خانه / اجتماعی / تلاش مخفیانه هند برای ساخت ناوگان زیردریایی هسته ای

تلاش مخفیانه هند برای ساخت ناوگان زیردریایی هسته ایبه گزارش چهارشنبه شب ایرنا از یک نشریه هندی (swarajyamag)، این پروژه هند که تحت نظارت مستقیم «اجیت دووال» مشاور امنیت ملی هند در حال انجام است، در سال های اخیر به نتایجی دست یافته است.
زیردریایی ‘ای ان اس اریهانت’ نخستین زیردریایی هسته ای ساخت هند به خدمت نیروی دریایی این کشور درآمده است. این درحالی است که دومین زیردریایی ساخت هند با نام ‘ای ان اس اریگات’ نیز در ماه نوامبر (آبان ماه) سال جاری از سوی نیرمالا سیتارمان به آب انداخته شد. اما بر اساس گزارش های منتشر شده، دولت هند از اعلام این خبر به رسانه های هند خودداری کرده است.
هند تا سال 2022 عملیات ساخت دو زیردریایی هسته ای دیگر را نیز به پایان خواهد برد. این دو زیردریایی که یک هزار تن سنگین تر از دو زیردریایی پیشین خود خواهند بود، به هشت موشک بالستیک مجهز خواهند شد.
راکتور هسته ای این زیردریایی ها از سوی مرکز تحقیقات هسته ای هند ساخته شده است در حالی که توسعه سیستم پرتاب موشک آنها بر عهده سازمان تحقیق و توسعه موشکی این کشور می باشد.
در آغاز ماه دسامبر امسال (10 آذر)، سونیل لنبا فرمانده نیروی دریایی هند اعلام کرد که پروژه ساخت شش زیردریایی بومی هسته ای به ارزش 9.2 میلیارد دلار آغاز شده است.
نیروی دریایی هند همچنین در حال کار بر روی زیردریایی های 13 هزار تنی با قابلیت پرتاب موشک های بالستیک می باشد. این زیردریایی ها قادر خواهند بود 12 موشک بالستیک هسته ای را با خود حمل کنند. 80 درصد از قطعات این زیردریایی ها در هند ساخته خواهد شد.
بنابراین، هند همزمان در حال انجام چندین پروژه ساخت زیردریایی است. اگرچه این کشور سعی کرده است تا این زیردریایی ها را به صورت بومی تولید کند، اما طراحی و جزییات تکنیکی آنها با همکاری روسیه انجام می شود.
هند هم اکنون در حال مذاکره با روسیه برای اجاره کردن یک زیردریایی هسته ای کلاس اکولا می باشد. زیردریایی ای ان اس چاکرا که پیش از این از روسیه اجاره شده بود به دلیل وقوع حادثه در اوایل سال جاری از خدمت نیروی دریایی هند خارج شده است.
یکی دیگر از پروژه های مهم هند ساخت پایگاه زیردریایی های هسته ای تا سال 2022 می باشد. این پایگاه دارای دیواره های بتنی ضخیم به منظور ایمن ساختن یکی از گران ترین و پیشرفته ترین پروژه های دفاعی هند خواهد بود.
به خدمت گرفتن این زیردریایی ها که انتظار می رود تا پایان یک دهۀ آینده عملیاتی شوند ، قدرت سه گانه هسته ای هند به معنی توانایی حمله هسته ای از زمین، هوا و دریا را تقویت می کند.
این تلاش هند برای ساخت زیردریایی های هسته ای اهمیت خاصی دارد، زیرا بر اساس گزارش های منتشر شده، این کشور طرح خود برای ساخت ناو هواپیمابر هسته ای را متوقف کرده است. ناو هواپیمابر هسته ای که نیروی خود را از راکتور های هسته ای دریافت می کند، می تواند برای یک دوره طولانی بدون وقفه به عملیات خود ادامه دهد.
نیروی دریایی هند مصمم است که با افزایش توان عملیاتی خود منطقه اقیانوس هند به عنوان سومین اقیانوس بزرگ جهان را تحت کنترل خود داشته باشد.
این منطقه به دلیل عبور دو سوم نفت و نیمی از محموله های باری جهان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.
هند این منطقه را به عنوان حیاط خلوت خود می داند و می خواهد به عنوان تنها تامین کننده امنیت در این منطقه به رسمیت شناخته شود.
شبد**آساق**267**1379
وحیده دینداری** انتشار دهنده: هادی افتخاریانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید