خانه / اخبار اجتماعی / بازی گرفتن ایمنی و استاندارد در شهربازی و فضاهای تفریحی

بازی گرفتن ایمنی و استاندارد در شهربازی و فضاهای تفریحیفضاهای سرشار از شادی و هیجان اماکنی هستند که نه تنها کودکان و جوانان حتی بزرگسالان نیز زمانی را برای تخلیه انرژی های منفی، فراموشی مشکلات، دغدغه ها و داشتن لحظاتی به دور از هر نگرانی و ناملایمات در آنها می گذرانند.
اما وقتی این سرخوشی و شادی با اتفاق ناگوار و حوادثی که ناشی از استهلاک و فرسودگی، بی دقتی کاربر یا مسئول فنی و عدم تطابق با استانداردهای لازم و مانند آن است عجین شود، به ناخوشی و خاطره ای تلخ تبدیل می گردد.
هم اکنون 69 شهربازی کوچک و بزرگ در استان خراسان رضوی و چهار مجموعه و پارک آبی و 329 زمین بازی کودکان در مشهد است که ایمنی و استاندارد در آنها بسیار اهمیت دارد.
فرسودگی وسایل بازی و ایمن و استاندارد نبودن آنها از دغدغه هایی است که همواره موجب غلبه ترس بر جذابیت در این اماکن می شود.
آخرین واقعه در این اماکن چند شب قبل در یکی از مجموعه های آبی اطراف مشهد رخ داد که 35 نفر در آن به دلیل مسمومیت با کلر راهی بیمارستان شدند.
همچنین در سال 94 یک ماه بعد از افتتاح این مجموعه به دلیل قطع برق و نبود ژنراتور برای تامین برق اضطراری تعدادی از زنان و کودکان در بخش بانوان آن دچار مصدومیت شدند.
آمار حوادث و تعداد کشته ها و مصدومان در این فضاها که تا چند سال قبل قابل توجه بود این روزها کاهش یافته اما همچنان شاهد بروز حوادثی در این حوزه هستیم.
ارتقای ایمنی، استاندارد و نظارت در این حوزه ها با توجه به ظرفیت های خوب مشهد در این زمینه که علاوه بر 3.5 میلیون جمعیت خود سالانه پذیرای 27 میلیون زائر و مسافر است از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
امروزه علاوه بر شهروندان مشهد، زائران و مسافران داخلی و بخش قابل توجهی از مسافران کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس، از فضاهای مزبور استفاده می کنند که بروز حوادث در آنها انعکاس گسترده ای دارد.

* 69 شهربازی و پارک آبی در خراسان رضوی
معاون ارزیابی و انطباق اداره استاندارد و تحقیقات صنعتی خراسان رضوی به عنوان متولی این حوزه به خبرنگار ایرنا گفت: 69 مجموعه تفریحی در این استان شناسایی شده که شامل شهربازی، پارک های آبی و مانند آن است.
حامد محمدی افزود: تجهیزات بسیار برای بازی در این استان به ویژه در مشهد در فضاهای تفریحی مزبور وجود دارد که زیرپوشش استاندارد اجباری است در عین آنکه هر یک از این مجموعه ها مشمول پروانه های استاندارد تشویقی نیز قرار می گیرند.
وی اظهار کرد: گزارش های مربوط به آسیب ها و صدمات عمده در این فضاهای تفریحی طی سال های اخیر پنج یا 6 مورد بوده و حوادث بسیاری نیز اتفاق افتاده که شکایتی از آن انجام نشده است.
وی گفت: تا سالهای 90 و 91 هیچیک از تجهیزات فضاهای مزبور، تاییدیه استاندارد نداشته و ایرادهای فنی بسیار داشتند که مجاب کردن مدیران آنها برای اصلاح و رفع نقص به دلیل هزینه زیاد به راحتی ممکن نبود.
محمدی افزود: طی چند سال اخیر که این استانداردها اجباری شد با برخوردهای قانونی، این کار روال منطقی خود را یافته و انجام می شود.
وی اظهار کرد: در این راستا در اداره کل استاندارد و تحقیقات صنعتی هم بخشی ویژه برای نظارت و بازرسی این تجهیزات و مجموعه ها ایجاد شده و کارشناس مستقل در این حوزه فعال است.
وی گفت: هم اکنون 2 مجموعه بزرگ شهربازی با عنوان پارک ملت و کوهستان پارک در مشهد هستند که ‘کوهستان پارک شادی’ تعطیل است و گفته می شود تجهیزات آن فرسوده بوده و استانداردهای لازم را ندارد.

* تعطیلی کوهستان پارک مشهد ربطی به نداشتن استاندارد تجهیزات آن ندارد
محمدی افزود: بخشی از تجهیزات کوهستان پارک مشهد که استاندارد لازم را نداشت، پلمپ شده اما این به معنای تعطیلی کل مجموعه کوهستان پارک نیست زیرا همه آنها قابل بازسازی و بهسازی است و تعطیلی این مجموعه ربطی به این موضوع ندارد.
وی اظهار کرد: اگر وسیله ای در مجموعه های تفریحی از شرایط استاندارد خارج شود، پلمپ شده و بعد از اصلاح و رفع مشکل، فک پلمپ می گردد و این امر نمی تواند دلیلی برای تعطیلی کل مجموعه باشد.
وی با بیان اینکه دلیل تعطیلی کوهستان پارک شادی مشهد تنها استاندارد نبودن تجهیزات آن نیست، گفت: در برخی تجهیزات این مجموعه، اداره کل استاندارد و تحقیقات صنعتی وظیفه قانونی خود را در قبال مردم انجام داده است اما اینکه چرا تاکنون رفع نقص نشده، باید مدیران مجموعه پاسخگو باشند.

* استاندارد بودن چهار پارک آبی مشهد، ظرفیت تفریحی ارزشمند این شهر است
محمدی افزود: از چهار پارک آبی مشهد سه مورد دارای پروانه استاندارد تشویقی است.
وی اظهار کرد: در عین آنکه تمام وسایل بازی این مجموعه ها تک تک دارای استاندارد اجباری هستند کل مجموعه شهربازی و پارک های آبی هم در صورت دارا بودن شرایط لازم، استاندارد تشویقی دریافت می کنند.
وی ادامه داد: هم اکنون 123 وسیله بازی و تفریحی در چهار پارک آبی مزبور وجود دارد که همه آنها دارای استانداردها و ایمنی لازم هستند.
وی گفت: یک مجموعه تفریحی می تواند بدون استاندارد تشویقی فعالیت کند اما تک تک وسایل فعال آن باید دارای گواهینامه ایمنی و استاندارد اجباری باشد.
محمدی افزود:اعتبار گواهینامه های ایمنی یک ساله است ضمن آنکه وسایل بازی مجموعه های تفریحی هر سه ماه توسط شرکت های بازرسی مورد تایید سازمان ملی استاندارد، بررسی می شوند.
وی اظهار کرد: آموزش های لازم به افرادی در این مجموعه ها به عنوان ناظر فنی داده شده که در کنار نظارت ها و بازرسی های ما، ناظرین فنی هم در این مجموعه های تفریحی بر شرایط تجهیزات آن نظارت دایم دارند.

*پلمپ 72 وسیله ناایمن و غیراستاندارد در مجموعه های تفریحی استان
محمدی افزود: از ابتدای امسال تاکنون 72 وسیله بازی در مجموعه های تفریحی این استان به دلیل عدم انطباق با شرایط استاندارد مهر و موم شده که این تعداد در سال گذشته بیش از 300 وسیله بازی بود.
وی اظهار کرد: بسیاری از این تجهیزات اصلاح شده و وارد چرخه فعالیت شده اند.

* 33 حادثه در شهربازی و پارک های آبی مشهد
معاون آموزش، نظارت و پیشگیری سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد هم در این زمینه گفت: بر اساس آمار آتش نشانی از ابتدای سال گذشته تاکنون 33 حادثه در پارک های آبی، شهربازی و فضا های بازی کودکان در این شهر رخ داده است.
آتشپاد دوم غلامحسین حاجی زاده افزود: این حوادث منجر به فوت نشد و یک نفر مصدوم داشت که طبق بررسی ها، گیرکردن اعضای بدن در دستگاه ها، نشت گازهای قابل اشتعال و کشیدن بار اضافی از شبکه برق، بروز برق گرفتگی و مانند آن از علل ایجاد این حوادث بودند.
وی اظهار کرد: تاکنون فقط شهربازی روباز پارک ملت این شهر تاییدیه ایمنی از این سازمان دریافت کرده است.
وی با بیان اینکه فضاهای بازی کودکان در بوستان های شهر تحت نظارت شهرداری مشهد است، گفت: علاوه بر آنها پنج شهربازی سرپوشیده نیز در فضاهای تجاری مشهد شناسایی و بازدید شده اند که 2 مورد از این تعداد تاییدیه ایمنی آتش نشانی دریافت کرده و سه شهربازی دیگر در حال اخذ تاییدیه ایمنی هستند.
حاجی زاده افزود: از چهار مجموعه آبی موجود نیز یک مجموعه تاییدیه ایمنی آتش نشانی را دریافت کرده است.
وی اظهار کرد: نظارت از این مجموعه ها هر سال انجام می شود و داشتن تاییدیه ایمنی برای آنها ضروری است.

* 329 زمین بازی کودکان در مشهد در اولویت ساماندهی و ایمن سازی
معاون خدمات شهری شهرداری مشهد هم با اشاره به وجود 329 زمین بازی کودکان در این شهر، ایمن سازی آنها را از اولویت های شهرداری دانست.
خلیل الله کاظمی گفت: سالانه حدود سه میلیارد ریال برای تعمیرات وسایل و دستگاه های بازی در فضاهای بازی و بوستان های شهر هزینه می شود.
وی افزود: امسال حدود 6 میلیارد ریال برای ایمن سازی بوستان ها در نظر گرفته شده است.
وی اظهار کرد: یکی از اولویت های نخست برای افزایش ایمنی، تجهیز زمین های بازی به کف پوش است که تا کنون 74 درصد و معادل 235 زمین بازی در مشهد مجهز به کف پوش پلی اتیلن شده است.
کاظمی گفت: وسایل بازی فلزی در 230 زمین بازی کودکان در بوستان های شهر هم با وسایل بازی از جنس پلی اتیلن معاوضه شده است.
وی افزود: در زمین های بازی تازه تاسیس نیز از وسایل بازی فلزی استفاده نمی شود و زمین آنها به کف پوش مناسب مجهز است.
وی اظهار کرد: برای افزایش ایمنی بوستان ها مطالعات لازم برای تامین روشنایی آنها با سیستم برق DC و جایگزینی آن به جای برق AC که احتمال برق گرفتگی دارد، انجام شده است.
وی ادامه داد: در این زمینه از پارسال برای تامین روشنایی تمام بوستان های تازه تاسیس از سیستم برق DC استفاده می شود.
کاظمی گفت: تا کنون تابلو های برق 89 بوستان نیز تبدیل شده و 92 درصد بوستان ها مجهز به سیستم ارتینگ شده است و در 89 درصد آبنماها و بوستان هایی که بازپیرایی می شود از برق DC استفاده می گردد.
وی افزود: طی یکی دو سال گذشته حوادثی در بوستان ها و فضاهای بازی شهر روی داده که از جمله آنها برق گرفتگی یک کارگر در بوستان لاله ناشی از سهل انگاری پیمانکار بوده است.
وی اظهار کرد: یک حادثه هم در سال 94 در همین بوستان روی داد که ناشی از اتصال سیستم برق اضطراری بود که برای برگزاری برنامه ای در بوستان و به صورت ناصحیح کشیده شده بود و منجر به فوت یک نفر گردید.
وی ادامه داد: پیمانکاران بوستان ها باید آنها را طبق آخرین مباحث ایمنی و حفاظت تحویل دهند اما به دلیل آسیب هایی که در اثر استفاده نادرست از وسایل بازی یا سرقت از بوستان ها ایجاد می شود، هر سال اعتباری برای بهبود شرایط بوستان ها اختصاص می یابد.
کاظمی گفت: آموزش پیمانکاران هم از دیگر اولویت ها برای ارتقای ایمنی فضاهای بازی است ضمن آنکه درخواست ما از شهروندان آن است که هم در استفاده از وسایل بازی کودکان دقت کنند و هم از دست زدن به تابلو ها، کابل های برق و آبنماها خودداری نمایند.
1906 / 6053 خبرنگار: فاطمه یوسفی ** انتشار دهنده: محمد حسین علی مقدمانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید