خانه / دسته‌بندی نشده / بنگلادش مهاجران روهینگیا را در جزیره ای خطرناک اسکان می دهد

بنگلادش مهاجران روهینگیا را در جزیره ای خطرناک اسکان می دهدبه گزارش سه شنبه شب ایرنا، خبرگزاری رویترز به نقل از مقام‌های بنگلادشی از قصد دولت این کشور برای احیای طرح اسکان مسلمانان روهینگیا در جزیره سیل خیز «تنگار چار» در آب‌های جنوب این کشور خبر داد.
جزیره نوظهور تنگارچار که تنها 11 سال است که در دلتای بنگلادش از آب خارج شده، در فصل تابستان دچار سیل های مکرر شده و وقتی دریا آرام است شاهد گشت دزدان دریایی برای به گروگان گرفتن ماهیگیران است.
خبرگزاری رویترز براساس مشاهدات نماینده خود که اواخر سال 95 به تنگارچار رفته، این جزیره را زمینی صاف بدون هیچ پدیده جغرافیای توصیف کرده که کاملا فاقد جاده و یا ساختمان است.
در حالی که طرح اسکان مهاجران در این جزیره که برای اولین بار در سال 2015 ارائه شد با انتقادهای فراوان بین المللی روبرو است، دولت بنگلادش اصرار داد که انتخاب محل اردوگاه مهاجران تصمیمی در حیطه سیاست داخلی است.
امام مشاور سیاسی نخست وزیر بنگلادش گفت: ما از نهادهای بین المللی برای انتقال مهاجران روهینگیا به جزیره تنگار چار درخواست کمک کرده ایم.
با وجود اینکه دولت بنگلادش از ورود مهاجران مسلمان روهینگیا جلوگیری می‌کند، در 10 روز اخیر بیش از 125 هزار نفر از آنان موفق به عبور از مرز این کشور شده و به 400 هزار مهاجر دیگری که در بنگلادش زندگی می‌کنند پیوسته اند.
به گزارش ایرنا، روهینگیایی ها اقلیتی مسلمان در کشور عمدتا بودایی میانمار هستند که میانمار آنها را بنگلادشی و دولت بنگلادش آنها را میانماری می دانند.
این دومین بار در سال جاری میلادی است که خشونت ها علیه مسلمانان، موج عظیمی از آوارگان را به وجود می آورد.
براساس گزارش کمیساریای پناهندگان سازمان ملل در روزهای اخیر، دهها هزار نفر از مسلمانان اقلیت روهینگیایی برای فرار از خشونت ها، با قایق و پای پیاده از مرز عبور کرده و وارد بنگلادش شده اند.
دولت میانمار اعلام کرده که بیش از 2 هزار و 600 خانه در شمال غرب این کشور و در استان راخین در یک هفته تنش در این استان، در آتش سوخته است.
وضعیت جمعیت حدود یک میلیون و یکصد هزار نفری مسلمانان روهینگیایی و نحوه برخورد با آنها، بزرگ ترین چالش ‘آنگ سان سوچی’ رهبر ملی میانمار است که برخی ها از او به دلیل سکوت برابر نارضایتی‌ های این جامعه اقلیت انتقاد می‌کنند.
شبد**9416**9122**مترجم: علیرضا آقازاده**انتشار دهنده:مهدی نعمتیانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید