خانه / اجتماعی / افزایش 2.5 برابری سازمان های مردم نهاد در ارومیه

افزایش 2.5 برابری سازمان های مردم نهاد در ارومیهعباس حسن خانی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه هم اکنون در حدود 70 سازمان مردم نهاد در ارومیه فعالیت دارد، افزود: سال 1392 در حدود 27 سازمان مردم نهاد در شهرستان ارومیه فعال بود که این تعداد در سال 1393 به 40 سمن، در سال 1394 به 45 سمن، در سال 1395 به 50 سمن و در سال 1396 تا این لحظه به 70 سمن افزایش یافته است.
وی با اشاره به اینکه دولت تدبیر و امید به توسعه سازمان های مردم نهاد توجه ویژه ای دارد، اظهار کرد: سیاست دولت تدبیر و امید توسعه‌ی کمی و کیفی سازمان های مردم نهاد و توسعه‌‎ی مشارکت‌های اجتماعی و فرهنگی است زیرا این امر در نهایت به حل مشکلات جامعه منجر می شود.
وی افزود: کاهش نقش تصدی گری دولت در مباحث غیرحاکمیتی، بهره مندی از نقطه نظرات و نقش نظارتی سمن ها در پیشبرد بهینه امور و توسعه خلاقیت و بهره وری در مسائلی که تشکل ها امکان ورود دارند از دیگر اهداف دولت تدبیر و امید برای توسعه سمن ها در جامعه است.
فرماندار ارومیه گفت: ایجاد شبکه موسسه های خیریه با همکاری کمیته امداد، هدایت تشکل ها به سمت تخصص گرایی و پرهیز از تعدد اهداف و انتخاب هدف واحد، تلاش برای اعمال نظر سمن ها در تدوین لایحه قانون سازمان های مردم نهاد و برگزاری دوره های آموزشی مورد تقاضای سمن ها با توجه به امکانات و ظرفیت های فرمانداری ارومیه از جمله برنامه های فرمانداری ارومیه در خصوص سازمان های مردم نهاد است.
حسن خانی با اشاره به اینکه سازمان های مردم نهاد در محورهای مختلفی چون امور خیریه و نیکوکاری، فرهنگی و اجتماعی، زیست محیطی، آسیب های اجتماعی و جوانان فعالیت می کنند، ادامه داد: سازمان های مردم نهاد از همان ابتدا بودجه خاصی نداشتند و خودگردان هستند.
به گزارش ایرنا آئین نامه اجرایی تاسیس سازمانهای غیردولتی در سال 84 (هیأت وزیران) موضوع فعالیت این سازمان ها را مشتمل بر یکی از موارد علمی، فرهنگی، اجتماعی، ورزشی، هنری، نیکوکاری و امورخیریه، بشردوستانه، امور زنان، آسیب دیدگان اجتماعی، حمایتی، بهداشت و درمان، توانبخشی، محیط زیست، عمران و آبادانی و نظایر آن دانسته است.
اسلام تشکیل اجتماعاتی در قالب حلقه های معرفتی و حضور در مسجد را به عنوان یکی از راهکارها جهت تقویت جامعه اسلامی معرفی کرده است؛ علوم روز نیز بر وجود اجتماعات و همکاری در کارها تاکید دارد زیرا تقویت جامعه در همکاری آحاد جامعه با یکدیگر شکل می گیرد.
بر این اساس جامعه امروزی در حال تجربه سبک جدیدی از زندگی با استفاده از ابزارهای نوین است و این سبک نشات گرفته از حضور مردم در مدیریت فضاهای اجتماعی است؛ فعالیت هایی که در قالب مجموعه های مردم نهاد با عنوان سمن یا NGO ظهور می یابد.
با این وجود سابقه تصویب قانون برای تشکیل سازمان های مردم نهاد به سال 84 و آخرین روزهای دولت هشتم بر می گردد که پس از آن تشکل هایی به منوال فعلی ایجاد شده است.
طبق آمار رسمی تعداد سازمان های مردم نهاد در دولت یازدهم در کشور با رشد جهشی مواجه بوده و روند استفاده از توان مردمی در راستای توسعه اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و حتی سیاسی کشور با شتاب بسیار زیاد ادامه دارد.
سمن ها در گستره فعالیت ملی، استانی و شهرستانی برای رسیدن به اهداف مختلفی چون بهبود وضعیت محیط زیست، رسیدگی به سطح رفاه اقشار محروم و آسیب پذیر جامعه، اشتغال، ازدواج و عواملی از این قبیل تشکیل می شود و برای رسیدن به اهداف خود از ارتباطات اداری و بسیج مردمی استفاده می کند.
سازمان های مردم نهاد در اصل مردمی و غیرسیاسی است و نیازهای خود را از طریق کمک‌های مردمی، کمک‌های مالی از سازمان‌های دولتی و غیردولتی و درآمد حاصل از فعالیت‌های سازمان در چارچوب اهداف آنها تامین می کند و کیفی گرایی دغدغه اصلی سردسته های آنان در زمان حاضر به شمار می رود.
تعداد سازمان های مردم نهاد آذربایجان غربی نیز از 50 سمن در سال 92 به 309 سمن در سال جاری رسیده که این امر در راستای سیاست دولت تدبیر و امید در توسعه کمی و کیفی سازمان های مردم نهاد و توسعه‌‎ مشارکت‌های اجتماعی و فرهنگی است.
8135/ 3072
** خبرنگار: شهین بیدادرس ** انتشار دهنده: علیرضا فولادیانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید