خانه / اجتماعی / دادگاه ضاربان گروه تحقیق میراث فرهنگی بانه اول بهمن تشکیل می شود

دادگاه ضاربان گروه تحقیق میراث فرهنگی بانه اول بهمن تشکیل می شودسعدالله رحیمی خواه روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه این ضاربان در 13 دی سال گذشته 2 کارشناس این اداره و یک عضو انجمن میراث فرهنگی را با سلاح گرم هدف گلوله قرار دادند، افزود: با همکاری دستگاه قضایی و نیروی انتظامی اتهام سه ضارب مسلح که اقدام به حفر تپه تاریخی شه‌رگه کرده بودند به آنها تفهیم شده است.
به گفته وی، تخریب، حفاری و کاوش آثار باستانی، حمله مسلحانه، تعرض به مامور دولت، حمل و استفاده از سلاح گرم برای قتل عمد از جمله اتهام های این افراد است و در اول بهمن دادگاه این افراد برگزار می شود و امیدواریم در سریعترین زمین ممکن حکم نیز صادر شود.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی، گردشگری و میراث فرهنگی بانه با بیان اینکه این پرونده پس از یکسال از بررسی به نتیجه رسیده است، اظهار کرد: کارشناسان اداره میراث فرهنگی شهرستان بانه پس از وصول گزارشی مبنی بر حفاری غیرمجاز به تپه تاریخی شه‌رگه مراجعه کرده بودند.
رحیمی خواه یادآور شد: کارشناسان پس از بازدید از محل حفاری غیرمجاز صورت گرفته شده با وقوع جرم مواجه شده و برحسب وظیفه قانونی خود اقدام به ضبط آثار مربوط به حفاری غیرمجاز کردند ولی هنگام بازگشت به محل پاسگاه انتظامی در میانه راه از سوی این سه نفر مورد حمله مسلحانه قرار گرفتند.
وی گفت: در این حمله علاوه بر زخمی شدن 2 کارشناس گروه تحقیق میراث فرهنگی، 2 انگشت دست عضو انجمن میراث فرهنگی بانه نیز قطع شد، با تلاش ماموران انتظامی ضاربان دو روز بعد دستگیر شدند.
وی اضافه کرد: در سال جاری با همکاری عوامل انتظامی کارشناسان این اداره موفق به کشف و ضبط 25 دستگاه گنج یاب از 25 متهم شده اند.
به گزارش ایرنا، هم اکنون بیش از 70 نفر در انجمن میراث فرهنگی بانه متشکل از دهیاران، اساتید دانشگاه ها و دانشجویان و معتمدان محلی عضو هستند.
تپه باستانی روستای شه رگه از جمله تپه های تاریخی و باستانی شهرستان بانه است که در فهرست آثار ملی کشور به ثبت سیده است.
در شهرستان بانه در مجموع بیش از 30 اثر تاریخی، مذهبی و فرهنگی در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است که در جمع این آثار سه اثر معنوی، پنج اثر طبیعی و 2 رشته صنایع دستی وجود دارد.
شهرستان مرزی بانه در 242 کیلومتر سنندج مرکز استان کردستان واقع شده و 206 اثر تاریخی شامل قلعه ها، تپه ها، محوطه های تاریخی و اماکن مذهبی و زیارتی شناسایی شده دارد.
خبرنگار: زینب طلایی ** انتشار: سلیمانی
7469/9102انتهای پیام /*


پاسخی بگذارید