خانه / دسته‌بندی نشده / تحقیق در مورد جرائم جنگی نیروهای استرالیا در افغانستان

تحقیق در مورد جرائم جنگی نیروهای استرالیا در افغانستانبه گزارش ایرنا، دبیر کل نیروهای دفاعی استرالیا با اعلام این درخواست بی سابقه، از همه کسانی که دارای اطلاعاتی در مورد نقض ‘قوانین منازعات مسلحانه’ هستند خواست برای ارائه این قبیل اطلاعات پیشقدم باشند.
به نوشته تارنمای شبکه ‘اسکای نیوز’، این تحقیقات پیرامون ‘شایعاتی’ از خشونت های مرتکب شده توسط نظامیان استرالیا در فاصله سال های 2010 تا 2016 در افغانستان است.
چند مورد اتهام مشخص در مورد خشونت نیروهای نظامی استرالیا علیه شهروندان افغانستان توسط مردم این کشور آسیایی و برخی نظامیانی که پیشتر در نبردهای افغانستان حضور داشته اند ارائه شده است که در مورد آن تحقیق و بررسی صورت می گیرد.
مقامات دفاعی استرالیا اعلام کردند این تحقیقات به طور خصوصی و مستقل از فرماندهان ارشد انجام می شود.
دادگاه عالی ‘نیو سوت ولز’ و قاضی ‘پائول بررتون’ افسر خزانه ارتش استرالیا که در این تحقیقات دستیار بازرس کل هستند، نسبت به درخواست برای اطلاعات بیشتر اقدام کرده اند.
نیروهای ویژه استرالیا که از سال 2001 وارد افغانستان شدند بر اساس برخی مستندات و اتهام های مطرح شده، تنها در فاصله سال های 2009 تا 2013 دستکم 10 شلیک داشته اند که در آنها افراد غیرمسلح از جمله کودکان جان خود را از دست داده اند.
در یکی از این موارد که در سپتامبر سال 2013 رخ داد، در حمله به خانه ای، یک افغان و 6 کودکش که در خواب بودند، کشته شدند.
قتل دو افغان توسط نظامیان استرالیا در سال 2012 و کشته شدن یک موتورسوار افغان در سال 2013 نیز از دیگر موارد گسترده جنایات جنگی است که نظامیان استرالیا متهم به انجام آن هستند.
پلیس فدرال استرالیا نیزاز تیر ماه امسال تحقیقات در مورد یکی از حوادث تیراندازی نیروهای ویژه این کشور در افغانستان که باعث قتل یک پسر در قندهار شد را آغاز کرد.
شبکه ‘ای.بی.سی’ نیز اخیرا با یکی از سربازان قدیمی نیروهای ویژه استرالیا در افغانستان گفت وگو و وی به این موضوع اشاره کرد که فرهنگ سهل انگاری نشان دهنده بی توجهی نیروهای استرالیایی به جان افغان هاست که در میان اقلیت سربازان نیروهای ویژه استرالیایی در افغانستان وجود دارد.
وی گفت که رفتار برخی نیروهای ویژه استرالیا باعث کشتارهای قابل اجتناب و بی پروایانه افراد غیر نظامی شده است. دلیل این امر تغییرات بنیادی در فرهنگ است که باعث از بین رفتن ارزش های اخلاقی و انسانی در حین درگیری های نظامی شده است.
آساق**241**1611**انتشاردهنده: رضاپیمان یغماییانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید