خانه / اجتماعی / ایجاد یک هزار و 500 هکتار فضای سبز در کلانشهر اراک در نهضت چهار ساله

ایجاد یک هزار و 500 هکتار فضای سبز در کلانشهر اراک در نهضت چهار سالهمراد علی عباسی شامگاه یکشنبه در حاشیه نشست کارگروه تخصصی فضای سبز اراک و منابع آب و انرژی در شهرداری اراک در گفت و گو با ایرنا افزود: 700 هکتار از این فضای سبز در گردنه سیبک و 800 هکتار دیگر در دره گردو ایجاد خواهد شد.
وی اظهار کرد: سرانه فضای سبز برای هر شهروند در کلانشهرها 35 مترمربع است که این شاخص در اراک 23 متر مربع است.
مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری اراک گفت: یکهزار و 300 هکتار فضای سبز در اراک وجود دارد اما از نظر کیفی و نشاط رضایت بخش نیست.
عباسی افزود: آلودگی هوای اراک با گستره صنایع متعدد نیازمند مشارکت دستگاه های مختلف برای توسعه فضای سبز است.
وی اظهار کرد: تامین منابع آبی، برای افزایش فضای سبز در اراک یکی از مهمترین موضوعات پیش رو شهرداری است.
مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری گفت: به منظور توسعه فضای سبز در اراک باید از گونه های سازگار با شرایط لیمی و آب و هوای این شهر استفاده شود.
عباسی افزود: فرهنگ و اقدامات در راستای درخت یاری بسیار مهمتر از عملیات درختکاریاست و با فرهنگ سازی باید آحاد مردم در نگهداری بهینه و حراست از عرصه های سبز مشارکت جدی داشته باشند.
مسئول زراعت جهاد کشاورزی استان مرکزی نیز گفت: استان مرکزی دارای اقلیم خشک و نیمه خشک است به طوری که میزان متوسط بارندگی سالانه آن تنها 275 میلیمتر است و توجه به این مهم در انتخاب گونه های درختان و پرورش آن اهمیت زیادی دارد.
غلامحسین خدرایی ادامه داد: 750 لیتر در ثانیه آب فاضلاب اراک وارد تالاب میقان می شود که شیوه ورود این میزان آب به تالاب علمی نیست، زیرا شوری آب تالاب را کاهش می دهد و منجر به یخ زدن آن در فصول سرد سال می شود.
مسئول زراعت جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: تخصیص 750 لیتر در ثانیه آبی که وارد تالاب می شود برای آبیاری کمربندی فضای سبز اراک تصمیمی صحیح و اصولی است که مسئولان باید به آن توجه ویژه کنند.
مدیرکل هواشناسی استان مرکزی نیز در این نشست گفت: آب حاصل از باران در هر بارش در اراک درسطح 200 هزار مترمربع به طور متوسط 20 میلیمتر است که در صورت ذخیره‌سازی قابلیت استفاده برای آبیاری فضای سبز را دارد.
مرتضی ذوالفقاری با بیان اینکه با کاهش بارندگی پدیده ریزگردها در کلانشهر اراک تشدید می شود گفت: آلودگی هوا به رنگ بنفش تیره در اراک ناشی از فعالیت کارخانه ها و خودروها است که باید برای آن تدبیر اتخاذ شود.
مدیرکل هواشناسی استان مرکزی گفت: آلودگی در اراک در سه بخش شامل فرامنطقه ای، شهری و خارجی تقسیم شده که مهمترین آن آلاینده های منطقه ای است.
ذوالفقاری افزود:اگر وزش باد در اراک از سمت شمال شرق باشد آلودگی را رفع می کند اما در صورتی که جهت باد از شمال غرب باشد باعث افزایش آلایندگی می شود و آلودگی زمستانه در اراک به علت وارونگی هوا از نوع خطرناک به شمار می رود.
کلانشهر اراک 600 هزار نفر جمعیت دارد.
6991/6013/خبرنگار: معصومه ابراهیمی***انتشاردهنده:مژگان حیدریانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید