خانه / دسته‌بندی نشده / تاکید موگرینی بر عضویت کشورهای بالکان غربی در اتحادیه اروپا

تاکید موگرینی بر عضویت کشورهای بالکان غربی در اتحادیه اروپابه گزارش ایرنا از پایگاه های اینترنتی بالکان، موگرینی در این مجمع راهبردی در شهر بلد اسلوونی افزود: هر یک از شریکان اتحادیه اروپا در منطقه بالکان غربی دارای آینده خوبی در اتحادیه اروپا هستند.
وی با تاکید بر اینکه موضوع عضویت کشورهای بالکان غربی از موضوعات اصلی گفت وگو با مخاطبین اسلوونی در این اجلاس بوده است، گفت که بایستی با یکدیگر برای نحوه پیشرفت منطقه به سوی اتحادیه اروپا فعال باشیم.
موگرینی گفت: برای من روشن است که تمامی کشورهای بالکان در نهایت بخشی از اتحادیه اروپا خواهند بود.
وی خاطر نشان کرد که بیش از 13 سال پیش در سولون عضویت تمامی کشورهای بالکان در اتحادیه اروپا وعده داده شد و تمامی 28 کشور عضو شورای اروپا در مارس امسال نیز بدون تردید بر این امر تاکید داشتند.
موگرینی همچنین ابراز امیدواری کرد که تا پایان دوره کنونی کمیسیون اروپا یعنی تا دو سال آینده عملا گام های قابل توجهی در 6 کشور بالکان غربی به سوی اتحادیه اروپا برداشته خواهد شد. مسیر این کشورها به سمت اتحادیه اروپا غیرقابل برگشت است.
بروکسل تلاش دارد که ثبات و صلح پایدار در منطقه بالکان غربی با عضویت تمامی کشورهای منطقه تضمین شود.
کشورهای کرواسی، اسلوونی، رومانی و بلغارستان تا کنون از منطقه بالکان از اعضای اتحادیه اروپا هستند و کشورهای صربستان، بوسنی و هرزگوین، آلبانی، مقدونیه و مونته نگرو در این سمت گام بر می دارند.
دوازدهمین دوره از اجلاس سالیانه مجمع راهبردی «بلد» (BSF) به عنوان یک همایش پیشرو در منطقه مرکز و جنوب شرق اروپا، بعدازظهر دوشنبه 13 شهریور ماه با شعار «حقیقتی نو» آغاز به کار کرد و امروز بعد از دو روز فعالیت به کار خود پایان داد.
امسال مجمع راهبردی بلد با حضور بیش از یک هزار شرکت ‌کننده شامل سران کشورها و دولت‌ها، وزرا، دیپلمات‌ها، نمایندگان پارلمان، مسئولان سازمان های منطقه‌ای و بین‌المللی و نمایندگان حوزه کسب و کار و کارشناسان بیش از 70 کشور جهان به مدت دو روز برگزار شده است.
علاوه بر موضوع عضویت کشورهای بالکان غربی در اتحادیه اروپا، دیگر موضوعات مهم نیز مانند؛ مهاجرت، بحران سوریه، روابط هند و چین، افراط‌گرایی، تروریسم، روابط اروپا و روسیه و موضوع فارک در کلمبیا در این اجلاس مطرح شد.
اجلاس مجمع راهبردی «بلد» به عنوان بزرگترین رویداد دیپلماتیک در اسلوونی هر ساله با حضور مقامات عالی رتبه کشورها، شخصیت های بین المللی، تجار و صاحبان صنایع و محققین کانون های اندیشه در شهر بلد برگزار می گردد.
دومین روز از اجلاس مزبوردر 9 پنل تخصصی و 6 پنل مربوط به بخش کسب و کار مجمع راهبردی بلِد برگزار شد.
یکی از مهمترین پنل‌ها با عنوان «حکومت جهانی هسته‌ای: به کجا می‌رود؟» با حضور ‘یوکیا آمانو’ مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، معاون وزیر امور خارجه قزاقستان، فرستاده ویژه اتحادیه‌اروپا در امور منع گسترش و خلع سلاح، معاون دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (NATO)، سفیر دیپلماسی عمومی در وزارت امور خارجه کره جنوبی و لاسینا زربو دبیر اجرایی سازمان پیمان منع جامع آزمایش هسته‌ای برگزار شد.
محور اصلی گفت و گوهای این پنل حول بحران کره شمالی بود.
یوکیا آمانو در این اجلاس اظهار داشت: پیشتر مسأله کره شمالی تهدیدی منطقه‌ای قلمداد می‌شد، اما اینک به تهدیدی جهانی تبدیل شده است.
آمانو همچنین با اشاره به توافق هسته‌ای‌ بین ایران و گروه 1+5 موضوع اجرای برجام را مورد اشاره قرار داد.
وی کشورهای در حال توسعه را دعوت به احتیاط در استفاده از مواد هسته‌ای کرد و افزود که در صورت احتیاط و انجام همه اقدامات ایمنی لازم، خطری وجود نخواهد داشت.
آمانو اذعان داشت که فناوری هسته‌ای دارای مصارف گسترده‌ای از جمله در درمان سرطان و بیماری‌های قلبی عروقی، کشاورزی، صنعت، حفظ محیط زیست و آب است.
یکی دیگر از پنل‌های مهم روز دوم پنل «بالکان غربی: توسعه اتحادیه اروپایی- آیا تظاهر نام این بازی است؟» بود که با حضور وزرای امور خارجه آلبانی، بوسنی و هرزگوین، صربستان، مونته‌نگرو، مقدونیه و کرواسی، معاون وزیر امور خارجه کوزوو، معاون امور سیاسی و مشارکتی در بانک اروپایی بازسازی و توسعه (EBRD)، مدیر امور اروپا و آسیای میانه در خدمات عملی خارجی اروپایی (EESA)، مشاور کمیسیونر سرتو و دستیار معاون وزیر امور خارجه ایالات متحده در امور اروپایی و اورآسیا برگزار شد.
حاضرین در این پنل بر ضرورت توسعه اتحادیه اروپایی و تسریع در الحاق کشورهای منطقه بالکان غربی به این اتحادیه تاکید داشتند.
مرتضی درزی رامندی سفیر جمهوری اسلامی ایران در اسلوونی نیز در حاشیه این اجلاس دو روزه با برخی از مقامات شرکت کننده، تجار و صاحبان صنایع و محققین کانون های اندیشه پیرامون روابط دوجانبه و تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی گفت و گو و تبادل نظر کرد.
سیزدهمین دوره از اجلاس سالیانه مجمع راهبردی بلِد (BSF)نیز در ماه سپتامبر سال 2018 برگزار خواهد شد.
شبد** اروپام**436**1379
انتشار دهنده: هادی افتخاریانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید