خانه / اجتماعی / افتتاح مرکز اسلامیکا در انستیتو شرق شناسی روسیه

افتتاح مرکز اسلامیکا در انستیتو شرق شناسی روسیهبه گزارش روز پنجشنبه ایرنا به نقل از رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسکو، در مراسم افتتاحیه مرکز اسلامیکا در انستیتو شرق شناسی که با حضور اسلام شناسان و شخصیت های مختلف دانشگاهی از مسکو و جمهوری های تاتارستان و باشقیرستان برگزار گردید ، حجت الاسلام قاضی عسکر ضمن تحسین ابتکار عمل انستتیو شرق شناسی روسیه در ایجاد مرکز اسلامیکا آن را مطابق با دستورات قرانی دانست.
حجت الاسلام قاضی عسکر خاطرنشان کرد: شناخت صحیح مقدمه هر فعالیت است و اگر اسلام به درستی معرفی شود مراکز علمی و حوزوی بر این اساس دین و آموزه های آن را به مردم معرفی می نمایند و مانع از افراطی گرایی و تخریب چهره اسلام خواهد شد.
وی در ادامه سخنان خود افزود: همانگونه که قران می فرماید دین اجباری نیست و اسلام پیروان خود را به زندگی مسالمت آمیز با سایر ادیان دعوت می نماید، هیچگاه ادیان آسمانی را نفی نکرده و بلکه دین اسلام را به عنوان تکمیل کننده ادیان الهی می داند.
رضا ملکی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در روسیه ضمن تشکر از مشارکت انستیتو شرق شناسی با رایزنی فرهنگی در ایجاد بخش اسلامیکا ، افتتاح این مرکز را همزمان با میلاد با سعادت پیامبر اکرم حضرت محمد(ص) به عنوان روز مودت و وحدت مسلمانان ،اظهار امیدواری کرد که ایجاد این مرکز پاسخگوی پژوهشگران، اسلام شناسان و جامعه مسلمان روسیه باشد.
وی در ادامه به فعالیت جامعه مسلمانان روسیه پس از فروپاشی شوروی در توسعه مساجد و اماکن مذهبی به عنوان گام اول اشاره نمود و ایجاد مرکز اسلامیکا را در راستای توسعه مراکز آموزش اسلامی به عنوان یک ضرورت در جامعه مسلمانان روسیه مورد تاکید قرار داد.
انستیتو شرق شناسی آکادمی علوم روسیه تاسیس شده در سال 1818 از مراکز علمی معتبر این کشور است.
بخش اسلامیکا با حمایت رایزنی فرهنگی و همکاری انستیتو شرق شناسی بر اساس تفاهم نامه همکاری با اهداف احیای مکتب علوم و الهیات اسلامی روسیه و حمایت از طرح های توسعه آموزش اسلامی، مقابله با تعابیر رادیکال از اسلام و همچنین اسلام هراسی ایجاد گردید.
از جمله فعالیت های این مرکز تربیت کادر متخصص (دوره دکتری و فوق دکترا) در حوزه اسلام و الهیات اسلامی در رشته ‘الهیات’، تهیه مطالب و منابع آموزشی- تحصیلی درباره اسلام در مراکز آموزشی اسلامی و غیر اسلامی و توسعه همکاری با موسسات علمی – آموزشی برتر جهان اسلام خواهد بود.
اروپام*391*3404**انتشار: محسن اسماعیلیانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید