خانه / اجتماعی / اعتیاد و خشونت، در رده نخست جرائم خراسان رضوی

اعتیاد و خشونت، در رده نخست جرائم خراسان رضویسیدجواد حسینی روز سه شنبه در کمیته تخصصی مشارکتهای مردمی شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی افزود: ضروری است مردم به شکل نظام مند برای کنترل و کاهش این پدیده ها وارد عرصه شده و از طریق گسترش کمی و کیفی تشکل‌های غیردولتی، مبارزه با این آسیب ها به یک موضوع اجتماعی تبدیل شود.
وی به اقدامات دولت تدبیر و امید برای کاهش این معضلات در استان اشاره کرد و گفت: 20 هزار و 500 میلیارد ریال طرح آماده افتتاح در این استان وجود دارد که تاثیر مهمی بر اشتغالزایی و کاهش آسیبهای اجتماعی از جمله اعتیاد دارد.
حسینی گفت: بهبود رتبه کسب و کار خراسان رضوی از رده بیستم به سوم به دلیل تلاش بخش خصوصی و سازمانهای مردم نهاد بوده که باعث شده از تابستان پارسال تا تابستان امسال 184 هزار شغل در استان ایجاد شود.
وی افزود: طرحی در حال پیگیری است که بر مبنای آن 100 روستای بدون مواد مخدر، طلاق، بی سوادی، عدم پوشش بیمه روستایی، بیکاری و کتاب نخوان خواهیم داشت و نقش سازمانهای مردم نهاد در این موضوع اهمیت بسیاری دارد.
حسینی افزود: خوشبختانه تعداد تشکل‌های غیردولتی خراسان رضوی از 540 تشکل در سال 93 با رشدی 73.5 درصدی هم اکنون به 939 تشکل رسیده است.
وی گفت: با همین نگاه امروز 38 سازمان مردم نهاد در حوزه فرهنگی و پیشگیری از اعتیاد، 66 سمن در حوزه درمان، کاهش آسیبها و حمایتهای اجتماعی و نیز 165 تیم اجتماع محور در استان فعال هستند.
معاون اجتماعی استاندار خراسان رضوی با اشاره به طرحهای سازمان های مردم‌نهاد در حوزه مواد مخدر گفت: 55 طرح سازمانهای مردم نهاد در حوزه مواد مخدر از طریق دبیرخانه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی به تهران ارسال شد که 24 طرح مورد موافقت قرار گرفت و این طرحها با زیر پوشش بردن 46 هزار و 750 نفر در حوزه مبارزه با مواد مخدر و پیشگیری و ترک و درمان اعتیاد به اجرا درخواهد آمد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی با اشاره به مجاورت مرزی این استان با افغانستان گفت: کشور همسایه سالانه با تولید6 هزار تن مواد مخدر، 80 درصد مواد مخدر دنیا را تأمین می کند و تولید کنندگان مواد مخدر تلاش می کنند که این مواد را از طریق ترانزیت از ایران به اروپا برسانند.
حسینی افزود: در واقع امروز، مخوف‌تر از سلاح شیمیایی و کشتار جمعی، سلاحی در افغانستان تولید می‌شود که در پایان قرن بیستم درآمد ناشی از آن 200 میلیارد دلار تخمین زده می‌شود.
خبرنگار: کامیار اسماعیل پور ** انتشار دهنده: علی اصغر ایزدی
5132/1922انتهای پیام /*


پاسخی بگذارید