خانه / اجتماعی / بررسی ایمنی خط هفت مترو/خطوط مصوب مترو تهران 540 کیلومتر است

بررسی ایمنی خط هفت مترو/خطوط مصوب مترو تهران 540 کیلومتر استبه گزارش خبرنگار ایرنا، محسن پور سیدآقایی روز سه شنبه در جمع خبرنگاران افزود: در این گزارش ناایمن بودن خط هفت یا چند ایستگاه آن مشخص خواهد شد.
وی اظهار کرد: طرح جامع حمل و نقل عمومی شهر تهران در حال بازنگری است که مدلهای مختلف حمل و نقلی از جمله مترو، اتوبوس و تراموا در آن دیده شده و پس از انجام مطالعات به تصویب شورای عالی ترافیک خواهد رسید.
معاون شهردار تهران با تاکید بر اینکه اولویت شهرداری تهران توسعه استفاده مردم و سپس توسعه عملکرد است خاطرنشان کرد: اینکه یک خط مترو راه اندازی شود اما ناوگان خط دیگری برای استفاده از آن بکار گرفته شود درست نیست.
به گفته وی تکمیل خط سه و راه اندازی پایانه تعمیراتی آن به منظور استفاده از ظرفیت کامل این خط از اولویت های مترو است.
پورسیدآقایی با بیان اینکه اگر نتوانیم مردم را به استفاده از مترو ترغیب کنیم بدین معناست که کاری انجام نداده ایم گفت: راه اندازی خطوط ملاک نیست بلکه تعداد مسافرانی که با راه اندازی مترو اضافه می شود باید مورد توجه قرار گیرد.
وی با اشاره به اینکه در بسیاری از ایستگاه های مترو حداقل امکانات وجود ندارد یادآور شد: تجهیزات خط شش مترو زیر 10 درصد است.
پورسیدآقایی با اشاره به ساخت پل صدر اظهار کرد: با توجه به اعتباری که در ساخت پل صدر هزینه شد بهتر بود این اعتبار در مترو هزینه شود که اثر ترافیکی بهتری نیز داشت.
وی تصریح کرد: ساخت چنین پروژه هایی هنگامی توجیه دارد که شبکه مترو و اتوبوس تکمیل شده باشد.
معاون شهردار تهران گفت: طی یکسال آینده 20 قطار نو و 20 قطار تعمیر شده به ناوگان مترو اضافه خواهد شد.
وی در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه براساس صحبت های شهردار پیشین هشت خط مترو تهران تکمیل شده است تصریح کرد: این اظهارنظر جنبه سیاسی داشته و خطوط مترو مصوب تهران 540 کیلومتر است که 280 کیلومتر آن اجرا شده است.
معاون شهردار تهران افزود: خط هشت کنونی در طرح مصوب ادامه خط یک است و در واقع خط 8 و 9 مترو خطوط رینگی اطراف شهر است.
وی خاطرنشان کرد: چهار خط اکسپرس در طرح مصوب وجود دارد که هیچ توجهی به آن نشده است.
پورسید اقایی افزود: مشکل ایمنی خط هشت نداشتن فاصله استاندارد با آزادراه خلیج فارس است.

*مناقصه پارکومترها لغو شد
معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار در ادامه از لغو مناقصه نصب 15 هزار پارکومتر خبر داد و افزود: مناقصه مربوط به این طرح پس از ایجاد تغییراتی مجددا برگزار و تا پایان سال اجرایی خواهد شد.
پورسید آقایی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شهردار تهران در اظهاراتی اعلام کرده که اصل این موضوع که دولت به شهرداری بدهی دارد یا خیر خاطرنشان کرد: اینکه شهرداری تهران از دولت طلب دارد یا خیر به تفاوت رویکرد گفتاری و حسابداری بر می گردد؛ دولت هر سال بودجه ای را مصوب می کند که تا پایان سال موفق به پرداخت مبالغی از آن نمی شود که این مبالغ در سیستم مالی بدهی تلقی نمی شود.
وی تصریح کرد: اگر مجموع تخصیص هایی که در قالب بودجه در نظر گرفته و پرداخت نشده است را به عنوان بدهی دولت ذکر کنیم قانونی نیست.
معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران افزود: در جلسه ای که شب گذشته با رییس سازمان برنامه و بودجه برگزار شد مقرر شد امسال در حدی که به سایر دستگاهها کمک دولتی می شود به شهرداری تهران نیز پرداخت شود.
وی با اشاره به اینکه فضای تعامل بهتر از تخاصم به پیشبرد کارها کمک خواهد کرد گفت: مقرر شده سهم دولت از یارانه بلیط مترو و اتوبوس پرداخت شود.
پورسید آقایی در ادامه از برگزاری مناقصه تامین 672 واگن مترو خبر داد و گفت: به محض انتخاب برنده کارهای خرید واگن دنبال خواهد شد که البته تامین این تعداد واگن حدود 2 سال بطول خواهد انجامید.
وی همچنین با بیان اینکه بخشی از بار مشکلات تهران ناشی از عملکرد شهرهای اطراف است اظهار کرد: ساخت مترو شهرهای اطراف تهران نباید به عهده شهرداری پایتخت باشد.
معاون شهردار تهران با تاکید بر اینکه پولی که از مردم یک شهر دریافت می شود قانونا و شرعا باید برای آن شهر نیز هزینه شود گفت: طرحی به منظور سامان یافتن حمل و نقل شهرهای اطراف تهران به دولت ارائه خواهد شد که در آن شهرداری نقش کمکی داشته نه اینکه متولی آن باشد.
وی در ادامه با بیان اینکه از ابتدای امسال تاکنون 2 هزار و 200 تاکسی جدید خریداری و وارد ناوگان تاکسیرانی شده خاطرنشان کرد: مجموع تاکسی های فرسوده پایتخت کمتر از 6 هزار مورد است که نوسازی این تعداد نیز دنبال خواهد شد.
پور سید آقایی تعداد پیکان های تاکسی باقیمانده را 524 عدد عنوان کرد.
وی همچنین یادآور شد: حدود 600 مینی بوس فرسوده نیز باقیمانده که تا پایان سال نوسازی می شود.
معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران عمده مشکل شهرداری در زمینه مینی بوس و اتوبوس فرسوده را مربوط به مینی بوس های شهرهای اطراف تهران دانست که زیر نظر شهرداری تهران عمل نمی کند اما بیشترین آلودگی را برای شهر تهران دارد.
وی با اشاره به موضوع تاکسی های اینترنتی اظهار کرد: این مسئله یک تکنولوژی است و نباید خلاف جهت آب شنا کرد.
پورسید آقایی با بیان اینکه تاکسی های اینترنتی می تواند در کاهش ترافیک موثر باشد تاکید کرد: سایر تاکسی ها مسیر بازگشت را بدون مسافر طی می کند اما تاکسی های اینترنتی در هر مقصد می تواند مسافرگیری کنند که بدین ترتیب سطح تردد خالی کاهش پیدا می کند.
وی با بیان اینکه 20 شبکه تاکسی اینترنتی در حال حاضر فعال است تصریح کرد: باید تاکسی های شهر تهران به این سیستم مجهز شده و از ظرفیت آنها برای این موضوع استفاده کرد.
معاون شهردار تهران گفت: در حال حاضر آئین نامه ای در این خصوص تدوین و در حال تهیه است که به وزارت کشور ارائه خواهد شد و در صورت تائید ملاک عمل تمام شهرداری های کشور قرار می گیرد.
وی درخصوص حل مشکل آلودگی هوای پایتخت اظهار کرد: من هیچ وعده ای نداده و اساسا علاقه ای به وعده دادن ندارم اما قول می دهم وضعیت حمل و نقل عمومی تهران بطور کلی در 4 سال آینده بهتر از وضعیت کنونی باشد.
پورسید آقایی در پاسخ به سوالی مبنی بر خروجی پویش از خودمان شروع کنیم که اعتبار زیادی صرف آن شد گفت: از جزئیات نتیجه این پویش اطلاع ندارم اما نمی خواهم عملکرد مدیریت شهری گذشته را زیرسوال ببرم.
وی با تاکید بر اینکه مسائل فرهنگی در حل مشکلات ترافیک تهران نقش اساسی دارد افزود: کار فرهنگی باید عمیق و ماندگار باشد نه ظاهری و بصورت یک شعار.
معاون شهردار تهران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ترافیک اول مهر و فعالیت ستاد استقبال از مهر یادآور شد: با وجود افزایش 2 برابری تردد طول ترافیک صبحگاهی 23 درصد و در مجموع طول ترافیک در 2 هفته اول مهر 21 درصد کاهش یافت.
وی همچنین از رشد 8 برابری استفاده از مترو در 2 هفته ابتدای مهر خبر داد.
پورسید آقایی با اشاره به اجرای پایلوت طرح سرویس مدارس در منطقه 4 و 8 گفت: نظر سنجی ها حاکی از رضایت 90 درصدی از اجرای این طرح است.
وی از اجرای این طرح در سایر نقاط پایتخت خبر داد و خاطرنشان کرد: در قالب این طرح کارت بلیت به نام دانش آموزان صادر و هنگام استفاده از کارت بلیت یک پیام کوتاه برای اولیاء و مدیران مدرسه ارسال می شود.
خبرنگار: عاطفه نژاد سالاری**انتشار: محمد آجورلو
تهرام/9353/7243//1348انتهای پیام /*


پاسخی بگذارید