خانه / اجتماعی / توقیف 15 دفتر غیرقانونی مربوط به موقوفات خاص در خراسان رضوی

توقیف 15 دفتر غیرقانونی مربوط به موقوفات خاص در خراسان رضویبه گزارش ایرنا حجت الاسلام محمد احمدزاده دوشنبه شب در نشست کمیته حل اختلاف مساجد، حسینیه ها و هیات های مذهبی خراسان رضوی در تالار نور مشهد افزود: در خراسان رضوی 2 هزار متولی موقوفه، 6 هزار مسجد با 20 هزار عضو هیات امنا، 254 بقعه متبرکه امامزادگان با یکهزار و 500 عضو هیات امنا وجود دارد.
وی بیان کرد: اواخر سال گذشته برای نخستین بار در کشور یکان حفاظت از اراضی موقوفی در استان شکل گرفت که با تلاش این یکان در 6ماه اول امسال به 30 مورد تغییر کاربری اراضی موقوفی در استان رسیدگی شد.
وی افزود: همچنین در 6 ماهه ابتدای امسال با همکاری یکان حفاظت از اراضی موقوفی استان سه میلیون مترمربع اراضی موقوفی متصرف شده به ارزش سه هزار و 500 میلیارد ریال در استان آزادسازی شد.
وی اظهار کرد: تشکیل کمیته یاوران امر به معروف و نهی از منکر در بقاع متبرکه، راه اندازی سامانه جی پی اس در کلیه رقبات، سنددار کردن 70 درصد از رقبات موقوفات در استان، انجام فعالیت های فرهنگی مختلف با محوریت اصحاب وقف از دیگر اقدامات اداره کل اوقاف و امور خیریه در خراسان رضوی بوده است.
وی درباره کمیته حل اختلاف مساجد، حسینیه ها و هیات های مذهبی خراسان رضوی نیز گفت: این کمیته از زمان تشکیل خود در استان به 48 موضوع رسیدگی کرده که این مسائل توسط اعضای آن به خوبی حل و فصل شده است.
به گزارش ایرنا، 23 هزار موقوفه و 125 هزار و 830 رقبه اعم از منفعتی و انتفاعی در خراسان رضوی تحت مدیریت اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قرار دارد.
5132/7489
خبرنگار: میترا عبداللهی ** انتشار دهنده: علی اصغر ایزدیانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید