خانه / دسته‌بندی نشده / ترامپ: اقدام نظامی علیه کره شمالی، اولین گزینه ما نیست

ترامپ: اقدام نظامی علیه کره شمالی، اولین گزینه ما نیستبه گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، این در شرایطی است که وی صبح امروز گفته بود که مذاکره با کره شمالی را به عنوان یک گزینه، مطرح نمی‌داند.
ترامپ به خبرنگاران حاضر در کاخ سفید گفت: رئیس جمهور شی مایل است کاری در این خصوص انجام دهد و باید ببینیم که آیا می‌تواند یا نه.
وی ادامه داد: آنچه در کره شمالی می‌گذرد، قابل پذیرش نیست. معتقدم رئیس جمهوری چین هم کاملا با من موافق است. ما گفت‌وگوی بسیار قاطعی داشتیم.
در همین خصوص وزارت امورخارجه چین با صدور یک بیانیه اعلام کرد که رئیس جمهوری این کشور در تماس تلفنی با ترامپ، بار دیگر تعهد خود به خلع شبه جزیره کره از سلاح هسته‌‌ای را یادآور شده است.
بر اساس این بیانیه، شی همچنین تاکید کرده است که چین حل مسئله کره شمالی را از طریق گفت وگو ممکن می‌داند و بر این موضوع متمرکز شده است.
رئیس جمهوری چین در این خصوص افزود: ضروری است که در مسیر حل و فصل صلح‌آمیز این موضوع باقی بمانیم.
چین اولین شریک تجاری کره شمالی به حساب می‌آید و در ماه‌های گذشته به سبب شدت گرفتن برنامه‌های هسته‌ای و موشکی پیونگ یانگ، یه شدت تحت فشار قرار گرفته است.
ترامپ در ماه‌‍ های گذشته بارها از پکن به علت آنچه که عدم همکاری با واشنگتن برای مهار کره شمالی خوانده، انتقاد کرده است.
وزارت امور خارجه چین اما چندی پیش به این اظهارات پاسخ داده و گفته بود که کاخ سفید باید به این سناریو که پکن را مقصر جلوه داده و خود اقدامی انجام ندهد، پایان دهد.
«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه چندی پیش از طرحی مشترک با چین برای گشودن دریچه گفت وگوها با کره شمالی خبر داده بود؛ موضوعی که به نظر می‌رسد در نشست اخیر سران کشورهای عضو بریکس (برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی) مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
خبرگزاری رسمی کره شمالی روز یکشنبه گذشته از ششمین آزمایش «موفقیت‌آمیز» بمب هسته ای این کشور خبر داده بود که به گفته این رسانه، قابلیت نصب بر روی موشک‌های قاره‌پیما را دارد.
این کشور هفته گذشته نیز موشکی را به سمت ژاپن شلیک کرد که از حریم هوایی این کشور گذشت و موجب وحشت ساکنان مناطق شمالی ژاپن شد.
شبس ** 9386 *1488* مترجم: مهران معینی جم*انتشار دهنده: بهمن بامداد**انتهای پیام /*


پاسخی بگذارید