خانه / اجتماعی / افزایش درخواست پلاکت در ایران/ فرزیس پاسخی به این خواسته

افزایش درخواست پلاکت در ایران/ فرزیس پاسخی به این خواستهپلاکت ها اجزایی از خون هستند که در تشکیل لخته نقش دارند ،اندازه این سلول ها ۴/۱ گلبول های قرمز است، پلاکت ها در مغز استخوان ساخته می شوند و عمر مفید آن ها فقط ۵ روز است.
فرزیس روش پیشرفته جمع آوری و تهیه پلاکت است که با استفاده از یک دستگاه ویژه پلاکت فرد اهداکننده جمع آوری و بقیه خون و اجزای آن به بدن فرد اهداکننده باز می گردد.
اصول فرزیس مشابه اهدای خون کامل است با این تفاوت که این فرایند در حدود 1 تا 1.30 ساعت وقت می گیرد و تعداد دفعات اهدای پلاکت با این روش 24 بار در سال است و 48 ساعت پس از اهدای پلاکت فرد قادر به اهدای خون کامل است.

**اهدای اجزای مختلف خون به جای اهدای خون کامل
سخنگوی سازمان انتقال خون در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا با اشاره به اینکه روند در خواست و مصرف پلاکت در ایران وجهان به شدت در حال افزایش است، افزود: در ایران در طی ١٢سال گذشته تقاضای مراکز درمانی کشور برای پلاکت از ٤٠٠هزار در سال به یک میلیون و 200هزار واحد در سال رسید .
بشیر حاجی بیگی تصریح کرد: در حال حاصر تامین پلاکت در ایران بیشتر با جدا سازی آنها از اهدای خون کامل فراهم می شود در این روش تهیه پلاکت که به اصطلاح (پلاکت راندم) خوانده می شود جداسازی پلاکت کم است و هر شش واحد پلاکتی یک دوز در مانی را ایجاد می کند وبیمار را در معرض پلاسمای اهداکنندگان متفاوتی قرار می دهد.
وی اضافه کرد: این عمل شانس بالای ایمونیزاسیون و مقاومت پلاکتی را در بیماران فراهم می سازد با اهدای مستقیم پلاکت با روش فرزیس (جداسازی اجزای خون ) یک دوز درمانی و معادل شش واحد پلاکت رندم توسط اهداکننده خون اهدا می شود و محصول با کیفیت بالا برای بیماران چشم به انتظار سلامت فراهم می شود.
سخنگوی سازمان انتقال خون گفت : روند اهدای خون کامل در مقابل اهدای پلاسما ی خون در استرالیا در فاصله سال های ٢٠١١تا ٢٠١٦حاکی است که اهدای خون کامل روند نزولی را طی کرده و سرمایه گذاری و فرهنگ سازی اهدای پلاسما صورت پذیرفته است به طوریکه در آینده نزدیک شاهد افزایش اهداکنندگان پلاسمای خون در مقایسه با اهداکنندگان خون کامل خواهیم بود.
وی تاکید کرد: بنابراین اهدا کنندگان خون به منظور به کمک به بیماران نیازمند به پلاکت می توانند با استفاده از روش فرزیس اهدای پلاکت کنند و مطمئن باشند این روش، روشی مطمئن برای کمک به بیماران است.
به گزارش ایرنا، مزایای تهیه پلاکت به روش فرزیس نسبت به روش معمول تهیه پلاکت از خون کامل این است که پلاکت هم می تواند از خون کامل اهدایی اهداکنندگان خون تهیه شود و هم می تواند از طریق تکنولوژی پیشرفته ای به نام پلاکت فرزیس به طور مستقیم اهدا شود.
در روش اهدای خون معمول، خون اهدا شده به پلاکت و گلبول قرمز و پلاسما تجزیه می شود و 6 تا 10 واحد خون کامل باید جداسازی شود تا پلاکت های آنها به عنوان یک واحد پلاکت درمانی به بیمار تزریق شوند به عبارتی مزیت روش پلاکت فرزیس دوز بالاتر پلاکت است به گونه ای که در روش پلاکت فرزیس می توان تعداد بیشتر و موثرتری پلاکت از یک اهداکننده به دست آورد که محتوای پلاکت به دست آمده برابر با پلاکت هشت واحد خون کامل است که هشت نفر آن را اهدا کرده اند و مزیت دیگر این روش این است که بیمار در معرض تماس با اهداکننده کمتری قرار می گیرد و بنابراین نقش مهمی در سازگاری خون و پلاکت شخص اهدا کننده و گیرنده دارد و ضریب حساسیت و احتمال عدم پذیرش در بدن گیرنده کاهش می یابد.
مصرف کنندگان پلاکت و بیماران نیازمند به این روش از جمله شامل مبتلایان به لوسمی، مبتلایان به انمی اپلاستیک، افراد تحت درمان با داروهای سرکوبگر ایمنی پس از پیوند مغز استخوان ، افراد مبتلا به اختلالات انعقادی همراه با خونریزی زیاد، مقاومت پلاکتی، آلوایمونیزاسیون و افراد تحت شیمی درمانی هستند.
اجتمام **2181** 1418
خبرنگار: ناهید حاجی خانی ** ناشر: مریم برزآبادیانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید