خانه / اجتماعی / بحران زیست محیطی با افت 25 متری آب در دشت های چهارمحال و بختیاری

بحران زیست محیطی با افت 25 متری آب در دشت های چهارمحال و بختیاریبه گزارش ایرنا، سیدهاشم فاطمی عصر سه شنبه در همایش بام ایران در حسرت آب افزود: چهارمحال و بختیاری هیچگاه تولیدکننده 11 درصد آب شیرین کشور نبوده و این موضوع به اشتباه عنوان شده است.
وی ادامه داد: با توجه به وقوع خشکسالی های متوالی، این استان هم اکنون کمتر از 5 درصد آب شیرین کشور را تولید می کند که به سبب کوهستانی بودن منطقه بهره ای از آبهای سطحی نمی برد و با بحران مواجه شده است.
فاطمی وابستگی چهارمحال و بختیاری به منابع آب زیرزمینی را 72 درصد اعلام کرد و گفت: این وضعیت سبب کاهش شدید منابع آب دشتهای استان شده و چنانچه در مصرف این منابع بازنگری شکل نگیرد شاهد وقوع بحران جبران ناپذیری در استان خواهیم بود.
این کارشناس مسائل آب خاطرنشان کرد: طی 30 سال گذشته سطح آب زیرزمینی در دشت شهرکرد 17 متر، سفید دشت 25 متر، دشت خانمیرزا 24 و دشت بروجن 9 متر افت کرده است.
فاطمی خاطرنشان کرد: زردکوه بختیاری عاری از هرگونه برف و یخچال است و این وضعیت ما را با شرایط دشواری در آینده مواجه می کند.
رئیس کمیته صیانت از منابع آب چهارمحال و بختیاری نیز در این همایش با تاکید بر رعایت حقوق مردم استان اظهار کرد: مردم این استان مردمی نجیب و ولایتمدار هستند که با انتقال آب با هدف شرب هیچ مشکلی ندارند اما بر حفظ حقوق منطقه خود و پرهیز از زیاده خواهی استانهای همجوار نیز تاکید دارند.
حجت الاسلام امامقلی جعفری تصریح کرد: انتظار می رود تا قانون ملاک عمل اجرای طرح های انتقال آب باشد و چنانچه در این خصوص بی قانونی صورت گیرد، افراد مجرم محاکمه شوند.
رئیس کانون وکلای چهارمحال و بختیاری نیز در این نشست با اشاره به راهکارهای قانونی و حقوقی دفاع از منافع آب استان افزود: اشراف بر قانون و بهره گیری از وکلا در احقاق حقوق مردم می تواند در این حوزه کمک بسزایی کند.
ابراهیم کیانی از تشکیل کمیته حقوقی صیانت از آب استان خبر داد و گفت: این کمیته پیگیر حقوقی و قانونی مطالبات مردم در حوزه آب است.
وی تصریح کرد: 15 تن از وکلای استان آماده ارائه خدمات رایگان به مردم در حوزه پیگیری مطالبات حقوقی خود در حوزه آب هستند.
به گزارش ایرنا، در این همایش شعرای بختیاری اشعاری در خصوص مساله آب استان قرائت کردند.
خبرنگار: خاطره حسین زاده**انتشار:جهانبخش صفری
7363/6021انتهای پیام /*


پاسخی بگذارید