیماری، تولیدکنندگان باید همکاری لازم را با بازرسان داشته باشند و از هرگونه جابه جایی طیور و کود مرغی بدون مجوز دامپزشکی و خرید پرندگان زنده از دوره گردها خودداری کنند.
وی گفت: با توجه به اینکه پرندگان آزاد پرواز و مهاجر عامل اصلی انتقال این بیماری هستند، برای کنترل و جلوگیری از انتقال این بیماری باید از خرید و فروش هر نوع پرنده آزاد پرواز، زینتی، آبزی پرور و پرندگان بومی خودداری شود.
مدیر کل دامپزشکی اصفهان افزود: با سرد شدن هوا و شروع فصل مهاجرت پرندگان آبزی که در واقع منبع بیماری آنفلوآنزا محسوب می شوند، شرایط برای فعالیت بیشتر عوامل ویروسی و باکتریائی نیز فراهم می شود.
وی تاکید کرد: ضدعفونی کردن و جلوگیری از تردد افراد غیرمسئول به مرغداری ها، در پیشگیری از بسیاری از بیماری‌ها و از جمله آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان مؤثر است.
موحدی از مرغداران خواست در صورت مشاهده نشانه‌های بیماری و تلفات غیرعادی در جمعیت طیور خود، به اداره کل دامپزشکی استان یا شبکه های دامپزشکی شهرستان ها برای انجام اقدامات فوری اطلاع دهند.
وی با بیان اینکه وضعیت 30 تا 40 درصد مرغداری های استان از لحاظ بهداشتی ایده آل نیست، افزود:برای رسیدن به وضعیت ایده آل و مقابله با این ویروس، فقط فعالیت شبکه دامپزشکی به تنهایی موثر نیست بلکه باید شورایعالی مدیریت بحران و سایر دستگاه ها نیز در این زمینه همکاری لازم را داشته باشند.
موحدی گفت:از مردم بویژه تولیدکنندگان مرغ، پرورش‌دهندگان بوقلمون، شترمرغ، کبک و بلدرچین انتظار داریم تا در درجه اول شرایط زیستی مزرعه خود را به بالاترین حد ممکن برسانند و اجازه ورود هیچ شخصی به مزرعه خود را ندهند مگراینکه دوش بگیرد و لباس‌های اولیه خود را از تن خارج کند.
وی با بیان اینکه رفت‌ و آمد به مزرعه باید به حداقل ممکن برسد و هیچ پرنده آزاد پروازی اعم از گنجشک و کلاغ نباید به انبار طیور مزرعه وارد شود، افزود: در زمان کنترل نباید هیچ خودرویی به مزرعه ورود و خروج داشته باشد مگراینکه قبل و بعد از ورود و خروج خودرو به صورت کامل ضدعفونی شود.
مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان گفت: باید از قرار دادن تلفات طیور در اختیار سگ، گربه، پرندگان و جوندگان دیگر خودداری کنند زیرا مصرف لاشه حیوانات آلوده باعث انتقال بیماری می‌شود.
وی با بیان اینکه مواد غذایی مزرعه پرورش طیور باید تحت نظارت دامپزشکی تهیه شود گفت: هرگونه ورود و خروج مواد مرغداری اعم از دان، کود مرغی، تخم‌مرغ و غیره باید با گواهی سلامت و مجوز از دامپزشکی انجام شود.
مدیرکل دامپزشکی استان از مردم خواست در صورت مشاهده تلفات غیر طبیعی در طیور خانگی، خبر تلفات را به این اداره کل گزارش کنند و یا تلفات را به صورت بهداشتی دفن کنند.
وی خاطرنشان کرد: مردم می توانند بدون هیچگونه نگرانی گوشت مرغ، بوقلمون، بلدرچین و تخم مرغ مورد نیاز خود را از اماکن عرضه معتبر با بسته بندی، کد و مهمور به مهر دامپزشکی خریداری و با اطمینان مصرف کنند.
موحدی با اشاره به تلفات سال گذشته بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان اصفهان گفت:از مجموع حدود 30 میلیون قطعه طیور صنعتی در استان اصفهان حدود سه میلیون قطعه و از مجموع سه میلیون قطعه طیور بومی و روستایی استان، حدود 30 هزار قطعه بر اثر ابتلا به ویروس آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان معدوم شدند.
وی با بیان اینکه کمتر از یک درصد از طیور بومی و 3درصد از طیور صنعتی معدوم شدند، افزود: با تلاش شبانه روزی کارکنان دامپزشکی استان سلامت بیش از99 درصد طیور بومی و 97 درصد از طیور صنعتی تامین شد.
مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان با بیان اینکه سال گذشته حدود 20 میلیارد ریال برای جبران خسارت آنفلوآنزای پرندگان به واحدهای تولید طیور صنعتی و روستایی در استان اصفهان اختصاص یافت، گفت: از این میزان، حدود 16 میلیارد ریال به حوزه طیور صنعتی و چهار میلیارد ریال به طیور بومی و روستایی اختصاص پیدا کرد.
به گزارش ایرنا، بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان H5N8 ، ویروسی و مشترک بین انسان و طیور است.
اولین بار گزارش رسمی مسوولان دولتی چندکشور در آغاز ماه ژوئیه سال 2005 میلادی در باره همه‌گیری ویروس H5N8 در مرز برخی کشورها به سازمان بهداشت جهانی دام (OIE)داده شد و در پایان همان ماه، روسیه و قزاقستان گسترش آنفلوآنزای پرندگان را در کشورهای خود اعلام کردند و گفتند که عامل بیماری، ویروس H5N8 است.
از زمان ارائه نخستین گزارش‌های شیوع این ویروس در طیور موجود در روسیه که دامنه آن تنها بصورت محدود در سیبری بود، این ویروس شروع به گسترش به سمت غرب کرد بطوری که در قزاقستان در چند روستای مجاور مناطق آبی، نخستین شیوع این ویروس رویت شد.
انسان در ارتباط مستقیم با پرندگان بیمار یا لاشه‌های پرندگان کشته شده می تواند به این بیماری مبتلا شود.
منشاء این بیماری پرندگان مهاجری عنوان می شود که در فصل سرد سال از مناطق سردسیر شمالی وارد مناطق گرم یا معتدل می شوند.

ت 7150 /6027
خبرنگار: علی نعمانی* انتشار: شکراللهیانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید