خانه / اجتماعی / جشن وحدت اسلامی در باشقیرستان روسیه

جشن وحدت اسلامی در باشقیرستان روسیهبه گزارش ایرنا، در این جشن با شکوه که روز جمعه به مناسبت میلاد رسول گرامی اسلام و با حضور صدها نفر از مسلمانان شیعه و سنی شهر اوفا (پایتخت جمهوری باشقیرستان در منطقه ولگای روسیه) در مسجد اخلاص این شهر برگزار شد، رئیس بعثه مقام معظم رهبری در حج به تبیین ویژگی های وحدت بخش سیره رسول گرامی اسلام پرداخت.
وی با اشاره به خلق عظیم پیامبر اکرم اظهار داشت: اسلامی که پیامبر اعظم به امت خود ارائه کرد دینی است عقلانی و رحمانی که بهترین روش زندگی برای پیروان این دین و اخوت و برادری میان آنها و همچنین همزیستی مسالمت آمیز با پیروان سایر ادیان است و این قرائت از اسلام است که صلح و امنیت را در جهان تحکیم می بخشد.
رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی در فدراسیون روسیه به نقل از سخنان نماینده مقام معظم رهبری در امور حج و زیارت با اشاره به توطئه های دشمنان برای ایجاد تفرقه در امت اسلام و تحریف چهره واقعی اسلام با ایجاد گروه های تکفیری و تروریستی و کشتن انسان های بی گناه به وحشیانه ترین شکل، اعلام کرد: همکاری ایران و روسیه در نابودی این گروه ها، اقدامی سرنوشت ساز برای امت اسلام و جهان محسوب می شود که مسلمانان و جهانیان باید قدردان آن باشند.
در ادامه این مراسم مولوی عبدالباسط نوری زاد امام جمعه اهل سنت شهر گنبدکاوس نیز با تبریک میلاد با سعادت پیامبر اسلام و امام جعفر صادق(ع) به تشریح جنبه های رحمانی سیره نبوی پرداخت.
وی با اشاره به حضور نمایندگان اهل سنت ایران از اقوام مختلف در مجلس شورای اسلامی و انتصاب بخش قابل توجهی از مدیران مناطق سنی نشین ایران از میان اهل سنت اظهار داشت در جمهوری اسلامی ایران اخوت و برادری میان شیعه و سنی به خوبی برقرار است و جامعه اهل سنت ایران با ازادی و احترام در این کشور زندگی می کند و در عرصه های مختلف حضور موثر دارند.
در این مراسم مردمی که با اهمتام رایزنی فرهنگی ایران و باحضور محمد حضرت معاون اداره دینی مسلمانان باشقیرستان و جمعی از مقامات و شخصیت های محلی برگزار شد گروه تواشیح سیره النبی نیز به اجرای برنامه زیبای تواشیح پرداختند که با استقبال بسیار گرم حاضران مواجه شد.
حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسکر به همراه هیا ایرانی امروز ضمن شرکت در نماز جمعه شهر اوفا به ایراد سخنرانی پرداخت.
اروپام*391*شبس*1613*انتشار دهنده: عبدالله غفاریانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید