خانه / اجتماعی / تقویت زیرساخت های درمانی در استان مرکزی ضروریست

تقویت زیرساخت های درمانی در استان مرکزی ضروریستبه گزارش ایرنا، آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی روز پنجشنبه در آیین عملیات اجرایی ساختمان جایگزین بیمارستان آیت الله طالقانی در شهر اراک، افزود: زیرساخت های استاندارد و با کیفیت درمانی سرمایه استان است و حوزه عمرانی سلامت باید به گونه ای طراحی شود که توان پاسخگوی به نیازهای مردم را داشته باشد.
وی بیان کرد: تکیه بر نهضت پیشگیری از بیماری ها و اصلاح الگوی زیستی و تغذیه ای مردم از تکالیف مهم حوزه سلامت است و راهبری اعتبارات در این بخش باید با اولویت پیشگیری بر درمان باشد.
آیت الله دری نجف آبادی تصریح کرد: بیماری های سخت درمان به دلیل هزینه های بالا، فشار زیادی را به دولت و خانواده ها می آورد و سوق دادن خیران برای مشارکت در تقویت زیرساخت های درمانی این بیماران ضروری است.
نماینده ولی فقیه در استان مرکزی تاکید کرد:نیاز است مسئولان، نهادهای دولتی و عمومی و خیران در مقوله بهبود و ارتقای سلامت جامعه مسئولیت پذیر باشند و همکاری لازم را در این بخش به عمل آورند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک نیز در این آیین گفت: برای ساخت ساختمان جایگزین بیمارستان آیت الله طالقانی 210 میلیارد ریال اعتبار نیاز است که 70 میلیارد ریال آن توسط خیران پرداخت می شود.
دکتر حسن طاهراحمدی افزود: 40 میلیارد ریال نیز توسط وزرات خانه پرداخت شده و قرار است درزمان پیشرفت این طرح 100 میلیارد ریال دیگر نیز از طریق وزراتخانه در راستای تکمیل این طرح پرداخت شود.
وی ادامه داد: این بیمارستان هفت هزار متر مربع زیربنا دارد و عملیات اجرایی آن در مدت 2 سال پیش بینی شده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک در ادامه گفت: در کشور به ازای هر نفر یک و نهم دهم تخت بیمارستانی وجود دارد اما در استان این شاخص کمتر است و می طلبدبا تلاش مضاعف استان مرکزی به شاخص میانگین کشوری برسد.
دکتر طاهر احمدی خاطرنشان کرد: 280 میلیارد ریال در سال گذشته به صورت نقدی و غیرنقدی توسط خیران به حوزه سلامت کمک شد و می طلبد با توجه به کمبود اعتبارات دولتی سرمایه گذاری در این بخش بیشتر شود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک تصریح کرد: بیمارستان آیت الله خوانساری 64 تختخوابی بودکه توان پاسخگویی به خدمات درمانی بیماران سخت درمان را نداشت و 80 نفر پشت نوبت داشت و طرح توسعه این مرکز درمانی در آینده نزدیک با کمک خیران و وزارتخانه تحقق می یابد.
در ادامه این آیین استاندار مرکزی و جمعی از مسئولان این استان از عملیات ساخت بیمارستان ولیعصر (عج) اراک بازدید کردند.
در استان مرکزی 10 بیمارستان فعال با یکهزار و 945 تخت مصوب و یکهزار و 750 تخت فعال و 85 بخش درمانی وجود دارد.
16 واحد بیمارستانی استان مرکزی مربوط به حوزه دولتی ، سه بیمارستان با راهبری حوزه مدیریت درمان تامین اجتماعی و 2 بیمارستان نیز خصوصی در اراک و ساوه است.
در حال حاضر 698 پزشک عمومی، 485 پزشک متخصص و فوق تخصص و یکهزار و 726 کارشناس رشته های مختلف پیراپزشکی و مامایی در استان مرکزی فعالیت دارند.
232 پزشک استان مرکزی در قالب دندانپزشک مطب دار و شاغل در دانشگاه ها و بیمارستان های غیر دولتی فعالیت دارند.
133 آزمایشگاه مستقل و غیرمستقل 54 مرکز اورژانس بیمارستانی، 54 مرکز مستقل و غیرمستقل پرتو نگاری، 146 داروخانه و 103 واحد توانبخشی در استان مرکزی فعالیت دارد.
7114/6013/خبرنگار: شیما کریمی***انتشاردهنده:انتشاردهنده:مژگان حیدریانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید